Rosja proponuje Słowacji przystąpienie do Nord Stream 2

Dmitrij Miedwiediew i Peter Pellegrini / Zdjęcie via twitter @PellegriniP_

W Petersburgu od wczoraj trwa Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Do Rosji zjechali politycy i biznesmeni z całego świata. Jedno ze spotkań poprzedzających szczyt było okazją do wystosowania przez Dmitrija Miedwiediewa propozycji, by Słowacja dołączyła do gazociągów Nord Stream 2 i TurkStream.

 

W środę w Moskwie był słowacki premier Peter Pellegrini. Rozmowy dotyczyły współpracy obu państw. Rosyjski premier podkreślił, że oba kraje powinny poszukać wspólnych punktów i korzyści w ewentualnej współpracy przy włączeniu Bratysławy do obu gazowych projektów. Pellegrini powiedział, że jego kraj jest gotów, aby udostępnić magazyny do przechowywania gazu, aby stały się one częścią przyszłej tranzytowej infrastruktury.

Ile Rosja zapłaci za brudną ropę? Narastają spory

Co najmniej 30 mln dol. kosztować będzie wymiana instalacji jednej z rafinerii na Białorusi zniszczonych przez zanieczyszczoną ropę z Rosji – ocenili w Mińsku. Odszkodowań chce też Kazachstan.
 
– Wszystkim, którzy wykażą, że ponieśli realne straty, zostaną one zrekompensowane – zadeklarował …

Słowacja jest otwarta na współpracę

Pellegrini zaznaczył, że Słowacji zależy na zmniejszeniu negatywnych skutków gospodarczych związanych z możliwym zakończeniem tranzytu gazu przez Ukrainę. Jak dotąd Bratysława sprzeciwiała się budowie gazociągu leżącego na dnie Morza Bałtyckiego, łączącego Rosję z Niemcami. Wszystko przez przebiegającą przez Słowację nitkę rosyjskiego gazociągu, przesyłanego obecnie przez Ukrainę. Rosja już dawno ogłosiła, że wraz z uruchomieniem ND2, zakończy przesył gazu przez Ukrainę wraz z wygaśnięciem obecnego kontraktu.

Pellegrini zwrócił uwagę, że Słowacja rozważa różne możliwości, w tym wykorzystania istniejącej infrastruktury, by „włączyć ją w tranzyt gazu” w przypadku uruchomienia Nord Stream 2, jak również włączenia infrastruktury gazowej w dostawy gazu realizowanych poprzez TurkStream. Polityk zaznaczył, że partycypacja w projektach przyczyniłaby się do „zmniejszenia negatywnych skutków gospodarczych” w przypadku zakończenia dostaw surowca przez Ukrainę.

Nord Stream 2 grozi UE procesem za gazową dyrektywę

Spółka Gazpromu budująca bałtycki gazociąg Nord Stream 2 zagroziła UE procesem, jeśli nie zostanie zwolniona z przepisów antymonopolowych ze znowelizowanej dyrektywy gazowej.
 
W połowie kwietnia rządy państw UE zatwierdziły nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje rozciągnięcie unijnych przepisów antymonopolowych w energetyce na …

Rosyjskie rury i słowacka kolej

Słowacki premier zapewnił Miedwiediewa, że jego kraj postara się w jak najkrótszym czasie zrealizować projekt przedłużenia linii szerokotorowej z Koszyc na Słowacji do Wiednia. Powiedział przy tym, że zależy mu na współpracy w projekcie Polski i Węgier. Wstępne porozumienie o budowie magistrali szerokotorowej z Koszyc przez Bratysławę do Wiednia zostało zawarte przez Rosję, Ukrainę, Słowację i Austrię jeszcze w 2008 r.

TurkStream jest projektem, który będzie transportował rosyjski gaz rurociągiem pod Morzem Czarnym z pominięciem Ukrainy przez Bułgarię, Serbię i Węgry. Inwestycja będzie składać się z dwóch linii. Jedna, o pojemności 15,75 mld metrów sześciennych obsłuży Turcję. Druga będzie zaopatrywała w błękitne paliwo Europę. Projekt jest największym na świecie gazociągiem przybrzeżnym położonym na głębokości 2200 metrów.

Niemiecko-rosyjska fuzja naftowa wzmocniła Nord Stream

Niemieccy i rosyjscy inwestorzy utworzyli firmę Wintershall DEA. To największy niezależny producent ropy i gazu w Europie oraz kluczowy partner Gazpromu w gazociągach Nord Stream.
 

„Jesteśmy czempionem Europy i wnosimy znaczący wkład w bezpieczeństwo energetyczne Europy” – stwierdził Mario Mehren, szef …