Roboty nadzorują ludzi. Sztuczna inteligencja pomaga czy nas ogranicza?

robot, sztuczna inteligencja

Szacuje się, że w 2019 r. globalne inwestycje w sztuczną inteligencję wyniosły ponad 70 mld dolarów. Największej inwestowały Chiny, Europa i Stany Zjednoczone. / Zdjęcie: Unsplash [Possessed Photography]

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu obszarach życia publicznego. Wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, między innymi w celu podniesienia skuteczności walki z pandemią. I tak policja na Hawajach zakupiła psy-roboty, aby mierzyły temperaturę ludziom. To tylko jeden z wielu nowych wynalazków…

 

Policja Honolulu na Hawajach “zatrudniała” roboty do mierzenia temperatury osobom znajdującym się w punkcie pomocy dla osób bezdomnych. Maszyny mają pomagać w szybkim wykrywaniu zachorowań na COVID-19.

Funkcjonariusze wydziału policji w Honolulu zapewniają, że robot to coś więcej niż termometr. Ma on także zapewnić bezpieczeństwo policji i służbom medycznych. W celu zminimalizowania zagrożenia zarażeniem robot umożliwi pacjentom teleporadę i będzie dostarczał chorym m.in. artykuły żywnościowe i leki. Będzie też przeprowadzać wywiady z osobami, które uzyskały pozytywny wynik w teście na koronawirusa.

Funkcjonariusze policji myślą o „pandemicznych robotach” jak o kolejnych zaawansowanych narzędziach, ulepszających i usprawniających pracę policji. Z kolei obrońcy praw człowieka nową inicjatywę postrzegają jako dehumanizującą osoby, z którymi robot się komunikuje.

Dlaczego w Europie nie rozwijają się nowe technologie? Chiny i USA są bardziej innowacyjne

Dlaczego UE nie jest w stanie przyspieszyć, aby dogonić Chiny i USA i ponownie stać się potęgą w dziedzinie nowych technologii?

Mechaniczny pies zakupiony za środki z kieszeni podatników

Spot, robot firmy BostonDynamics, z wyglądu przypomina psa. Może unieść do 14 kg sprzętu policyjnego. Dzięki umieszczonym kamerom i specjalnej aplikacji można nim sterować poprzez tablet, nawet z dalekie odległości. Robota można zaprogramować na własny użytek tak, aby w powtarzalny sposób zbierał ustrukturyzowane dane – na przykład przy pomiarze temperatury.

Kontrowersje budzi jednak nie tylko nowa rola robota. Wydział Policji w Honolulu na zakup Spota przeznaczył blisko 150 tys. z funduszu utworzonego na podstawie ustawy CARES (Coronavirus Aid, Relief i Economic Security Act). Ustawa odnosiła się niezbędnych zakupów do walki z zagrożeniami zdrowia publicznego. Uchwalono ją w marcu 2020 r. Od tego czasu udało się zebrać fundusz opiewający na 2,2 bln dolarów na szybką pomoc ekonomiczną Amerykanom dotkniętym pandemią COVID-19.

Broniąc rozwiązania, wydział policji zapewnia, że w dalszej perspektywie wykorzystanie Spota w pracy komisariatu pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a jego zakup nie jest równoznaczny z marnotrawieniem pieniędzy, jak twierdzą jego przeciwnicy.

10 państw wykorzystuje szpiegowski program Pegasus do inwigilacji dziennikarzy, aktywistów i polityków opozycji. Wśród nich są Węgry

Dziennikarskie śledztwo w sprawie wykorzystania programu przeprowadziło w sumie 17 mediów, w tym „The Guardian”, „Le Monde”, „Süddeutsche Zeitung” i „Wall Street Journal”.

Sztuczna inteligencja jest wśród nas…

Honolulu to nie jedyny kraj, gdzie zakupiono Spota na potrzeby związane z trwającą pandemią. W Singapurze taki sam robot przypomina ludziom o zachowaniu dystansu społecznego, pisał Reuters. Pies-robot jest kolejnym urządzeniem wykorzystującym sztuczną inteligencję, które może stać się częścią naszej codzienności.

W zeszłym tygodniu firma Apple zdradziła szczegóły nowatorskiego systemu (CSAM), którego zadaniem będzie ujawnianie materiałów związanych z molestowaniem seksualnym dzieci. System ma porównywać zdjęcia z bazą danych istniejących materiałów przedstawiających molestowanie nieletnich.

W chińskim mieście graniczącym z Birmą w trakcie pandemii COVID-19 wdrożono technologię rozpoznawania twarzy, aby śledzić jak rozprzestrzenia się wirus. Co ciekawe, Chiny były pierwszym krajem, który przyjął system kodów QR do rejestrowania wyników testów i śledzenia kontaktów.

Dodatkowo chiński rząd wykorzystuje sztuczną inteligencję w systemie rozpoznawania twarzy także do monitorowania mniejszości ujgurskiej w Sinciangu. System monitoruje emocje, a jego celem jest badanie stanu psychicznego mieszkańców. Ujgurzy stali się próbą eksperymentalną. System ma docelowo zostać wprowadzony na większą skalę.

