Słowacka kolej odwołuje kursy. Powodem brak maszynistów

Trnawa, Słowacja

Stacja kolejowa w Trnawie w zachodniej Słowacji / Zdjęcie: Flickr, CC BY-SA 2.0 [Kurayba]

Słowackie przedsiębiorstwo kolejowe (ZSSK) poinformowało o niedoborze maszynistów, czego skutkiem jest odwoływanie niektórych pociągów. Problem ten istniał już wcześniej, jednak pogłębiła go trwająca pandemia.

 

„W 2020 r. 90 kandydatów szkolących się na maszynistów nie mogło ukończyć kursu. Mniej więcej taka sama liczba musi być zastępowana co roku z powodu przejścia przez część pracowników na emeryturę”, powiedział rzecznik prasowy ZSSK Tomáš Kováč. Zawieszone zostały połączenia m.in. na trasach Senec – Bratysława-Petržalka, Senec – Galanta, NovéZamky – Bratysława, Malacky – Bratysława i Bratysława – Trnava.

Obecnie ZSSK brakuje ok. 100 do 135 maszynistów. Według Kováča na sytuację wpływ ma także koncentracja w zachodniej Słowacji prywatnych przewoźników kolejowych, którzy często oferują wakaty młodym maszynistom zaraz po ukończeniu kursu. Najczęściej decydują się oni na pracę dla czeskich przewoźników.

Co ciekawe, zainteresowanie profesją maszynisty wciąż relatywnie wzrasta – podczas gdy w 2016 r. kandydatów na maszynistów było ok. 60, dzisiaj jest ich prawie dwa razy tyle. ZSSK wierzy, że problem z ich niedoborem zostanie rozwiązany. Odwołanie pociągów wzmocni także transport podmiejski.