Sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej wysłała pierwsze zdjęcia Merkurego

Zdjęcie powierzchni Merkurego przesłane przez sondę BepiColombo, źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Zdjęcie powierzchni Merkurego przesłane przez sondę BepiColombo, źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Sonda BepiColombo przeleciała w odległości zaledwie 200 kilometrów od Merkurego. Dzięki temu wykonała wysokiej rozdzielczości zdjęcia powierzchni planety, która w Układzie Słonecznym znajduje się najbliżej naszej centralnej gwiazdy.

 

Misja BepiColombo zaczęła się w 2018 r., gdy wystrzelono w przestrzeń kosmiczną statek zawierający sondy zbudowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Japońską Agencję Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA).

Pod koniec września BepiColombo dotarła w okolice Merkurego i dokonał pierwszego przelotu nad jego powierzchnią, wykonując przy okazji pierwsze, czarnobiałe zdjęcia z wysokości około 200 kilometrów. Udało się na nich uchwycić większość północnej półkuli planety, w tym krater Lermontowa, który ma aż 166 kilometrów szerokości.

Koronawirus opóźnił unijno-rosyjską misję na Marsa

Zamiast latem tego roku, latem lub jesienią 2022 r. Drugi etap unijno-rosyjskiej bezzałogowej misji ExoMars został opóźniony. Jedną z przyczyn jest pandemia koronawirusa.

 

ExoMars ma na Czerwonej Planecie szukać m.in. śladów życia. Inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosyjskiego Roskosmosu …

Za cztery lata sonda wejdzie na orbitę Merkurego

Takich oblotów Merkurego BepiColombo dokona jeszcze pięć. Dzięki temu wytraci swoją prędkość i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – osiądzie na orbicie planety. Ma się tak stać w 2025 r.

Wówczas BepiColombo podzieli się na mniejsze części, z których najważniejsze będą dwa orbitery – europejski Mercury Planetary Orbiter (MPO) oraz japoński Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO). Ich zadaniem będzie badanie struktury, magnetosfery, topografii i geologii Merkurego.

Położona najbliżej Słońca najmniejsza (po zdegradowaniu Plutona do kategorii tzw. planet karłowatych) planeta naszego układu jest najsłabiej zbadaną w nim planetą skalistą. Dzięki BepiColombo naukowcy chcą rozwiązać kilka zagadek dotyczących Merkurego.

UE zainwestuje 200 mln euro w rakiety kosmiczne

Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje 100 mln euro w realizowany przez Europejską Agencje Kosmiczną (ESA) program rakietowy Ariane 6. Dodatkowo Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma udzielić pracującemu nad rakietą konsorcjum kolejne 100 mln euro kredytu.

 

Bruksela wzmocnić europejski sektor kosmiczny na …

Tajemnica jądra Merkurego

Jedną z nich jest budowa planety, która na pierwszy rzut oka – pusta i pokryta wieloma kraterami – przypomina ziemski Księżyc. Ale Merkury ma ogromne żelazne jądro (stanowi ono nawet 60 proc. jego masy) zaś wierzchnia warstwa skał jest bardzo cienka.

To sprawia, że gęstość Merkurego jest jedną z największych w Układzie Słonecznym (choć nieznacznie mniejsza od ziemskiej), ale pole magnetyczne stukrotnie mniejsze niż w przypadki Ziemi.

„Kiedy nasza sonda znajdzie się na orbicie, będziemy mogli zacząć badać to pole magnetyczne i jego właściwości. Ale przyjrzymy się także dobrze powierzchni Merkurego, której temperatura sięga 450 stopni Celsjusza, czyli jest gorąca jak piec do pizzy. Ale jednocześnie w niektórych miejscach na Merkurym wciąż utrzymuje się woda” – mówił prof. Mark McCaughrean z ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna z rekordowym budżetem

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), której jedną ze stron jest Komisja Europejska, będzie mieć do dyspozycji do 2022 r. 14,4 mld euro. To największy budżet w historii tej agencji. W planach są m.in. działania badawcze dotyczące Księżyca.

 

W swojej 25-letnie historii ESA …

Upamiętnienie włoskiego matematyka i inżyniera

BepiColombo będzie dopiero trzecią misją wysłaną w okolice Merkurego, a jednocześnie najdłuższą i docierającą najbliżej planety. ESA liczy więc, że uda się zrobić wiele zdjęć o wysokiej rozdzielczości i przeprowadzić wiele analiz.

Nazwa sondy to zaś uhonorowanie pracującego dla NASA włoskiego matematyka i inżyniera Giuseppe „Bepi” Colombo, który zmarł w 1984 r. To on jest autorem pomysł na manewr grawitacyjny, który pozwolił w 1974 r. amerykańskiej sondzie Mariner 10 dotrzeć w okolice Merkurego jako pierwszemu obiektowi wystrzelonemu z Ziemi.