Prezydent Duda jedzie do Davos

Światowe Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 23-26 stycznia, źródło: swiss-image.ch/weforum.org

Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO i prezydentem Brazylii oraz udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu,  to – jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski – główne elementy wizyty Andrzeja Dudy w Davos, gdzie od jutra do czwartku polski prezydent będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym.

 

Będzie to już druga wizyta prezydenta na tym forum. Tegoroczne obrady w szwajcarskim kurorcie będą trwały  od 21. do 25. stycznia.

Andrzej Duda będzie w Davos promował Polskę

“Obecność prezydenta w Davos ma służyć promocji Polski jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 roku: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza, polskich działań w ramach ONZ” – zapowiedział Krzysztof Szczerski, którego wypowiedź została opublikowała wczoraj (20 stycznia) na stronie internetowej KPRP.

Podobne zadanie polski prezydent realizował też w zeszłym roku.

W Davos mamy proste zadanie: promować Polskę

W Davos mamy proste zadanie: promować Polskę – powiedział prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w Światowym Forum Gospodarczym w szwajcarskim Davos. W forum uczestniczy również premier Mateusz Morawiecki.

Panel z biznesowymi partnerami polskich firm

Już jutro – przekazał minister – Andrzej Duda zabierze głos wprowadzający do dyskusji nt. rewolucji technologicznej w panelu dla biznesowych partnerów polskich firm z całego świata. Według Szczerskiego prezydent przedstawi działania  polskich władz, które mają przystosować gospodarkę do rewolucji 4.0. Ma też zachęcać do inwestowania w badania nad nowymi technologiami w Polsce.

Tego samego dnia Duda odbędzie wiele spotkań biznesowych z kadrą kierowniczą największych światowych przedsiębiorstw, takich jak Procter&Gamble czy chińską firmą z zakresu elektromobilności Sokon Group. “Będzie z nimi rozmawiał o rozwoju inwestycji w Polsce, a także współpracy obejmującej badania nad nowymi technologiami” – zapowiedział prezydencki minister. Spotka się ponadto z liderem programu start-upów z Izraela, Yossi Vardie.

Panel transatlantycki oraz nt. Europy Środkowej

Polski prezydent będzie też uczestniczył m.in. w panelu poświęconym relacjom transatlantyckim obok sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, sekretarza handlu USA Wilbura L. Rossa, a także unijnej komisarz ds. handlu Cecilii Malmström.

Andrzej Duda weźmie też udział, m.in. wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, w panelu nt. Europy Środkowej. “Prezydent będzie mówił o konieczności intensyfikacji współpracy gospodarczej, energetycznej i bezpieczeństwa w regionie” – powiedział szef prezydenckiego gabinetu.

Koniec stanu wojennego na Ukrainie, ale nie koniec napięć w regionie

Na Ukrainie zakończył się stan wojenny, jednak napięcie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej nie słabnie. Kijów zapowiedział wznowienie ruchu ukraińskiej marynarki wojennej przez tę cieśninę, a Moskwa zaapelowała do państw Zachodu o powstrzymanie władz Ukrainy od „nowych prowokacji”.

Inauguracja Polish House

Szczerski poinformował również, że w czasie tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego zostanie otwarty polski pawilon promocyjny – Polish House, a jego działalność oficjalnie zainauguruje Andrzej Duda. “Jest to realizacja idei, która została przedstawiona przez Prezydenta rok temu. Polish House będzie przestrzenią promująca polski biznes oraz polskie inwestycje” – powiedział prezydencki minister. Dodał, że w pawilonie odbędzie się promująca Polskę „Polish Night”.

Rozmowy Duda-Bolsonaro

W kolejnych dniach forum polski prezydent odbędzie spotkania polityczne m.in. z nowo wybranym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. “Brazylia jest dla nas najważniejszym partnerem gospodarczym w Ameryce Południowej, a nasza wymiana handlowa systematycznie rośnie” – uzasadniał Szczerski. Zwrócił przy tym uwagę, że jej wartość  wyniosła w zeszłym roku ponad 1,6 mld dolarów. Dodał, że to spotkanie będzie również okazją do wymiany poglądów “na najbardziej aktualne wyzwania światowej polityki”.

Spotkanie Duda-Stoltenberg

Andrzej Duda spotka się też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. “Prezydent będzie podkreślał konieczność zacieśniania więzi transatlantyckiej, która z polskiego punktu widzenia jest główną gwarancją bezpieczeństwa Europy i w ogóle świata zachodniego” – powiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że podczas spotkania z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent przedstawi także stan rozmów polsko-amerykańskich nt. zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce.

Ławrow: obecność wojsk USA w Polsce naruszeniem umowy Rosja-NATO

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja opowiada się za silną i stabilną Europą. Podkreślił też, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce stanowiłaby naruszenie porozumienia Rosja-NATO. Tymczasem Moskwa wyraźnie inwestuje w instalacje wojskowe w obwodzie kaliningradzkim.

Rozmowa Duda-Bachelet

Minister przypomniał, że w bieżącym roku odbędą się wybory do Rady Praw Człowieka ONZ. – W planowanej rozmowie z wysoką komisarz ds. Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet Prezydent będzie przekonywał do naszej kandydatury – powiedział Krzysztof Szczerski. Kandydaturę Polski do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022 zgłosił Andrzej Duda we wrześniu zeszłego roku na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Minister dodał, że podczas spotkania z Bachelet prezydent  przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przede wszystkim te związane z ochroną praw człowieka. “Istotnym punktem dyskusji będzie ochrona chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Prezydent będzie chciał, aby instytucje ONZ skierowały większą uwagę i pomoc w stronę tych najbardziej potrzebujących mniejszości religijnych” – podkreślił Szczerski.

Panel bliskowschodni i europejski

Według niego polski prezydent zabierze głos także w zamkniętym dla publiczności panelu o Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, obok m.in. doradcy prezydenta USA Jareda Kushnera i przywódców państw regionu. Prezydencki minister wyjaśnił, że wiąże się to z zaplanowana na luty w Warszawie konferencja ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Za miesiąc w Warszawie międzynarodowa konferencja bliskowschodnia

W ocenie polskich władz konferencja bliskowschodnia, która ma się odbyć w Warszawie 14 i 14 lutego jest najważniejszym wydarzeniem w Warszawie od czasu szczytu NATO. Tymczasem władze w Teheranie oficjalnie zaprotestowały uznając to spotkanie za „rozpaczliwy antyirański cyrk”.

Duda weźmie też udział w dyskusji liderów politycznych podczas roboczej kolacji z udziałem m.in. kanclerz Angeli Merkel. Tematem debaty ma być przyszłość polityki europejskiej i główne wyzwania stojące przed Unią Europejską.

Krzysztof Szczerski zapowiedział ponadto nieformalne rozmowy w kuluarach obrad Światowego Forum Gospodarczego. W ich trakcie będzie przedstawiał programy rozwojowe realizowane w Polsce oraz całej Europie Środkowej poprzez takie inicjatywy jak Trójmorze.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos – „Wspólna przyszłość w podzielonym świecie”

W piątek 26 stycznia 48. edycja Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos (WEF) dobiegła końca. Co roku Davos gości ponad 2 tys. światowych przywódców, ekonomistów, liderów opinii, przedstawicieli korporacji, organizacji pozarządowych i mediów.
 

Tegoroczna edycja (23-24 stycznia) odbyła się pod hasłem …