Serbia i Rosja współpracują przy wdrażaniu nowych technologii

Podpisanie umowy o współpracy w zakresie nowych technologii i innowacji (źródło: Twitter Nenada Popovicia)

Serbia i Rosja podpisały memorandum o współpracy, które umożliwi rozwój innowacyjnej infrastruktury technicznej oraz wdrażanie nowych technologii. To kolejny przykład kooperacji obu państw. Co z serbskimi aspiracjami dołączenia do Unii Europejskiej?

 

W czwartek 5 marca br. podpisano memorandum o współpracy przy wdrażaniu innowacji i nowych technologii w dziedzinie usług lokalizacyjnych między Rosją i Serbią. Podpis pod stosownymi dokumentami złożyli Minister Innowacji i Rozwoju Technologicznego Serbii Nenad Popovicz oraz właściciel rosyjskiej państwowej firmy „Glonass” Igor Anatoliewicz Miłaszewski.

Serbia: Protesty przeciwko migrantom i uchodźcom

Decyzja tureckich władz o otwarciu granicy z Grecją dla migrantów i uchodźców z Syrii spowodowała protesty w Serbii. Zorganizowały je ugrupowania prawicowo-radykalne.

 

 

W sobotę 7 marca odbył się duży protest przeciwko migrantom i uchodźcom w Belgradzie, podczas którego organizatorzy (stowarzyszenia prawicowo-radykalne) …

Współpraca ws. innowacji

Współpraca umożliwi wprowadzenie nowoczesnych innowacyjnych technologii we wszystkich segmentach rynku usług lokalizacyjnych i pozycjonowania. Obie strony podkreśliły gotowość do dalszego pogłębiania działań w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej i zastosowania technologii kosmicznych w wielu obszarach gospodarki. .

„Serbia chce opracować system usług satelitarnych i geolokalizacyjnych wzorowany na rosyjskich doświadczeniach, a podpisanie memorandum pozwoli na wymianę cyfrowej wiedzy i informacji na rzecz poprawy jakości życia przeciętnego człowieka. Wdrożenie kosmicznych technologii i danych geoprzestrzennych ma umożliwić bezpieczniejszy i tańszy transport, zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, ułatwić nawigację i przemieszczanie się oraz sprawić, że usługi publiczne świadczone przez służby rządowe będą tańsze i bardziej wydajne”, powiedział Popović.

W ramach podpisanego memorandum obyła się konferencja „Innowacje dla przyszłości”, która zgromadziła dużą liczbę rektorów, dziekanów, profesorów, badaczy, a także ekspertów w dziedzinie technologii kosmicznej i innowacji.

Szansa na normalizację relacji Kosowa z Serbią?

Nowy rząd Kosowa ogłosił tymczasowe zniesienie ceł importowych na serbskie produkty. Krok ten ma posłużyć normalizacji stosunków z Serbią. Jakie są warunki Kosowa?

 

 

Rząd premiera Albina Kurtiego poinformował, że 15 marca zniesie cła importowe na serbskie surowce. Natomiast 1 kwietnia tymczasowo znikną cła …

Między wschodem a zachodem

Władimir Putin jest bardzo popularnym politykiem w Serbii, a mieszkańcy tego kraju doceniają krytyczne stanowisko Moskwy wobec natowskiego bombardowania w 1999 r. Rosja ponadto nie uznaje suwerenności Kosowa.

Z kolei wiele organizacji międzynarodowych oskarża Rosję o próby zamachu stanu w Czarnogórze, próby destabilizacji Bośni i Hercegowiny oraz prowadzenie centrum humanitarnego w południowej Serbii jako przykrywki dla działalności wywiadowczej.

Prezydent Rosji zarzuca USA i innym zachodnim krajom „destabilizację” regionu, a także krytykuje postępowanie UE wobec Kosowa. Władimir Putin wielokrotnie podkreślał, że UE zmusza Serbię do dokonania „sztucznego wyboru” między Rosją a Zachodem.

Z kolei serbski prezydent Aleksandar Vuczić twierdzi, że priorytetem dla Serbii jest dalsza integracja z UE, ale – jak dodaje – równocześnie chce utrzymywać dobre stosunki z Kremlem. „Jesteśmy neutralni pod względem wojskowym, nie mamy aspiracji, aby dołączyć ani do NATO, ani do sojuszu pod przywództwem Rosji”, powtarzał wiele razy prezydent Serbii.

Rozszerzenie współpracy Serbii i Rosji

Współpraca między Serbią i Rosją znów zacieśniona. Tym razem w obszarach energii jądrowej, technologii oraz wojskowości.

 

9 maja 2019 r. armia rosyjska zaprezentowała swój potencjał bojowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, upamiętniającej zakończenie II wojny światowej w Europie. Natomiast …