Reuters: UE złagodzi plany ws. embarga na ropę z Rosji

chiny-rosja-unia-europejska-xi-jinping-ursula-von-der-leyen-rosja-chiny-ukraina

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. / Source: EC - Audiovisual Service [Photographer: Christophe Licoppe]

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planach dotyczących zakazu importu ropy z Rosji, twierdzi agencja Reutera. W ten sposób ma wyjść naprzeciw państwom UE najbardziej uzależnionym od rosyjskiej ropy.

 

 

Komisja Europejska planuje poczynić dalsze ustępstwa na rzecz państw w największym stopniu zależnych od rosyjskiej ropy, pisze agencja Reutera, powołując się na trzy źródła bliskie KE.

Embargo na import tego surowca ma przewidywać wyjątki dla kilku państw UE, które otrzymają więcej czasu na dostosowanie się do zakazu, niż zakładano w poprzedniej propozycji.

Słowacja i Węgry nadal sprzeciwiają się embargu na ropę / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 5 maja.

Kraje UE niezadowolone z pierwotnej propozycji ws. embarga

W pierwszej wersji propozycja Komisji zakładała, że z zakazu importu zostaną czasowo wyłączone Węgry i Słowacja, które będą mogły sprowadzać ropę z Rosji do końca przyszłego roku.

Oba kraje uznały jednak to ustępstwo za niewystarczające. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó stwierdził, że wdrożenie embarga „całkowicie zrujnowałoby” węgierską gospodarkę. Budapeszt wysunął postulat, by zakazem objąć jedynie import ropy tankowcami, a wyłączyć z niego przepływ rurociągami.

Z kolei Słowacja zadeklarowała, że poprze embargo na rosyjską ropę, ale domaga się dłuższego okresu wyłączenia z zakazu, wynoszącego trzy lata, a nie półtora roku.

Także inne kraje uważają, że powinny zostać objęte specjalnymi warunkami. Czechy twierdzą, że gotowe są poprzeć proponowany zakaz importu rosyjskiej ropy tylko wtedy, gdy otrzymają 2-3-letnie odroczenie embarga, do czasu zwiększenia przepustowości ropociągu.

Specjalnego potraktowania domaga się również Bułgaria, która zwraca uwagę na wysokie koszty wdrożenia embarga, a także na to, że sama arabska ropa nie zaspokoi potrzeb bułgarskiej rafinerii, należącej dziś do Łukoilu.

„Jeśli Unia wprowadzi embargo na zasadzie «koniec z importem dla wszystkich», to inna sprawa. Ale jeśli mają być wyjątki, to będziemy się domagać, aby objęły one także i nas”, powiedział wicepremier i minister finansów Asen Wasiliew rozmowie z tygodnikiem „Kapitał”.

Embargo na ropę: Słowacja i Węgry przeciwne. Inne kraje chcą specjalnych warunków

Specjalnych warunków, podobnych do tych, jakie otrzymały Bratysława i Budapeszt, domagają się również Bułgaria i Czechy.

Nowa propozycja KE: Dalsze ustępstwa na rzecz państw uzależnionych od rosyjskiej ropy

Według Reutersa KE ma odpowiedzieć na te zastrzeżenia i złagodzić warunki embarga. Nowa propozycja przewiduje wydłużenie „okresu przejściowego” przed wejściem w życie zakazu importu z jednego miesiąca, jak pierwotnie proponowano, do trzech miesięcy.

Jest to ukłon w stronę Grecji, Malty i Cypru, które wyrażały obawy dotyczące wpływu embarga na sektor transportu morskiego.

Ponadto Węgry i Słowacja będą mogły sprowadzać rosyjską ropę rurociągami do końca 2024 r., a więc o rok dłużej, niż zakładała poprzednia propozycja. Z kolei Czechy będą mogły importować ropę z Rosji do końca czerwca 2024 r., o ile nie zdołają wcześniej zapewnić sobie alternatywnych źródeł surowca poprzez import ropy rurociągiem z Europy Południowej.

Ustępstwa nie obejmą jednak Bułgarii, pisze agencja Reutera. Jak twierdzi anonimowy unijny urzędnik, bułgarski rząd „nie przedstawił rzeczowych argumentów”, które uzasadniałyby czasowe wyłączenie Bułgarii z embarga – w przeciwieństwie do Węgier, Słowacji i Czech, które „mają obiektywny problem” z zastąpieniem importu ropy z Rosji.

Embargo na ropę: Ursula von der Leyen przedstawiła projekt pakietu sankcji

Unia Europejska szykuje kolejne uderzenie w rosyjską gospodarkę.

UE: Ustępstwa nie umniejszą znaczenia embarga

Jeden z informatorów podkreśla, że w nowej propozycji okresy przejściowe zostały obliczone z uwzględnieniem czasu, jaki potrzeba na osiągnięcie zdolności operacyjnej ropociągów z innych niż Rosja źródeł.

Dodaje on, że import przez Węgry i Słowację stanowi zaledwie 6 proc. całego importu rosyjskiej ropy przez UE, więc wyłączenie tych krajów z embarga, choćby nawet na dwa i pół roku, nie umniejszy znacząco wpływu unijnego embarga na rosyjską gospodarkę.

Nowa propozycja KE będzie omawiana w ten weekend. Komisja ma jednak nadzieję, że nowe ustępstwa pomogą przełamać opór wobec planowanego embarga ze strony państw najbardziej uzależnionych od rosyjskiej ropy, informuje Reuters.

Agencja przekazuje, że jeśli do końca weekendu nie uda się osiągnąć konsensusu w kwestii embarga, to szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwoła nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE.