Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

USA, Donald Trump, Kosowo, Serbia, Hoti, Vucic

Premier Kosowa Avdullah Hoti poparł pomysł, by znajdujące się na terenie Serbii i Kosowa jezioro Gazivode nazwać „jeziorem Trumpa”./ Fot.t, źródło: Wikipedia

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.

 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, że uczestniczył w poprzednim szczycie Trójmorza w 2017 roku, który odbył się w Warszawie.  Na nim ogłosił „zdecydowane poparcie Stanów Zjednoczonych na rzecz Projektu Trójmorza i wspólnego zaangażowania na rzecz rozwoju infrastruktury, poprawy relacji biznesowych, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i znoszenia barier w wolnym handlu w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Energetyka, biznes i infrastruktura

„Trójmorze ma wielki potencjał służący realizacji celów w tych i innych ważnych dziedzinach współpracy” – dodał Trump.

Prezydent USA podkreślił, że nowa infrastruktura energetyczna ma fundamentalne znaczenie dla wspierania integracji gospodarczej, otwierania dostępu do nowych rynków i dywersyfikacji źródeł energii w regionie. Z uznaniem wypowiedział się o działaniach Austrii, Bułgarii, Słowacji i Węgier na rzecz dywersyfikacji dostaw energii poprzez budowę nowych gazociągów.

Powstanie kolejny odcinek Via Carpatia

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Erseka podpisali wczoraj (16 lipca) umowę o połączeniu polskiej drogi ekspresowej S19 ze słowacką R4 stanowiącego fragment transeuropejskiego szlaku drogowego Via Carpatia.

Przywódca USA dodał też, że jego kraj włącza się w te działania poprzez eksport skroplonego gazu ziemnego do „strategicznie ważnego” regionu Europy Środkowej i Wschodniej. USA na wielu płaszczyznach utrzymują zaangażowanie we współpracę z krajami członkowskimi (Trójmorza) w celu poszerzania infrastruktury cyfrowej, energetycznej i transportowej.

Trump podziękował gospodarzowi forum w Bukareszcie, prezydentowi Rumunii Klausowi Johannisowi za jego organizację. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone pozostaną silnym sojusznikiem i orędownikiem tej inicjatywy.

Tegoroczny szczyt Trójmorza zakończy się 18 września. W skład inicjatywy Trójmorza wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej położonych między Morzem Adriatyckim, Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.