Rosja chce konkurować z portem w Gdańsku

Władimir Putin, prezydent Rosji// Źródło: Kancelaria Prezydenta FR

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł plany budowy w Kaliningradzie wielkiego portu głębokowodnego o potencjale porównywalnym z portem w Gdańsku.

 

Do 1 lipca władze obwodu w Kaliningradzie mają przedstawić rządowi Rosji biznesplan budowy w tym obwodzie portu głębokowodnego. A do września rząd Rosji ma rozważyć plany zaangażowania w ten projekt pieniędzy z kasy państwa i od zagranicznych inwestorów – poinformował dziennik „Kommiersant”.

Według tego dziennika projekt ten poparł prezydent Rosji Władimir Putin.

Głos Rosji w Radzie Europy znowu ważny

Po pięciu latach częściowego zawieszenia w prawach członka Rady Europy, Rosja odzyskała prawo głosu w organizacji. Przy okazji szczytu w Helsinkach odbyło się  pierwsze od pięciu lat spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji.
 

47 ministrów spraw zagranicznych zagłosowało za przywróceniem …

Rywal dla Gdańska

Według zapowiedzi gubernatora Kaliningradu Antona Alichanowa głębokowodny port ma powstać w pobliżu osady Jantarnyj. Ma obejmować terminal kontenerowy do przeładunku 35 mln ton towarów rocznie, terminal do przeładunku towarów płynnych o masie 4,9 mln ton rocznie oraz inne terminale o niesprecyzowanym przeznaczeniu.

Łącznie w porcie będzie można przeładowywać towary o masie 48 mln ton rocznie.

To wielkość porównywalna z portem w Gdańsku, który w zeszłym roku po wzroście obrotów aż o jedną piątą w skali roku przeładował rekordowe 49 mln ton towarów. Dzięki temu port w Gdańsku zyskał czwarte miejsce wśród największych portów nad Bałtykiem.

Koszty budowy tego portu władze Rosji oceniają na 200 mld rubli (ok. 3 mld euro), z czego jedną czwartą ma wyłożyć państwo.

Odmrożony projekt

Rosja już od początku tego stulecia rozważała budowę nowego portu głębokowodnego w obwodzie kaliningradzkim.

Początkowo planowano go ulokować w porcie Bałtyjsk (dawniej Pilawa) położonym przy brzegach Cieśniny Pilawskiej, u wejścia na Zalew Wiślany. Obecna lokalizacja znajduje się bardziej na północ.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w 10. rocznicę jego powołania

Przywódcy państw należących do Partnerstwa Wschodniego spotkali się w Brukseli z szefami unijnych instytucji. Z kolei ministrowie spraw zagranicznych 7 krajów byłego ZSRR rozmawiali z szefami dyplomacji krajów UE. Podpisano wspólną deklarację o woli dalszej współpracy.
 

Partnerstwo Wschodnie jako program na …

W 2014 r. władze Rosji zdecydowały, że projekt nowego portu zostanie podzielony na dwa etapy, i najpierw rozpoczęły budowę w obwodzie kaliningradzkim nowego terminalu pasażersko-towarowego w mieście Pionierskij (dawna polska nazwa: Kurów). W rosyjskich stoczniach buduje się już promy, które mają kursować między Kaliningradem a portem Usł-Ługa pod Sankt Petersburgiem.

Jak każe Moskwa

Po uruchomieniu tego połączenia rosyjscy przewoźnicy będą mogli ograniczyć przewozy drogowe tranzytem przez państwa bałtyckie i Polskę, transportując morzem swoje ciężarówki do portów w Niemczech.

Cytowani przez „Kommiersant” rosyjscy eksperci bez entuzjazmu odnieśli się do planów budowy nowego portu w obwodzie kaliningradzkim. Wskazywali, że nie ma zagranicznych firm, które zapewniłyby odpowiednie obroty portowi, a dla rosyjskich firm budowa nowych terminali w Kaliningradzie i związane z tym koszty logistyki nie są atrakcyjne. Te ograniczenia może jednak usunąć wsparcie rządu Rosji, które każe rosyjskim firmom skierować do nowego portu w Kaliningradzie towary przesyłane obecnie przez porty w innych państwach nadbałtyckich.