Pozytywne opinie o estońskim podatku CIT

Premier Mateusz Morawiecki / Zdjęcie via KPRM, fot. Krystian Maj/

Estoński CIT przyczynia się do wyższego tempa wzrostu gospodarczego m.in. dzięki poprawie poziomu inwestycji. Wprowadzenie zmian w systemie podatkowym zapowiedział we wtorek (19 listopada) premier Mateusz Morawiecki w swoim exposé.

 

 

O tym, że wprowadzenie estońskiego CIT-u to dobry pomysł przekonują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Premier Mateusz Morawiecki przekonywał we wtorek z mównicy sejmowej, zmiany będą „wsparciem dla reinwestycji zysków i ułatwienia finansowania dla małych firm potrzebujących zastrzyku kapitału.

Expose Morawieckiego: Głównie o energetyce, klimacie i gospodarce

Ponownie desygnowany na premiera po październikowych wyborach parlamentarnych Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie swoje expose. Skupił się w nim przede wszystkim na kwestiach gospodarczych, klimatycznych oraz energetycznych.

 

Sejmowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego trwało godzinę i było jednym z krótszych expose polskich kandydatów …

Pomoc dla małych firm

Zmiany w systemie podatku dochodowego od osób prawnych miałyby wejść w drugiej połowie przyszłego roku lub na początku 2021 r. Taką orientacyjną datę wyznaczył we wtorek wieczorem szef rządu. Premier oszacował ubytki w CIT na 2,5 do 3,5 mld zł. Estoński system podatkowy jest uznawany za najbardziej atrakcyjny w Europie. Tymczasem Polskie rozwiązania nie cieszą się podobną estymą (przedostatnie miejsce w Europie na 35 sklasyfikowanych państw.

Na czym więc polega potencjalna atrakcyjność rozwiązania, które znalazło się w exposé polskiego premiera? Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2000 r. estońscy przedsiębiorcy zyskali wsparcie od państwa polegające na zwolnieniu od podatku od zysków do momentu ich rzeczywistego uiszczenia. W praktyce takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcom zachować dostęp do środków, które mogą być przeznaczone na rozwój firm, a to z kolei zdaniem ekspertów prowadzi do nakręcenia wzrostu gospodarczego pomimo spadku dochodów (przynajmniej chwilowych) budżetowych państwa.

Ranking postępu społecznego: Polska w trzeciej dziesiątce

Niżej niż Słowenia, Czechy, Estonia i Litwa, a w wielu dziedzinach podobnie do Chile, gdzie do niedawna trwały masowe protesty społeczne – tak wypadła Polska w najnowszym rankingu Social Progress Index.

 

 

W najnowszym rankingu postępu społecznego Social Progress Index przygotowanego przez …

Same korzyści?

Dochody podatników CIT opodatkowane są w Estonii – w przeciwieństwie do klasycznych systemów – dopiero w momencie ich dystrybucji., a zyski przedsiębiorstw pozostają nieobciążone przez cały czas ich reinwestowania. Takie rozwiązanie miało poprawić sytuację mniejszych firm, które napotykają na bariery w dostępie do rynków kapitałowych.

Analitycy PIE przekonują w najnowszym „Tygodniu Gospodarczym”, że wprowadzenie zmian w systemie podatkowym przyniosło krótkotrwałe ubytki w państwowej kasie – wyrównane już w ciągu 3 kolejnych lat. „Obecnie udział wpływów z podatku CIT w ogóle wpływów podatkowych w Estonii nie odbiega od poziomów obserwowanych w innych rozwiniętych systemach podatkowych” – podkreśla PIE.

Od przyszłego roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol?

Projekt ustawy zaakceptowany przez rząd przewiduje 10-proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. W przyszłym roku do budżetu państwa ma wpłynąć dodatkowe 1,7 mld zł.

 

 

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym jest pierwszą inicjatywą rządu, która wpłynęła do Sejmu nowej kadencji. …

Za wprowadzeniem estońskiego rozwiązania przemawia głównie wzrost stopy inwestycji w relacji do PKB oraz napływ inwestycji bezpośrednich inwestycji zagranicznych. „W latach 1999-2018 średnia stopa inwestycji w Estonii wynosiła 29,5 proc. PKB, w Polsce 21,3 proc., a w UE28 – 21,3 proc. Była rekordowa na tle innych krajów Unii, co napędzało szybki wzrost gospodarczy” – wyliczyli eksperci PIE. Wprawdzie w trakcie kryzysu gospodarczego stopa obniżyła się w znaczący sposób, jednak nadal utrzymywała się na wysokim poziomie w stosunku do innych państw UE.

Dlatego konkluzje PIE są pozytywne. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu, ponieważ to korzystne rozwiązanie, głównie z punktu widzenia finansów płynności finansowej przedsiębiorstw oraz w konsekwencji ich produktywności. A więcej gotówki w portfelach firm przyczyniają się do wypracowania wyższego wzrostu gospodarczego.

PGNiG zamierza porzucić rosyjski gaz

PGNiG poinformowało o wysłaniu do Gazpromu oświadczenia woli ws. zakończenia kontaktu na dostawy rosyjskiego gazu z dniem 31 grudnia 2022 r.

 

 

Polska będzie odbierała rosyjski gaz przesyłany przez gazociąg jamalski jeszcze przez trzy lata – do końca 2022 r. W piątek …

 

Więcej informacji:

„Tygodnik Gospodarczy PIE”