Pralki na wokandzie Parlamentu Europejskiego

źródło: .flickr.com/photos/martathegoodone

Długowieczne „Pralki-Franie” czy „stare Nokie” dziś są już tylko wspomnieniem – ich następcy nie wykazują już tak długiej żywotności. Psują się zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego, a przez wysokie koszty naprawy jesteśmy raczej skłonni kupić nową lodówkę czy suszarkę, niż naprawić dotychczasową. Parlament Europejski uważa, że należy to zmienić.

 

Producenci sprzętów AGD i RTV powinni zachęcać konsumentów do długotrwałego korzystania z ich produktów – zgodzili się deputowani do Parlamentu Europejskiego we wtorek 4 lipca 2017 r. Pomóc w tym może m.in. produkowanie łatwo dostępnych części zamiennych, czy zapewnianie usług serwisowych w przystępnej cenie.

Europosłowie przygotowali sprawozdanie w sprawie dłuższego cyklu życia produktów: korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw, który podkreśla bardzo niekorzystny na środowisko wpływ modelu „kup-wyrzuć”, polegający na ciągłym kupowaniu nowych sprzętów, bez podejmowania próby ich naprawy.

„Zasoby są dziś bardzo cenne, wszelkiego rodzaju zasoby” – powiedział Pascal Durand, przedstawiciel partii Zieloni-Wolny Sojusz Europejski, sprawozdawca raportu, który przedstawił jego wyniki wszystkim europosłom. Eurodeputowany potępił producentów za tworzenie „urządzeń, które przestają pracować wraz z końcem gwarancji”, czyli sprzętów z zaprogramowanym czasem starzenia  i zaapelował do PE o przedsięwzięcie działań.

Wśród propozycji Duranda znalazły się m.in. ustalenie kryteriów „minimalnego czasu odporności” dla każdej kategorii produktów. Zaktualizowana ma zostać europejska definicja „zaprogramowanego starzenia się sprzętów”, która uwzględni punkty odniesienia dla wyżej wspomnianych kryteriów.

Napraw zamiast wyrzucać

Zdaniem PE obszarem, którym także należy się zająć jest naprawianie sprzętów. Naprawa wielu modeli smartfonów, tabletów i komputerów obecnie dostępnych na rynku jest dziś zazwyczaj nieopłacalna ze względu na wysokie opłaty serwisowe. Jest to spowodowane trudnym dostępem do części wymiennych, a także brakiem możliwości usunięcia w danych modelach konkretnej części, np. baterii.

PE postuluje, by konsument mógł wybrać niezależny salon serwisowy bez przymuszania go do korzystania z tych autoryzowanych. Europarlamentarzyści wskazali także szereg części, które powinny być zawsze wymienialne, o ile nie wpływa to na bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto części zamienne powinny być dostępne w rozsądnych cenach.

Dalsze losy raportu

Komisja Europejska nie ma obowiązku odpowiedzieć na raport. PE ma jednak nadzieję, że ten jasny sygnał skłoni komisarzy do poważnego spojrzenia na kwestię zaprogramowanego starzenia się oraz do zaproponowania regulacji unijnych w tej  sprawie.

„Jest to bardzo dobry sygnał dla przedstawicieli całego sektora” – skomentowała raport Laetitia Vasseur, założycielka grupy HOP sprzeciwiającej się zaprogramowanemu starzeniu się sprzętów.