Koronawirus: Grecja w połowie maja otworzy sezon turystyczny

santorini-wakacje-2021-grecja-turystyka-urlop-pandemia-covid19-paszport-szczepionkowy-unia-europejska-wypoczynek

Santorini uznawane jest za jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Już wkrótce - jak zapewnia rząd Grecji - wróca tam turyści z państw UE. / Foto via [@dgw_unsplash]

Rząd w Atenach zdecydował że od 14 maja turyści z krajów UE będą mogli przyjechać do Grecji bez konieczności poddania się kwarantannie. Nie oznacza to jednak, że z oferty urlopu w Grecji będą mogli skorzystać wszyscy chętni.

 

 

O oficjalnej decyzji rządu w Atenach – jako jeden z pierwszych napisał o tym portal dw.com –  poinformowała w poniedziałek (12 kwietnia) wiceminister turystyki Sofia Zacharaki. Od 14 maja turyści z krajów UE będą mogli przyjechać do Grecji bez konieczności poddania się kwarantannie.

Nie oznacza to jednak, że z oferty urlopu w Grecji będą mogli skorzystać wszyscy chętni. „Turyści będą musieli być albo zaszczepieni na COVID-19 albo przedstawić negatywny test PCR”, powiedziała Zacharaki w rozmowie ze stacją informacyjnej Skai.

Zasady te mają dotyczyć także urlopowiczów z niektórych innych krajów spoza UE, w tym Wielkiej Brytanii i Serbii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Grecja od dawna naciska na ułatwienia w podróżach

Grecja od kilku tygodni przygotowywała się na otwarcie sezonu turystycznego w maju. Rząd w Atenach zwlekał jednak z oficjalnym potwierdzeniem daty z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, chociaż minister turystyki Grecji Charis Teocharis zapowiedział nieoficjalnie w trakcie marcowych targów turystycznych w Berlinie, że turyści będą mogli wjeżdżać do Grecji właśnie od 14 maja.

Ateny od początku roku naciskają na opracowanie ogólnoeuropejskiego certyfikatu szczepień. Miałby on uratować grecki sektor turystyczny, który jest odpowiedzialny za jedną piątą wyników gospodarczych kraju.

Tak zwane paszporty covidowe mają ułatwić podróże, a także korzystanie z kin czy stadionów w czasie pandemii. Do 25 czerwca chce je wprowadzić je Unia Europejska.

„Zielony certyfikat”, bo tak brzmi oficjalna nazwa, ma zawierać informacje o szczepieniu (jego czasie oraz rodzaju szczepionki), wynikach ewentualnych testów PCR oraz o przebytej chorobie COVID-19.

Koncepcję zaświadczenia jako pierwszy przedstawił premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, jednak kilka państw członkowskich UE stwierdziło, że na takie rozwiązanie jest za wcześnie, a dodatkowo mogłyby być one odbierane jako dyskryminujące, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy obywatele państw Unii mają jednakowy dostęp do szczepionek.

Holenderski eksperyment wakacyjny ma wykazać czy turystyka w pandemii będzie możliwa

187 ochotników poleci na siedmiodniowe wakacje all inclusive na grecką wyspę Rodos, aby wypoczywać tam w specjalnie przystosowanym ośrodku. To eksperyment, który ma sprawdzić czy bezpieczne wyjazdy turystyczne w czasie pandemii są możliwe.

 

Choć wakacje nie są darmowe – trzeba za …

Turyści z Izraela już korzystają z uroków Grecji

Pierwszym krokiem w otwieraniu turystyki na turystów z zagranicy była decyzja Grecji z końca marca, gdy zniesiono obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z Izraela; w kraju tym szczepienia na COVID-19 przebiegają bardzo szybko.

Turyści izraelscy muszą okazać zaświadczenie, że zostali zaszczepieni dwoma dawkami, a od podania drugiej dawki szczepionki minęło co najmniej 14 dni. Muszą także przedstawić negatywny wynik testu PCR, nie starszy niż 72 godziny. Podobne zasady mają obowiązywać turystów z państw członkowskich UE. Będą oni zobligowani do udowodnienia faktu przyjęcia szczepienia.

Jednocześnie greckie władze ogłosiły w niedzielę, że ograniczenia dotyczące międzynarodowych podróży lotniczych zostaną przedłużone do 19 kwietnia. W Grecji obecnie wszystkie osoby przybywające z zagranicy są poddawane siedmiodniowej kwarantannie. Przepis ten nie dotyczy podróżnych z Izraela, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki co najmniej dwa tygodnie przed lotem.

W poniedziałek w Grecji otwarto szkoły średnie, informuje EURACTIV.gr. Stało się to możliwe dzięki rządowemu programowi udostępnienia dużej liczby testów w kierunku COVID-19 dla mieszkańców kraju. W aptekach dostępnych jest 2 mln testów, a kolejnych 7 mln zostanie dostarczonych do aptek do końca tygodnia.

Każdy osoba, która otrzyma bezpłatne testy, powinna zadeklarować ich rezultat w specjalnej, państwowej bazie danych online. W Grecji toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy taki środek przyniesie rzeczywiste i sprawdzalne wyniki.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis osobiście doglądał poniedziałkowego powrotu najstarszych uczniów do szkół. „Zaczęliśmy od uczniów i nauczycieli. 613 spośród nich uzyskało pozytywny wynik w ciągu pierwszych kilku dni. To osoby, które zostały w domu, by nie narażać swoich kolegów na niebezpieczeństwo zakażenia się koronawirusem”, powiedział Mitsotakis.