Ponad 570 mln euro kary od KE dla MasterCard

źródło: Flickr, fot. Håkan Dahlström

źródło: Flickr, fot. Håkan Dahlström

Komisja Europejska nałożyła na MasterCard karę za sztuczne zawyżanie kosztów transakcji oraz za utrudnianie transakcji transgranicznych. Zdaniem Brukseli naruszyło to przepisy antymonopolowe.

 

MasterCard jest drugim co do wielkości na Europejskim Obszarze Gospodarczym operatorem płatności bezgotówkowych zarówno jeżeli chodzi o ilości, jak i wysokość dokonywanych transakcji.

Firma wprowadziła zapisy, które powodowały, że sprzedawcy detaliczni musieli pobierać tzw. opłaty interchange w wysokości, jaka obowiązywała w kraju ich działalności, a nie według stawek z kraju, z którego pochodził płacący sprzedawca. W ten sposób utrudniona była transgraniczna konkurencja bankowa. Sprzedawcy detaliczni ponosili w związku z tym wyższe koszty przyjmowania opłat za transakcję kartą płatniczą.

Komisja Europejska uznała takie praktyki za wykorzystywanie monopolistycznej pozycji na rynku i rozpoczęła swoje postępowanie wobec MasterCard w kwietniu 2013 r. Dwa lata później wydano zaś przepisy, które zabroniły takiego sposobu naliczania opłat.

Google ukarane za nieprzestrzeganie RODO

Francuska komisja ds. informatyki i wolności (CNIL) zdecydowała się ukarać Google grzywną w wysokości 50 mln euro za naruszenie przepisów RODO.
 

To największa kara od czasu wejścia w życie przepisów, obowiązujących w Europie od maja ubiegłego roku.
Google nie informował o tym, …

MasterCard akceptuje karę

Teraz KE zadecydowała o wysokości kary dla MasterCard za złamanie przepisów. Wynosić będzie ona 570,6 mln euro. To o 10 proc. mniej niż planowała KE, ale sankcję obniżono, ponieważ MasterCard współpracował podczas dochodzenia z kontrolerami z Brukseli. Zadecydował się też nie odwoływać od kary. Gdy rozpoczynało się dochodzenie, mówiono bowiem o karze nawet na poziomie 1 mld euro.

„Europejscy konsumenci używają kart płatniczych każdego dnia, gdy kupują żywność, ubrania lub robią zakupy przez internet. Przepisy MasterCard sztucznie podniosły koszty płatności kartą, szkodząc konsumentom i detalistom w UE, uniemożliwiając firmom handlowym korzystanie z lepszych warunków oferowanych przez banki w innych państwach członkowskich UE” – argumentowała nałożenie kary komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Decyzja KE i wynik przeprowadzonego przez Brukselę postępowania otwiera jednak drogę do wnoszenia przez sprzedawców detalicznych pozwów wobec MasterCard.

KE sprawdzi, czy Nike korzystało z ulg podatkowych w Holandii

Komisja Europejska zdecydowała w czwartek o wszczęciu szczegółowego śledztwa, które ma na celu stwierdzić, czy Holandia naruszyła prawo europejskie, pozwalając firmie Nike na płacenie niższych podatków.
 

„Kraje członkowskie nie powinny pozwalać przedsiębiorstwom na tworzenie złożonych struktur, które bezzsadnie pomniejszają ich dochód …