Rumuński sposób na walkę z otyłością

Napoje słodzone / Zdjęcie via pexels.com

Jak przekonać obywateli do zdrowego jedzenia? Skoro nie działają racjonalne argumenty, najlepiej jest sięgnąć do sprawdzonego rezerwuaru środków – ustanowienia nowej daniny. Z takiego założenia wychodzi rumuński rząd, który planuje wprowadzić podatek od słodzonych napojów.

 

Rząd Rumunii jest w trakcie prac nad wdrożeniem przepisów, które przewidują podatek od słodkich napojów bezalkoholowych. To jeden z elementów walki z otyłością. Jednak za inicjatywą rządu stoi nie tylko troska o zdrowie obywateli.

Minister finansów przyznaje bowiem, że chodzi o zwiększenie środków dla budżetu, które mogłyby być przeznaczone na wydatki w sektorze zdrowia i w oświacie. Rząd poszukuje nowych źródeł wsparcia dla budżetu po wzroście wydatków w 2018 r. związanych z podniesieniem emerytur oraz pensji w budżetówce.

Raport ONZ: Aby ratować klimat, ludzkość musi zmienić styl życia

Najnowszy raport Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych (IPCC) stwierdza, że jeśli ludzkość dalej będzie w takim stopniu niszczyć ziemię i wycinać lasy, aby zwiększać produkcję m.in. mięsa, to pogrzebane zostaną wszelkie wysiłki na rzecz klimatu, poczynione w …

Zdrowie i dodatkowe pieniądze

Propozycja rządu jest częścią szerszego pakietu, który przewiduje także zwiększenie podatku akcyzowego od tytoniu oraz zmniejszenie wydatków w sektorze publicznym. Wedle przewidywań danina miałaby zostać wprowadzona od 1 września bieżącego roku i zwiększyłaby cenę 1 litra napoju o 1 lej (1 zł to 1,09 leja).

Władze szacują, że statystyczny mieszkaniec Rumunii wypija rocznie około 80 litrów napojów o wysokiej zawartości cukru. Wedle obliczeń ministerstw podatek przyniesie więc w drugim półroczu 2019 r. około 66 mln euro dodatkowego dochodu. Bukareszt przyspieszył pracę nad ustawą, chociaż pierwsze propozycje pojawiły się już w kwietniu 2018 r., kiedy to po przegłosowaniu propozycji senatora Związku Zbawienia Rumunii (USR) Adriana Wienera, dalsze prace utknęły w komisjach Izby Deputowanych (izba niższa parlamentu).

O akcyzie na alkohol, która poróżniła kraje bałtyckie

Rządy Łotwy i Estonii oddały się szczególnej rywalizacji. Dla wygenerowania większych zysków z handlu alkoholem, oba państwa licytują się na wysokość akcyzy. Gra toczy się o miliony euro, które mogą zasilić budżety republik.
 

 

Już sam fakt rywalizacji krajów bałtyckich jest czymś …

Sprzeciw producentów

Niezadowolenie ze zmian podatkowych wyraziło Rumuńskie Narodowe Stowarzyszenie Napojów Bezalkoholowych (ANBR). Według organizacji inicjatywa rządu jest dyskryminującą praktyką, mającą na celu jedynie wygenerowanie dodatkowych środków dla budżetu państwa. ANBR przedstawiło ewaluację potencjalnych kosztów. Wynika z nich, że ceny produktów objętych nowym podatkiem mogą wzrosnąć nawet o 60 proc.

Szacunki mówią także o spadku obrotów branży o około 40 proc. oraz możliwych zwolnieniach, które dotknęłyby nawet do 24 proc. pracowników. Obecnie branża zatrudnia ok. 60 tys. osób. Wedle różnych szacunków jest warta 1-1,2 mld euro.

Rumunia: Kolejne protesty i dymisje w rządzie po morderstwie nastolatki

Brutalne morderstwo 15-letniej Alexandry Măceşanu doprowadziło do kolejnej fali protestów w Rumunii. Winą za śmierć dziewczyny obarczana jest policja, która zareagowała w niewłaściwy sposób. Sytuacja doprowadziła do dymisji kilku ważnych urzędników, w tym dwóch ministrów. Rumuni maja dość państwa, które nie …

Ostatnie badania

Trudno rozstrzygnąć, jakie są rzeczywiste motywacje rumuńskiego rządu, ale ostatnie badania potwierdzają szkodliwość działania napojów słodzonych dla zdrowia. Wyniki analizy opublikowanej w marcu na łamach czasopisma Circulation, przeprowadzonej na podstawie weryfikacji danych medycznych dotyczących niemal 120 tys. osób wskazują, że im większa obecność napojów gazowanych w codziennej diecie, tym bardziej wzrasta zagrożenie śmiercią.

Ryzyko śmierci u osób pijących od dwóch do sześciu napojów słodzonych tygodniowo wzrastało o 6 proc. w stosunku do porównywanej grupy pijącej kolorowe napoje raz w miesiącu lub rzadziej. Naukowcy zauważyli, że zmienne, takie jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej czy konsumpcja czerwonego mięsa pozostawały bez wpływu na ostateczne wyniki.

Redukcję spożycia napojów słodzonych zaleca także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podobne podatki do tego, który być może zacznie niedługo obowiązywać w Rumunii, obowiązują już w Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii i Irlandii.

Unijny współczynnik umieralności. Polska powyżej średniej

Niemal wszyscy nowi członkowie Unii Europejskiej posiadają znacznie wyższy wskaźnik zgonów niż wynosi średnia unijna, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Europejski Urząd Statystyczny wskazał także najczęstsze przyczyny śmierci.
 

 

Dane Eurostatu dotyczą 2016 r. Wynika z nich, że wszyscy nowi …