Plebiscyt FIFA: Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata w tym roku

Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata/ Źródło: @lewy_official [Twitter]

Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata/ Źródło: @lewy_official [Twitter]

Zgodnie z przewidywaniami Robert Lewandowski został w tym roku najlepszym piłkarzem świata. W finałowej trójce plebiscytu FIFA The Best oprócz niego znaleźli się także Argentyńczyk Leo Messi i Portugalczyk Cristiano Ronaldo, których jednak Polak znacznie wyprzedził. Tym samym kapitan polskiej reprezentacji został też najbardziej utytułowanym polskim piłkarzem w historii.

 

Wczoraj (17 grudnia) wieczorem Robert Lewandowski odebrał nagrodę FIFA The Best dla najlepszego piłkarza świata w 2020 r. W związku z anulowaniem w tym roku (z powodu pandemii koronawirusa) plebiscytu Złotej Piłki „France Football”, ta nagroda jest najważniejszym indywidualnym trofeum za minione 12 miesięcy.

Koronawirus w Europie: Piłkarze przeciw obniżkom pensji.

Zawieszenie rozgrywek piłkarskich nie zmniejszyło zainteresowania sportowcami. Powód? Spory o pieniądze.

O zwycięstwie w plebiscycie FIFA The Best decydują kapitanowie reprezentacji, selekcjonerzy, dziennikarze i kibice zarejestrowani na stronie FIFA. W okresie, w którym FIFA nalicza statystyki do nagrody, czyli od 20 lipca do 7 października, kapitan polskiej reprezentacji zdobył 64 gole i zanotował 15 asyst.

“Jestem dumny. To dla mnie wielki dzień” – powiedział po ogłoszeniu wyników plebiscytu Lewandowski.

Lewandowski: Myślę już o kolejnych trofeach

W trakcie ceremonii online dziękował także sztabowi i kolegom z drużyny. “Muszę im powiedzieć `dziękuję`, bo ta nagroda należy też do nich: trenerów, sztabu szkoleniowego w Bayernie i drużyny narodowej – przyznał Lewandowski. “Bez nich te sukcesy nie byłyby możliwe” – dodał na konferencji po ceremonii.

“Nie jest dla mnie ważne to, ile trofeów wygrałem. Myślę już o kolejnych. Taką mam mentalność, taką mentalność ma też cała nasza drużyna. Ciężko jest wygrać raz Ligę Mistrzów, ale drugi raz jeszcze ciężej. Liczę, że kolejne zwycięstwa będziemy świętować z kibicami” – powiedział m.in. kapitan reprezentacji Polski.

Niełatwa kariera najlepszego piłkarza roku

Przy okazji zdobycia prestiżowego tytułu najlepszego piłkarza roku dziennikarze sportowi przypomnieli sportową drogę Roberta Lewandowskiego, który dość długo nie był postrzegany jako obiecujący piłkarz. Największy kryzys przechodził podobno nieco ponad 14 lat temu, kiedy okazało się, że nie będzie grać nawet w rezerwie Legii. Wychowanek Varsovii zdecydował się więc grać najpierw w drużynie podwarszawskiego Pruszkowa, potem przetransferowano go do Poznania, skąd trafił już do Dortmundu, aż w końcu do Monachium.

“Po kilkunastu latach Lewandowski z chucherka płaczącego pod bramą stadionu Legii stał się gigantem, który przyprawia o drżenie łydek rywali pod każdą szerokością geograficzną” – napisał Onet. Zwrócił także uwagę, że pokonanie Cristiano Ronaldo i Leo Messiego ma dla Polaka dodatkowe znaczenie, ponieważ obaj przez lata byli uważani za niedoścignione wzory piłkarzy. Przez ostatnie 12 lat – z przerwą na 2018 rok, kiedy najlepszy był Chorwat Luka Modrić – właśnie ci dwaj zawodnicy rozdzielali między siebie najważniejsze indywidualne nagrody.

Panama Papers: co ukrywają politycy?

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło w niedzielę (3 kwietnia) 11,5 mln dokumentów panamskiej firmy prawniczej Mossack Fonseca (strona projektu TUTAJ). Dotyczą one wykorzystywania przez czołowych polityków, ich rodzin i powiązanych z nimi osób usług tej firmy do inwestycji zagranicznych i przenoszenia funduszy na …