Ruszyło 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Konferencja prasowa Donalda Trumpa w Davos, źródło: World Economic Forum/fot. Ciaran McCrickard (CC BY-NC-SA 2.0)

3 tysiące uczestników ze 117 krajów świata, w tym 53 szefów państw lub rządów. W szwajcarskim kurorcie Davos rozpoczyna się 50. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W tym roku dyskusje będą się ogniskować wokół zmian klimatycznych i wyzwań środowiskowych, nowych technologii oraz globalnego spowolnienia gospodarczego.

 

W tym roku w Davos – po nieobecności w ubiegłym roku – znów pojawił się prezydent USA Donald Trump. Rok temu, gdy trwało apogeum amerykańsko-chińskiej wojny celnej, w głównym panelu WEF zabrakło przedstawiciela USA. O konieczności utrzymania wielobiegunowości świata i wzmocnieniu wolnego handlu mówił zaś wówczas prezydent Chin Xi Jinping, który w Davos pojawił się po raz pierwszy.

Tegoroczna amerykańska delegacja jest jednak bardzo duża. Wśród osób wchodzących w jej skład będą także sekretarz skarbu Steve Mnuchin, przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer oraz doradcy prezydenta – jego córka Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner. W całym tegorocznym spotkaniu, odbywającym się pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, weźmie udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda.

Na liście gości wydarzenia znaleźli się także m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wicepremier Chin Han Zheng, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Włoch Giuseppe Conte, premier Hiszpanii Pedro Sanchez czy minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin. W wydarzeniu wezmą też udział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg czy szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Na Forum zabraknie natomiast ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, choć był wcześniej zaproszony do Davos.

Zrównoważony rozwój i rozmowy o klimacie

Podczas inauguracji WEF, przewodniczący komitetu organizacyjnego Forum Klaus Schwab mówił o tym, że w Davos spotykają się ludzie, którym zależy na porozumieniu. „Jestem bardzo dumny z naszej społeczności. A to dlatego, że ci wszyscy ludzie naprawdę wierzą w to, że możemy budować między sobą mosty, wierzą w interkonektywność świata. Wszyscy jesteśmy na świecie od siebie współzależni. Dlatego musimy działać silnie, ale też wspólnie. Tu rozmawiają ludzie, którzy są gotowi pracować razem, aby poprawić stan świata” – powiedział Schwab.

Wtórowała mu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Jestem pewna, że zrównoważony system gospodarczy jest możliwy. Zbyt długo już ludzkość brała sobie ze środowiska naturalnego różne zasoby, a w zamian wrzucała w to środowisko odpady. Wierzę, że możemy pogodzić naszą gospodarkę z planetą, że możemy pogodzić rozwój ludzkości z ochroną naszego domu. Ale może się nam to udać jedynie wspólnie” – mówiła szefa KE.

Natomiast papież Franciszek w swoim liście do uczestników WEF zaapelował do uczestników  forum o solidarność z potrzebującymi i troskę o los przyszłych pokoleń. Franciszek napisał, że jest to istotnym moralnym obowiązkiem wszystkich. Watykan reprezentuje w Davos kard. Peter Turkson, prefekt stworzonej przez papieża trzy lata temu dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Raport przed forum w Davos: TOP 5 zagrożeń dla świata dotyczy klimatu

Przed rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w szwajcarskim Davos ukazał się doroczny raport o największych globalnych zagrożeniach. Po raz pierwszy w historii w TOP 5 znalazły się ryzyka związane z jednym tylko zagadnieniem – zmianami klimatycznymi.

 

Tegoroczne …

Thunberg: Dla klimatu nie zrobiono prawie nic

Na miejscu są także aktywiści na rzecz ochrony środowiska, którzy organizują pikiety i demonstracje apelując do polityków i przedstawicieli wielkiego biznesu o to, aby włożyli więcej wysiłku w działania na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych. Nastoletnia Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wezwała światowych liderów do słuchania głosu młodych ludzi. Zwróciła też uwagę na globalną bezczynność wobec zmian klimatu, nawet po wielu miesiącach mobilizacji młodych ludzi na całym świecie.

