Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z Wietnamem

Premier Wietnamu Nguyễn Xuân Phúc z Donaldem Tuskiem i Jean-Claude'm Junckerem podczas szczytu Azja-Europa w październiku 2018 r. w Brukseli/ Zdjęcia via twitter @VNGovtPortal

Dziś zapadła decyzja o potwierdzeniu umowy handlowej Unii Europejskiej z Wietnamem. Według autorów to najambitniejsze porozumienie Wspólnoty z jakimkolwiek państwem należącym do rynków wschodzących. W ciągu najbliższych 10 lat znikną prawie wszystkie cła.

 

 

Do parafowania umowy dojdzie w najbliższą niedzielę w Hanowi. Unia Europejska ma nadzieję, że współpraca będzie krokiem do szerszego partnerstwa z przedstawicielami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Negocjacje między obiema stronami trwały 3,5 roku. To druga – po porozumieniu z Singapurem – umowa z państwem regionu. Podobnie jak w innych tego typu przypadkach zgodę na ratyfikacje porozumienia musi wydać Parlament Europejski. W związku z tym istnieją pewne obawy odnośnie wyniku głosowania, ponieważ pojawiają się głosy odnośnie nieprzestrzegania praw człowieka w Wietnamie.

Parlament Europejski popiera umowę o wolnym handlu z Singapurem

Parlament Europejski zatwierdził w środę (13 lutego) umowę o wolnym handlu między UE a Singapurem. Jest to pierwsza dwustronna umowa handlowa wspólnoty europejskiej z krajami Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
 
Nowe możliwości
Komisja Europejska podkreśla, że zawarte porozumienie usuwa wszystkie obowiązujące cła na towary …

Warunki porozumienia

Umowa ma zapewnić dostawy produktów rolnych, takich jak ryż, czosnek i cukier na rynek europejski. Z kolei UE skorzysta ze stopniowego zmniejszenia wysokich ceł przywozowych, na samochody (78 proc.) czy wino (50 proc.). Umowa doprowadzi także do otwarcia rynku zamówień publicznych i usług, w tym poczty, bankowości czy sektora morskiego.

Rada UE szacuje, że porozumienie zwiększy eksport UE do Wietnamu o 29 proc. Z kolei w drugą stronę ma podążyć o 18 proc. towarów więcej. Rada informuje o podpisaniu „najbardziej ambitnej” umowy o wolnym handlu, jaką kiedykolwiek zawarto z krajem rozwijającym się. Przewiduje ona prawie całkowita eliminację ceł między dwoma blokami (99 proc.). 65 proc. ceł na wywóz z UE do Wietnamu zniknie natychmiast po podpisaniu porozumienia, podczas gdy pozostała część zostanie stopniowo wycofana w okresie 10 lat.

Juncker nie wyklucza rozmów ze Szwajcarią w sprawie umowy ramowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział gotowość do przedyskutowania ze Szwajcarią „szczegółów” na temat wynegocjowanego porozumienia między Brukselą a Bernem. Wykluczył jednak renegocjacje warunków partnerstwa, a rozmowy powinny się odbyć w najbliższych dniach. Inaczej szwajcarskie instytucje finansowe stracą dostęp do rynków finansowych …

Zobowiązania Wietnamu

W przypadku wietnamskich towarów, po podpisaniu umowy zniknie 71 proc. ceł a pozostała część w ciągu kolejnych 7 lat. Umowa przewiduje także regulację postanowień dotyczących ochrony własności intelektualnej, i zrównoważonego rozwoju. W przypadku tego ostatniego punktu Wietnam zobowiąże się do wdrożenia podstawowych standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (np. w zakresie swobody dołączania do niezależnych związków zawodowych i zakazu pracy dzieci) czy też konwencji ONZ dotyczącej walki ze zmianami klimatu i różnorodności biologicznej.

Bruksela zawarła już umowy handlowe z Koreą Południową, Japonią i Singapurem. Trwają także negocjacje z innymi członkami ASEAN: Indonezją, Malezją, Filipinami i Tajlandią. W ciągu najbliższych dni powinna rozstrzygnąć się przyszłość umowy ramowej UE ze Szwajcarią. Ponadto niedawno unijna komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström ogłosiła, że podpisanie umowy o wolnym handlu ze Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) jest możliwe jeszcze w tej kadencji KE, jednak w tym przypadku obie strony nie będą dążyć do niej „za wszelką cenę”.

Umowa między UE a Mercosur w zasięgu ręki, ale „nie za wszelką cenę”

Europejska Komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström ogłosiła w poniedziałek, że podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) jest możliwe jeszcze w tej kadencji KE, jakkolwiek strony nie będą do niej dążyć „za wszelką cenę”. …