Rośnie sprzedaż francuskiej broni do Arabii Saudyjskiej

Zdjęcie unsplash.com via @uxgun

Francuski rząd apeluje o zakończenie „brudnej wojny” w Jemenie. Jednocześnie w 2018 r. o 50 proc. wzrósł eksport francuskiej broni do Arabii Saudyjskiej, wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo obrony. Zupełnie inną politykę prowadzi Berlin.

 

Raport wykazał, że całkowita sprzedaż broni wzrosła o 30 proc. do 9,1 mld euro w 2018 r. Poza Arabią Saudyjską – której zamówienia przekroczyły 1 mld euro – nad Loarą intensywniej zaopatrują się także europejscy sojusznicy.

Europejscy robotnicy portowi blokują transport broni do Arabii Saudyjskiej

Część europejskich państw nadal sprzedaje broń Arabii Saudyjskiej. Rządy tłumaczą to brakiem wiedzy na temat jej „możliwego wykorzystania” w trwającej wojnie w Jemenie. Politykę rządów „sabotują” m. in. europejscy pracownicy portowi, blokujący załadunek broni na saudyjskie statki.
 

We Francji rząd przyciśnięty …

Francuska hipokryzja?

Coroczny raport zbiegł się z wydarzeniami z ubiegłego miesiąca, gdy francuscy dokerzy zablokowali załadunek zakupionej przez Rijad broni na statki we francuskich portach w Hawrze i Marsylii. Rząd, jak dotąd, odrzucał oskarżenia o wykorzystanie francuskiej broni w trakcie trwającego w Jemenie konfliktu, w którym jedną z głównych ról odgrywa Arabia Saudyjska. Jednak z tajnego 15-stronicowego dokumentu, ujawnionego w kwietniu przez grupę dziennikarzy wskazuje, że najwyżsi rangą urzędnicy w państwie posiadali wiedzę na temat wykorzystania francuskiego uzbrojenia przez Rijad.

Z rządowego raportu opublikowanego dziś wynika, że główną pozycję z francuskiego arsenału zbrojnego, w którą zaopatrują się Saudowie są łodzie patrolowe. Eksperci wojskowi wskazują, że łodzie te wykorzystywane są do blokowania portów kontrolowanych przez ruch Huti, przeciwko któremu walczy koalicja kierowana przez Arabię Saudyjską. Taktyka blokady morskiej jest krytykowana przez organizacje międzynarodowe za pogłębianie kryzysu humanitarnego. W Jemenie głoduje ponad 10 mln ludzi.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii z wizytą w Jemenie

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt złożył wizytę w Adenie na południowym zachodzie Jemenu. Jest pierwszym tak wysokim rangą dyplomatą z zachodniego kraju, jaki od 2015 r. odwiedził ten pogrążony w wojnie domowej kraj.
 

Portowe miasto Aden to jedno z najważniejszych …

Konflikt interesów

Jak możliwe jest więc potępianie wojny w Jemenie przy jednoczesnym sprzedawaniu broni państwu, które codziennie przyczynia się – zdaniem ONZ – do zniszczeń i cierpienia tamtejszej ludności? Francuski rząd twierdzi, że sprzedaż broni podlega ścisłym procedurom, zgodnym z międzynarodowymi umowami i traktatami. Jednak międzynarodowe organizacje zwracają uwagę, że kontynuacja sprzedaży militariów – niezależnie w jakiej postaci – przyczynia się do pogarszania konfliktów, jak te w Jemenie czy w Rogu Afryki.

Francuska minister obrony Florence Parly, która przy okazji dziennikarskiego śledztwa dotyczącego francuskiej broni oraz protesty pracowników portów w Hawrze i Marsylii, podkreślała że Francja musi dotrzymywać realizacji zawartych umów, by nie stracić wiarygodności u zagranicznych kontrahentów. Tym razem przekonywała, że „utrzymywanie stosunków gospodarczych z tymi krajami oznacza kontynuację obecność w kluczowych regionach – kluczowej dla naszych [francuskich] interesów bezpieczeństwa i dostaw energii”.