„Wszyscy walczymy o środowisko i klimat. Ale jeśli spojrzeć na to w szerszej perspektywie, w zasadzie nic nie zostało zrobione. Nie jestem osobą, która może narzekać na brak posłuchu, ale jest różnica między słuchaniem w ogóle, a słuchaniem faktycznie prowadzącym do działania. Głos młodych ludzi nie jest, a powinien być w centrum rozmowy o klimacie” – powiedziała Thunberg podczas jednego panelu pt. „Tworzenie zrównoważonej ścieżki w kierunku wspólnej przyszłości”.

Duda: Klimat biznesowy w Polsce się poprawia

Polski prezydent Andrzej Duda wziął natomiast udział w panelu zatytułowanym „Wspieranie wzrostu gospodarczego napędzanego innowacjami”. Stwierdził w nim, że coraz większa obecność polskiego biznesu na Forum w Davos to sygnał naszego dużego potencjału gospodarczego oraz statusu naszego kraju.

Andrzej Duda mówił też, że w ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się liderem pod względem rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreślił, że wskaźnik PKB w naszym kraju wzrósł średnio o 4 procent i jest to jeden z najwyższych wzrostów w Europie. „Polska ma bardzo dobry klimat, który sprzyja biznesowi. Mamy niskie podatki i wiele młodych talentów. Coraz większą rolę odgrywa rozwój start-upów. Rola Polski jako hubu technologicznego w ciągu kolejnych lat będzie wzrastała. Obecność w naszym kraju zwiększają także technologiczne giganty, np. Google, Microsoft, Nokia czy IBM” – mówił polski prezydent.

1% najbogatszych ma ponad 2 razy więcej niż pozostałe 99% ludzi na świecie

Nierówności społeczne nieustannie rosną. Najbogatsi powiększają majątki, podczas gdy setki milionów ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Jednocześnie większość państw świata nie zapewnia odpowiednich warunków rozwoju dla swoich mieszkańców, a sytuacja może ulec pogorszeniu w najbliższych latach – czytamy w raporcie …

Trump: Umowa z Chinami to nowy kształt relacji handlowych

Głos w Davos zabrał już także Donald Trump. Podczas konferencji prasowej chwalił się głównie, że jego rządy poprawiły znacząco stan amerykańskiej gospodarki. Przypomniał też, że USA podpisały niedawno nowe porozumienie handlowe z Chinami, które stanowi pierwszy etap do zakończenia wojny celnej miedzy tymi dwoma państwami.

„Ameryka rozwija się wspaniale, Ameryka kwitnie, i tak, Ameryka zwycięża jak nigdy wcześniej. Tylko w ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone podpisały dwie wspaniałe umowy handlowe – porozumienie z Chinami i wspólne porozumienie handlowe Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku. Zrobimy wspólnie największy interes w dziejach świata. Akurat tak się stało, że udało się to w jednym tygodniu. Te umowy to nowy model międzynarodowego handlu na XXI wiek. To umowy uczciwe, przynoszące korzyści obu stronom i które za priorytet stawiają sobie potrzeby rodzin i robotników” – mówi amerykański prezydent.

Trump zapowiedział też, że negocjacje nad drugim etapem amerykańsko-chińskiego porozumienia „zaczną się lada moment”. Zapowiedział jednak, że do czasu uzgodnienia kolejnej umowy nałożone przez USA taryfy celne wobec Chin pozostaną w mocy. Dotychczas zawarte porozumienie zakłada, że Chiny zwiększą import amerykańskich towarów, przede wszystkim samochodów i produktów rolno-spożywczych. Wartość tego dodatkowego importu ma wynieść 200 mld dolarów w ciągu najbliższych 2 lat.

Przed wybuchem amerykańsko-chińskiej wojny celnej w 2017 r. Chiny importowały amerykańskie produkty o wartości 130 mld dolarów rocznie.

USA i Chiny złagodziły wojnę celną

W Waszyngtonie podpisano amerykańsko-chińską umowę handlową, która jest pierwszym etapem zakończenia wojny celnej między obydwoma krajami. USA obniżą część ceł na chińskie towary, a w zamian Chiny zwiększą import produktów amerykańskich.

 

Podpisane w Białym Domu porozumienie to dopiero częściowe zakończenie trwającego …