Rosyjska gospodarka: wciąż uzależniona od ropy

Źródło: EURACTIV.com

Po dwóch latach recesji spowodowanej niższymi cenami ropy i zachodnimi sankcjami, poprawa sytuacji w Rosji jest na rękę Władimirowi Putinowi, który właśnie został wybrany czwartą kadencję. Jednak poprawa ta nie potrwa długo bez reform strukturalnych, podaje EURACTIV.fr.

 

Ożywienie gospodarcze Rosji pojawiło się w dobrym momencie dla Władimira Putina. Po 15 proc. szczycie w 2015 r., inflacja spadła w ubiegłym roku do 3 proc. Odnośnie wzrostu, powoli odżywa on po spadku -3,7 proc. w 2015 r., przy 1,5 proc. wzroście w 2017 r., po którym powinna nastąpić kolejna ekspansja o 1,8 proc. w 2018 r.

Władimir Putin znów wygrywa wybory prezydenckie w Rosji

Będzie to czwarta kadencja Władimira Putina. Od 2012 r. kadencja prezydencka w Rosji trwa 6 lat. Oznacza to, że Putin będzie rządził Rosją do 2024 r. W tym roku Putin zwyciężył większą przewagą niż w poprzednich wyborach. Niezależni obserwatorzy wyborczy …

Agencje ratingowe pod koniec lutego podwyższyły ocenę zdolności kredytowej kraju i prognozują stabilną przyszłość. Rating agencji Standard & Poor’s (S&P) dla kraju poprawił więc pozycję Rosji z tak zwanego poziomu „śmieciowego” lub kategorii spekulacyjnej. Za tym powrotem do stabilności stoi silny związek między rublem i ropą naftową: ponieważ wzrost ceny „czarnego złota” jest głównym powodem tej poprawy.

“Sytuacja ta jest na korzyść dla kraju, luźniejsza polityka fiskalna pozwoliła na wprowadzenie zasiłków na dzieci, pomocy dla gospodarstw domowych o niskich przychodach i innych korzyści związanych ze wzrostem cen ropy” – powiedział Dominique Fruchter, ekonomista z Francuskiej Agencji Ubezpieczeniowej dla Handlu Zagranicznego (Coface).

Zależność od ropy

Wzrost cen ropy dał Władimirowi Putinowi pewne pole manewru, ale Rosjanie oczekują od niego teraz więcej na froncie gospodarczym. Nawet jeśli jest aktualnie bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej, prezydent nie może opierać się wyłącznie na sukcesie aneksji Krymu ani na dobrych wynikach gospodarczych z jego dwóch pierwszych kadencji (2000-2008), gdzie wzrost wyniósł około 7 proc.

“Wciąż wierzy, że ma pewną przewagę, ale nie na zawsze. Rosjanie są zmęczeni jego międzynarodowym aktywizmem, teraz będzie musiał działać na froncie gospodarczym”, powiedział Fruchter. „Ceny nie powinny ponownie spaść. Jeśli pozostaną na obecnym poziomie, będzie miał on możliwość przeprowadzenia reform, zwłaszcza w sektorze wytwórczym.”

Europa zależna od rosyjskiego gazu bardziej niż kiedykolwiek

Europa, która od lat dąży do zmniejszenia udziału Rosji w europejskim rynku energetycznym, nigdy nie była od niej tak zależna. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja mogła ulec zmianie.
 

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił w tym miesiącu, że w …

Najbliższe lata będą zależeć od zdolności kraju do uwolnienia się od zależności od dochodów z węglowodorów, ponieważ obecnie generują one 30 proc. PKB kraju i 50 proc. budżetu państwa. Co więcej, rachunki publiczne wykazują niewielki deficyt. Według Coface deficyt publiczny spadnie do 1,5 proc. w 2018 r., jednak przy wyłączeniu dochodów z węglowodorów wzrósłby on do 7 proc. PKB.

Teraz pozostaje tylko to przekonać się, czy Władimir Putin wykorzysta swoje kolejne sześć lat prezydentury do przeprowadzenia ważnych reform gospodarczych. W swoim przemówieniu z 1 marca pokazał, że reformy społeczne i gospodarcze są dalekie od jego głównego priorytetu, koncentrując się bardziej na kwestiach wojskowych i strategicznych. A wzrost cen ropy najprawdopodobniej nie zmusi Kremla do przeprowadzenia reform.

Ryzykowne środowisko dla biznesu

Pod względem oceny ryzyka, Coface daje Rosji ocenę B, co oznacza, że ryzyko jest dość wysokie dla świata biznesu. Środowisko biznesowe w kraju charakteryzuje interwencjonizm państwowy i korupcja. Od czasu dojścia do władzy Putin rozwinął się nowy rodzaj kapitalizmu: kapitalizm państwowy. Obecnie 70 proc. rosyjskiej gospodarki jest własnością państwa.

„Gdy szefowie firm słuchają się władzy, wszystko jest w porządku, ale jeśli tego nie robią, mogą być ścigani”, powiedział Fruchter. Takie otoczenie powoduje nieufność inwestorów zarówno w kraju, jak i poza nim w kontekście stabilności rosyjskiej gospodarki.