Rosną światowe wydatki na zbrojenia. Europa zamierza wydawać więcej

Wydatki na zbrojenia na świecie są największe od 1988 r., a więc osiągnęły poziom z czasów zimnej wojny – wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
 

 

Według szacunków SIPRI ubiegłoroczne wydatki na zbrojenia osiągnęły 1822 mld dolarów – oznacza to …

Najwięksi kontrahenci

Francja jest jednym z wiodących światowych eksporterów broni. Miejsce w czołówce Paryż zapewnia m. in. lukratywnym kontraktom na wielozadaniowe myśliwce „Rafale”, zwłaszcza do Indii czy Kataru. Ponadto Francja dąży do zwiększenie oddziaływania dyplomatycznego w regionie Bliskiego Wschodu poprzez sprzedaż okrętów, czołgów, artylerii i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Egiptu.

Francuski eksport broni na Bliski Wschód wzrósł do 4 miliardów euro, o 100 tys. euro więcej niż w 2018 r. Liderem jest Katar – największy rywal Arabii Saudyjskiej w regionie – którego zakupy opiewają na 2,4 mld euro. Francja dąży także do zwiększenia sprzedaży do państw UE. Ma to stanowić przeciwwagę dla polityki obrotu bronią USA oraz do zwiększenia bezpieczeństwa Wspólnoty. Największymi odbiorcami francuskiej broni były w ub. roku Belgia i Hiszpania, która kupiła helikoptery i ciężkie pojazdy opancerzone.

Hiszpania: Armia powiększy się po raz pierwszy od upadku wojskowej dyktatury

Po raz pierwszy od obalenia w 1975 r. wojskowej junty stworzonej przez generała Francisco Franco rząd Hiszpanii wydał rozporządzenie nakazujące zwiększenie liczebności armii. Sprawa budzi u wielu osób niedobre skojarzenia, ale tym razem chodzi nie o wzrost hiszpańskiej potęgi militarnej, …

Saudowie największymi importerami broni, Airbus najwięcej traci na niemieckim embargu

Arabia Saudyjska jest od 2017 r. należy do największych światowych importerów broni, wynika ze statystyk Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). W 2018 r. szacuje się wydatki tego państwa na 67,6 mld dolarów, co stanowi wzrost o 6,5 proc. w porównaniu z 2017 r. W 2018 r. liderem ponownie zostały USA, które wyprzedziły właśnie monarchię Saudów.

Inną politykę w sprawie sprzedaży broni powzięły Niemcy. Niemcy przedłuży o kolejne 6 miesięcy embargo na eksport broni do Arabii Saudyjskiej. Decyzja spowodowana krytycznym stosunkiem Niemiec do władz monarchii tuż po zabójstwie Jamala Khashoggiego oznacza że Berlin może zablokować sprzedaż każdego systemu uzbrojenia, jeśli zawiera on komponent lub technologię wyprodukowaną w Niemczech.

Skutki tego moratorium odczuł np. europejski gigant lotniczy Airbus, który zanotował spadek zysków w kwocie 190 mln euro w pierwszym kwartale 2019 r. Podobne problemy zgłosił producent pojazdów opancerzonych Arquus. Obaj producenci rozważają zmianę dostawców, aby uniknąć ograniczeń. Tymczasem Berlin zakazał także eksportu francuskiego uzbrojenia, jeśli zawiera ono niemieckie elementy, w tym te „cywilne”, jak elementy skrzyni biegów do pojazdów opancerzonych.

Niemcy przedłużają embargo na eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Rząd Niemiec podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania embarga na sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej o kolejne 6 miesięcy. Decyzja zapadła po wielogodzinnych dyskusjach między ministrami rządzącej koalicji chadeków i socjaldemokratów.
 
Polityczna decyzja Niemiec
Dostawy niemieckiej broni wstrzymano w 2018 r. po zabójstwie …