Ryanair pozwie Wielką Brytanię. Linie lotnicze wzywają do złagodzenia obostrzeń w podróżowaniu

Ryanair, Wielka Brytania, Boris Johnson, Polska, linie lotnicze, koronawirus

Ryanair wraz z innymi firmami lotniczymi, tj. British Airways i easyJet wielokrotnie wzywał rząd do umożliwienia zaszczepionym podróżnym unikania kwarantanny. / fot. via unsplash [JESHOOTS.COM]

Linie lotnicze grożą podjęciem kroków prawnych przeciwko surowym ograniczeniom rządu Wielkiej Brytanii dotyczącym podróży zagranicznych. Wejść na drogę sądową zdecydowała się już linia lotnicza Ryanair. Irlandzki przewoźnik liczy na przyspieszenie łagodzenia surowych ograniczeń.

 

 

Linie lotnicze pozywają Wielką Brytanię

W przemyśle lotniczym rośnie presja, a linie lotnicze chcą złagodzenia surowych restrykcji w letnim szczycie sezonu, w którym zarabiają większość swoich zysków. Jak podaje Reuters, największa europejska linia lotnicza Ryanair złoży dziś (17 czerwca) pozew przeciwko Wielkiej Brytanii. Irlandzki przewoźnik liczy na przyspieszenie łagodzenia surowych ograniczeń.

Ryanair nawiązał współpracę z Manchester Airports Group oraz z innymi liniami lotniczymi, tj. British Airways i easyJet. Przewoźnicy wielokrotnie wzywali rząd do umożliwienia zaszczepionym podróżnym unikania kwarantanny oraz poluzowania ograniczeń w podróżowaniu.

Dyrektor naczelny Ryanaira nazwał brytyjską politykę podróżowania „bałaganem”. Linie lotnicze chcą pozwać rząd za system opierający się na liście krajów, do których można udać się w podróż bez konieczności odbywania obowiązkowej kwarantanny po powrocie. Obecnie oznaczone są jako „zielone”, „bursztynowe” lub „czerwone”.

“Obecny nieprzejrzysty sposób podejmowania decyzji podważa zaufanie klientów do wyjazdów wakacyjnych i uniemożliwia portom lotniczym, liniom lotniczym i innym firmom turystycznym planowanie powrotu do ruchu międzynarodowego”, skomentowały linie lotnicze Ryanair i Manchester Airports Group w oświadczeniu dla Reutera.

Wielka Brytania od 17 maja luzuje restrykcje. Wracają kina i restauracje

W Wielkiej Brytanii panuje coraz lepsza sytuacja epidemiczna.

Złagodzenie ograniczeń dla zaszczepionych?

Wielka Brytania rozważa złagodzenie obostrzeń dotyczących podróżowania – w tym m.in. pozwolenie w pełni zaszczepionym na COVID-19 na swobodne podróżne międzynarodowe, przekazał dziś (17 czerwca) sekretarz finansowy skarbu państwa Jesse Norman.

Jak podaje Daily Telegraph, zgodnie z planami rządu, osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki będą mogły uniknąć kwarantanny po powrocie z krajów z listy „bursztynowej”, choć nadal będą musiały poddać się testom. Obecnie w pełni zaszczepionych jest połowa Brytyjczyków.

Wielka Brytania zezwoliła na wznowienie podróży międzynarodowych w zeszłym miesiącu, ale większość miejsc docelowych, takich jak Hiszpania, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone nie znalazły się na liście bezpiecznych krajów.

Przylot z krajów z listy „bursztynowej” wymaga 10 dni kwarantanny i wykonania testów na obecność SARS-CoV-2. Znalazły się na niej m.in. Czechy, Dania, Niemcy, Japonia czy Polska.

„Zielona” lista ma zostać zaktualizowana 24 czerwca. Obecnie znajdują się na niej m.in. Australia, Islandia, Izrael i Nowa Zelandia.

Wielka Brytania chce pobierać opłaty od obywateli państw UE za przekroczenie granicy

Priti Patel zapowiedziała nowe przepisy dotyczące zezwolenia na podróż do Zjednoczonego Królestwa.

Dalsze znoszenie obostrzeń w Anglii opóźnione o cztery tygodnie

Sytuacja epidemiologiczna w Wielkiej Brytanii w połowie maja zaczęła się pogarszać. Dlatego całkowite zniesienie przeciwepidemicznych restrykcji w Anglii zaplanowane na 21 czerwca zostało opóźnione o cztery tygodnie, poinformował we wtorek (15 czerwca) premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Powrócić miały m.in. imprezy rodzinne w większym gronie czy inne rodzaje zgromadzeń.

Wszystkiemu winne jest rozprzestrzenianie się tzw. wariantu Delta (do niedawna nazywanego „indyjskim”), który według danych brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia w ubiegłym tygodniu odpowiadał za 91 proc. nowych zakażeń.