Portugalia: W 2020 r. najwyższy poziom długu publicznego w historii. Złe informacje również na rynku pracy.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego w historii.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego w historii. / Foto via twitter @antoniocostapm

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego. Jednocześnie od marca doszło do największej redukcji miejsc pracy w historii. Tymczasem rząd odstąpił od nacjonalizacji największego krajowego przewoźnika lotniczego – TAP, jednak firma otrzyma rządową pomoc.

 

 

Raport na temat długu publicznego przedstawił w środę (1 lipca) bank centralny Portugalii (BdP). Wynika z niego, że w maju dług publiczny zwiększył się do nienotowanego w historii poziomu 264,4 mld euro. Przed marcem, tj. początkiem pandemii koronawirusa, dług publiczny Portugalii sięgał 120 proc. PKB. Obecnie wynosi już 134,4 proc. PKB.

W trakcie rządów portugalskich socjalistów (PD) pod przewodnictwem premiera Antonia Costy w ciągu czterech lat od 2015 r. dług publiczny Portugalii zmniejszył się o 14 punktów proc. osiągając granicę 117,7 proc. PKB. Portugalia ogłosiła, że w 2020 r. po raz pierwszy od czasu rewolucji goździków (1974 r.) osiągnie nadwyżkę budżetową – 0,2 proc. Pandemia zweryfikowała te plany. Odpowiedzialna polityka gospodarcza rządu Costy pozwoliła portugalskiej Partii Socjalistycznej na odniesienie wyborczego zwycięstwa jesienią 2019 r.

W formie uzupełnienia złych danych dla portugalskiej gospodarki z opublikowanego w środę raportu przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE), wynika, że między lutym i majem 2020 r. liczba pracujących spadła o ponad 192 tys. To jedna z największych w historii tego kraju redukcja miejsc pracy.

Portugalia: Sytuacja epidemiologiczna w Lizbonie nie poprawia się. Rząd podejmuje działania

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy Portugalii nie ulega poprawie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu środków, mających na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

Portugalia: Nie będzie nacjonalizacji TAP

W czwartek (2 lipca) rząd odstąpił od zamiaru znacjonalizowania największych pasażerskich linii lotniczych tego kraju, spółki TAP. Rząd dysponuje obecnie 50 proc. udziałów w firmie. Załoga – 5 proc., a prywatne konsorcjum Atlantic Gateway – 45 proc.

Jego właściciel David Neeleman sprzeciwiał się jak dotąd zwiększenia kapitału państwa do ponad 50 proc. Rząd Antonia Costy zapowiedział przed kilkoma dniami, że jest gotowy na przeprowadzenie nacjonalizacji firmy, jednak z informacji mediów wynika, że Neeleman opuści swoje stanowisko, państwo zyska ponad 50 proc. udziałów poprzez dokapitalizowanie spółki, a w przyszłości być może dojdzie do przejęcia TAP w całości przez portugalski rząd.

Z powodu ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa władze TAP poinformowały na początku kwietnia o konieczności tymczasowego zwolnienia 90 proc. załogi.