Technologia monitoruje także dzieci. System nazwany “północnym patrolem” pilnuje przestrzegania zakazu nocnego grania w gry wideo przez osoby niepełnoletnie. Godzina policyjna wprowadzona w 2019 r. zakazuje nieletnim gry między godziną 22:00 a 8:00. Nowy system wprowadzono w reakcji na doniesienia, że dzieci wykorzystują tożsamości osób dorosłych do obejścia tego zakazu. Obawiano się także gwałtownego wzrostu liczby osób uzależnionych od gier wideo.

KE proponuje nowy system tożsamości cyfrowej dla obywateli UE

Obywatele za pomocą smartfonów będą mogli łatwo udowodnić swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne z europejskiego portfela tożsamości cyfrowej.

Inwestycje w sztuczną inteligencje rosną

Szacuje się, że w 2019 r. globalne inwestycje w sztuczną inteligencję wyniosły ponad 70 mld dolarów. Największej inwestowały Chiny, Europa i Stany Zjednoczone. Od 2016 do 2019 r.w Chinach liczba badań prowadzonych nad sztuczną inteligencją wzrosła o ponad 120 proc., a w USA o blisko 70 proc.

W tym samym roku w Chinach badacze opublikowali ponad 100 tys. artykułów o sztucznej inteligencji, a w USA 74 386. Indie, które zajęły trzecie miejsce w rankingu, mogły się pochwalić liczbą blisko 23 398 publikacji.

„Sztuczna inteligencja jest podstawową nauką w tym samym sensie, w jakim jest nią fizyka”, mówi Amir Husain, amerykański przedsiębiorca zajmujący się sztuczną inteligencją. „Wiele osób uważa, że ​​sztuczna inteligencja to produkt lub technologia, ale w rzeczywistości umożliwia ona niemal wszystko, co robimy”, wyjaśnia.

Cyfrowa waluta w Chinach: Gospodarcza korzyść czy polityczne zagrożenie?

Bank centralny argumentuje, że jest to bardziej efektywna metoda płatności.

Sztuczna inteligencja a prawa człowieka

Mając na uwadze dynamikę zmian, jakie zachodzą w wielu państwach, eksperci obawiają się, że mogą one przynieść niepożądane skutki. Przewidują, że autorytarne rządy mogą wykorzystać technologię m.in. do szpiegowania swoich obywateli. Według specjalistów technologia może być wykorzystywana w sposób naruszający prywatność. np. poprzez skanowanie telefonów pod kątem prywatnych treści, a nawet wypowiedzi politycznych.

W 2019 r. utworzona została Europejska Rada ad hoc ds. Sztucznej Inteligencji (CAHAI). Zadaniem tego organu jest opracowanie przyszłych ram prawnych w oparciu o standardy Rady Europy dotyczące praw człowieka, demokracji i praworządności. Do tej pory Komisja odbyła 3 posiedzenia.

“Analiza Rady wskazała na ograniczenia istniejących systemów prawnych, opracowanych przed rozwojem sztucznej inteligencji (AI)”, napisano w raporcie z ostatniego spotkania. Jak zauważono, istniejące normy okazują się nie skuteczne i trzeba je „opracować ponownie, z poszanowaniem praw człowieka, z pomocą zainteresowanych stron” (państw, przedsiębiorstw), biorąc pod uwagę możliwe skutki zastosowania technologii IT.

AI: UE ureguluje działanie sztucznej inteligencji. To pierwsze takie przepisy na świecie

Regulacje zakładają podzielenie wykorzystywania sztucznej inteligencji na cztery kategorie ryzyka.

Przyszłość ludzkości i technologii

Według badań nawet 65 proc. dzieci, które obecnie uczęszczają do szkół podstawowych, będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Jak szacują naukowcy, jest 50 proc. prawdopodobieństwa, że sztuczna inteligencja przewyższy ludzi we wszystkich możliwych zadaniach za mniej niż 50 lat. Automatyzacja wszystkich ludzkich stanowisk nastąpić może w ciągu 120 lat. W raporcie „Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046” jako potencjalne nowe zawody wskazano takie profesje, jak konsultant ds. robotów, lub projektant wrażeń VR (wirtualnej rzeczywistości).

„Jednym z największych wyzwań jest dokładne opisanie, czym jest dziś technologia, osobom, które nigdy nie miały z nią do czynienia”, mówi Michael Perry, specjalista ds. rozwoju biznesu w Boston Dynamics. „Większość ludzi, by opisać co robi robot, stosuje pojęcia zaczerpnięte z utworów fantasy”, wskazuje ekspert.

“W nadchodzących latach sztuczna inteligencja będzie odgrywać jeszcze większą rolę w sposobie działania rządów i instytucji publicznych oraz w sposobie interakcji obywateli i uczestnictwa w procesie demokratycznym. Musimy zadbać, by promowała ona i chroniła nasze standardy”, podkreśla Marija Pejčinović Burić, sekretarz generalna Rady Europy.