Polska zrezygnowała z linii kredytowej MFW

Wicepremier Mateusz Morawiecki w Waszyngtonie, źródło: B.Kosiński/MR

Polska rezygnuje z elastycznej linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym o wartości ponad 9 miliardów dolarów – poinformował w sobotę (14 października) w Waszyngtonie wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

W dniach 13-14 października minister rozwoju i finansów uczestniczył w jesiennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Wzięli w nim udział ministrowie finansów i prezesi banków centralnych 189 państw należących do MFW i BŚ, a tematem obrad były wyzwania stojące przed globalną gospodarką, perspektywy zrównoważonego i stabilnego wzrostu gospodarczego, walka z ubóstwem oraz wspieranie rozwoju regionalnego.

Bardzo dobra sytuacja budżetowa Polski

„Nie będziemy potrzebowali tej dostępności, która teraz oscyluje wokół niecałych 10 mld dolarów” – oświadczył Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami. Minister rozwoju i finansów tłumaczył, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest na tyle dobra, że linia kredytowa nie jest potrzebna. Zauważył przy tym, że wycofanie się z niej pozwoli na „niewielką oszczędność” (ok. 60 mln dolarów rocznie) w krajowym budżecie.

„Nasza stabilność finansowa pozwala nam wcześniej dokonać wyjścia z tej linii kredytowej” – powiedział cytowany na Twitterze Morawiecki. „Analiza naszych danych podatkowych, stabilności budżetowej, naszych rezerw walutowych banku centralnego, uszczelnienie podatków w ministerstwie finansów” – wyliczał wicepremier powody umożliwiające podjęcie decyzji. Podkreślił, że Bank Światowy docenia polską politykę rozwoju włączającego, która umożliwiła m.in. utworzenie 223 tys. miejsc pracy w przemyśle.

Historia elastycznej linii kredytowej Polski

Polska otworzyła tę linię kredytową (Flexible Credit Line – FCL) w 2009 roku i miała ona być dostępna co najmniej przez 10 lat. Postanowił tak rząd PO/PSL w czasie globalnego kryzysu finansowego, jednak nasz kraj nigdy z tej możliwości nie skorzystał.

Media przypominają, że do 2014 r. Polska miała dostęp do linii kredytowej w wysokości 22 mld SDR – specjalnych praw ciągnienia, uznanych za międzynarodową jednostkę rozrachunkową MFW. Zeszłoroczna umowa została – na wniosek Polski – zmniejszona do wysokości 15,5 mld SDR, czyli ok. 22,1 mld dol. W styczniu tego roku, na kolejny wniosek Polski linię kredytową zmniejszono do 13 mld SDR.

Z wnioskiem o odnowienie dostępu do elastycznej linii kredytowej MF od połowy stycznia tego roku, Polska wystąpiła w grudniu 2016 r. Dokument podpisali wspólnie wicepremier Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński. MFW przedłużył Polsce dostęp już w styczniu tego roku – rada wykonawcza Funduszu zatwierdziła wówczas kolejne, dwuletnie porozumienie ws.  zmniejszenia wysokości 6,5 miliarda SDR-ów (ok. 8,24 miliarda euro).

Przyszłoroczny budżet państwa

W zeszłym tygodniu rząd przedstawił w Sejmie budżet państwa na rok 2018. Zakłada on wzrost PKB o 3,8 proc., średnioroczną inflację na poziomie 2,3 proc., a deficyt budżetowy – nie wyższy niż 41 i pół mld złotych. Ma to być – jak zapowiedział szef resortu rozwoju i finansów – budżet solidarnościowy i społeczny.

„Jest to budżet, w którym 75 mld zł przeznaczamy na cele społeczne” – podkreślił Morawiecki przypominając posłom, że w latach 2013-15 koalicja PO-PSL wydawała na te cele czterokrotnie mniej. „Te pieniądze znaleźliśmy poprzez umiejętne uszczelnienie systemu podatkowego” – wyjaśniał. Wicepremier dodał, że znacząco więcej wydatków trafi na główne sfery życia społecznego i gospodarczego.