Rosja wchodzi w spór z Francją z powodu szampana. Chodzi o unijne sankcje gospodarcze?

Rosja-Francja-unia-europejska-szampan-putin-macron-żywność-sankcje-Krym-ukraina

Francuscy producenci tymczasowo zawieszają dystrybucję win do Rosji [Odd Fellow]

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę na mocy której luksusowe wina francuskich producentów nie będą klasyfikowane jako szampan. Nazwa zostanie zastrzeżona dla musujących win produkowanych w Rosji. 

 

 

Szampan to szczególny rodzaj musującego wina. Nazwę zawdzięcza Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, który jest także głównym miejscem jego produkcji. Francja zastrzegła tę nazwę już na początku XX w. 

Dla Francji określenie szampan ma szczególną wartość. Kraj od dawna broni klasyfikowanej przez Appellation dOrigine Contrôlée (AOC) nazwy, która wskazuje, że trunek musi pochodzić z obszaru w regionie o tej samej nazwie. Dlatego też określenie “szampan” jest przyczyną sporów wobec wielu prób wykorzystywania go przez producentów z całego świata. 

Wraz z podpisaniem ustawy przez prezydenta Rosji Władimira Putina butelki importowane z Francji będą mogły nosić wyłącznie nazwę “wina musującego”. Nowe prawo zastrzega nazwę francuskiego trunku dla win produkowanych wyłącznie na terenie Rosji. 

Ustawa 171-FZ opublikowana w oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej wskazuje, że rosyjskie ustawodawstwo nie będzie uwzględniało ochrony francuskiej nazwy “Champagne AOC”, czyli klasyfikacji kontrolowanej nazwy pochodzenia.

Limity UE „sprawcą” spadku produkcji wina

Rosnąca konsumpcja winaMiędzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) oznajmiła, że światowa produkcja wina w 2012 roku spadła o 6 proc., do poziomu 251 milionów hektolitrów – poziomu, który uznała za bardzo niski.Produkcja w Unii Europejskiej spadła o 10 proc., …

Sprytne zagranie Rosjan?

W odpowiedzi na decyzję Putina niektórzy francuscy producenci wstrzymali eksport win do Rosji. Muszą teraz przeprowadzić nową certyfikację swoich produktów, co będzie ich kosztować około 1 mln. rubli czyli blisko 15 tys. euro. Do największych z nich należą Ruinart, Moet et Chandon, Veuve Cliquot, Krug, Mercier i Dom Pérignon.

Zgodnie z niedzielnym (4 lipca) oświadczeniem grupy Moët Hennessy (części największego francuskiego koncernu produktów luksusowych LVMH) wysyłki zostaną wznowione tak szybko, jak to możliwe. 13 proc. z 50 milionów litrów wina musującego importowanego co roku do Rosji pochodzi z Francji. Moët-Hennessy kontroluje 2 proc. tego rynku.

Szybka zmiana decyzji spowodowana jest obawą o utratę wpływów z dochodowego rynku. Bo jak przekonuje Reuters decyzja Moskwy jest próbą zadania bolesnego ciosu francuskim przedsiębiorcom.

Chodzi o zmiękczenie unijnych sankcji podjętych przeciw Rosji po aneksji Krymu. Według Reutersa, rosyjski krok wywołał złość francuskich producentów szampana, którzy wezwali dyplomatów we Francji i Unii Europejskiej, aby złagodzili gospodarcze sankcje.

Rosja przedłuża sankcje na żywność z UE

Prezydent Rosji podpisał dekret przedłużający obowiązujące od 5 lat embargo na sprowadzaną z krajów UE żywność. To funkcjonująca od 2014 r. retorsja za unijne sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. Teraz rosyjskie embargo będzie obowiązywać przynajmniej do końca 2020 …

Monopol na szampana, embargo na żywność

W Rosji termin szampan od lat wykorzystywany jest bez wyjątków dla wszystkich rodzajów win musujących. Sowiecki szampan był produkowany od końca lat 30. XX w. Igristoje Szampanskoje było winem produkowanym metodą szampańską w okolicach Krymu. Rosyjskie władze chciały, aby trunek był dostępny dla wszystkich. Przez to stracił luksusowe oblicze.  

Po upadku ZSRR Igristoje stał się marką będącą synonimem taniego wina musującego. Międzynarodowy Komitet ds. Wina Szampańskiego (CIVC) od wielu lat toczy walkę o ochronę oryginalnej nazwy i jej luksusowego charakteru.

Rosyjska ustawa pozwoli promować w Rosji lokalnych producentów win musujących, w tym m.in. przyjaciela rosyjskiego prezydenta Jurija Kowalczuka i należące do niego krymskie wino Novy Svet. Kowalczuk kupił wytwórnię win Massandra na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie. „Nowaja Gazieta” oszacowała, że cena była zaniżona kilkadziesiąt razy.

Administracja Putina nie pierwszy raz ogranicza działalność zagranicznych koncernów spożywczych. W zeszłym roku zakazano upraw pomidorów z Azerbejdżanu po wojnie o Górski Karabach z Armenią, która jest sojusznikiem Rosji. 

Kreml wprowadził także embargo na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej do 31 grudnia 2021 r. w odpowiedzi na sankcje nałożone na Moskwę przez UE po aneksji Krymu w 2014 r. Dekret wszedł w życie w rok później (2015) i przewiduje niszczenie żywności, która trafia do Rosji nielegalnie, z ominięciem embarga.

Rosja niszczy żywność z Zachodu

29 lipca prezydent Władimir Putin podpisał dekret nakazujący od 6 sierpnia wyrzucanie całej żywności, która narusza postanowienia embarga na jej import z krajów UE. Zostało ono wprowadzone rok temu w odwecie za sankcje związane z kryzysem na Ukrainie. W czwartek …

Francuzi w walce ze światem

Francuscy producenci toczą długoletnią walkę o zakaz wykorzystywania strzeżonej nazwy do innych produktów. 1 lipca b.r. sąd w Monachium przyznał rację francuskim producentom i zakazał sprzedaży produktów z “dodatkiem szampana” w jednej z sieci niemieckich supermarketów. W sprawę zaangażowany był sam Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Innym razem wymiar sprawiedliwości w Hiszpanii zajął się hiszpańskimi restauratorami wykorzystującymi nazwę “champanillo”. W tej sprawie także uczestniczy TSUE, lecz do tej pory nie wydał ostatecznego werdyktu. 

W 1960 r. odbyła się sprawa przeciwko „hiszpańskiemu szampanowi” produkowanemu w Londynie. Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł przeciwko trunkowi dystrybuowanemu w Wielkiej Brytanii. To otworzyło drogę do działań prawnych w obronie Szampanii. Już w roku 1972 doszło do kolejnej sprawy, po której Japonia zgodziła się nie używać nazwy „Szampan”.

W roku 1987 sprawa przeciwko wodzie mineralnej Perrier w Niemczech, a w 1994 ponownie sprawa przeciwko Wielkiej Brytanii. To tylko niektóre ze sporów jakie stoczyli producenci win z Szampanii. CIVC chce jednak w całości zakazać wykorzystywania tej nazwy, jednak cel ten utrudni wprowadzona przez Putina ustawa.

Francja i Hiszpania: wojna o wino?

Hiszpański ambasador w Paryżu wystosował oficjalną skargę do władz Francji. Powodem jest seria napadów na hiszpańskie ciężarówki przewożące wino na pograniczu obu krajów.