Polska wraz z państwami regionu przeciwko unijnemu pakietowi mobilności

Premier Mateusz Morawiecki / Zdjęcie via KPRM, fot. Krystian Maj/

Premierzy państw regionu Europy Środkowej i Wschodniej zamierzają przekonać szefów unijnych instytucji do nieprzyjmowania niekorzystnych – ich zdaniem – rozwiązań w tzw. pakiecie mobilności.

 

 

Premierzy Polski, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Węgier napisali list do szefów unijnych instytucji ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Szefowie rządów argumentują, by nie przyjmować przepisów, które mogłyby tworzyć niepotrzebne nieporozumienia w Unii Europejskiej.

Polska ponownie niżej w rankingu "Doing Business"

Trzeci rok z kolei Polska zanotowała spadek w rankingu „Doing Business” Banku Światowego. Na pocieszenie pozostaje miano najlepszej gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

 

Zajęcie 40. miejsca na 190 światowych gospodarek oznacza kolejny spadek w ciągu ostatnich trzech lat. Przed rokiem Polską gospodarkę …

Niekorzystne dla regionu?

Pod koniec września przedstawiciele komisji transportu i turystyki Parlamentu Europejskiego dali zielone światło dla prowadzenia dalszych rozmów w sprawie tzw. Pakietu Mobilności. Od tego czasu prace nad zmianami w prawie toczą się między Komisją Europejską, PE i Radą UE.

Pakiet Mobilności to nazwa zbioru przepisów, mającego na celu regulację unijnej branży transportowej. Strona Polska – podobnie, jak państwa naszego regionu – podnosi, że przygotowane przepisy są niekorzystne dla przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie brak także opinii o próbie wyeliminowania z zachodnich rynków przedsiębiorców z naszego regionu.

Bułgar Peter Vitanow – członek komisji transportu PE – z frakcji socjalistów powiedział brukselskiej redakcji EURACTIV w trakcie prac nad pakietem w PE, że jego kraj będzie najprawdopodobniej dążył do anulowania części przepisów Pakietu Mobilności przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, jeśli w toku prac nie zostaną zawarte kompromisy w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach.

Wirtualna waluta Facebooka się sypie? Rezygnują kolejni udziałowcy

Ruszyła oficjalnie fundacja Libra Association, która ma realizować wymyślony przez Facebooka projekt nowej wirtualnej waluty. Jej udziałowcami miało być prawie 30 wielkich spółek z branży internetowej i finansowej. Ale w ostatnich dniach część z nich zrezygnowała.

 

Ponieważ siedzibą Libra Associations ma …

Jakie zmiany?

Zmiany, określane niekiedy „pakietem Macrona” – ze względu na forsowanie regulacji przez Francję – wprowadzają m.in nowe zasady dla kierowców delegowanych – przede wszystkim wyższą płacę minimalną czy regulację ich pobytu w hotelach. Oznacza to dodatkowe koszty dla przedsiębiorców z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Najbardziej kontrowersyjną kwestią jest powrót pustych ciężarówek do kraju pochodzenia raz na cztery tygodnie – ten zapis także uderzyłby w przedsiębiorców.

Wymienione państwa regionu twierdzą, że byłby to nielegalny środek protekcjonistyczny, który przyczyniłby się do konieczności zmniejszenia zatrudnienia. Vitanow mówił we wrześniu, że Sofia oraz przedstawiciele lokalnego przemysłu transportowego powinni pójść na kompromis w niektórych kwestiach, aby uzyskać zmiany w tych najbardziej niekorzystnych.

Kraje UE w czołówce… listy rajów podatkowych

Określenie państw o wyjątkowo niskich stawkach podatkowych dla firm jako „rajów podatkowych” wzięło się stąd, że niegdyś były to głównie egzotyczne karaibskie lub afrykańskie wyspy. Ale coraz częściej takiej raje podatkowe znajdują się w Europie i to niekoniecznie tam, gdzie …

Postulaty

Premierzy apelują do unijnych liderów o „znalezienie lepszych i akceptowalnych dla wszystkich państw członkowskich rozwiązań”, które przyczynią się do modernizacji europejskiego sektora transportu drogowego, poprawy konkurencyjności, ochrony jednolitego rynku oraz zachowania celów klimatycznych.

Szefowie rządów argumentują m.in., że nowe przepisy w obecnym kształcie doprowadziłyby do zwiększenia emisji CO2, nawet o kilkaset tysięcy ton rocznie. W liście zwrócono także uwagę na propozycję powrotu ciężarówek do kraju pochodzenia.

List premierów regionu Europy środkowo-Wschodniej został wysłany m.in. do obecnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen, przewodniczącego PE Davida Sassolego, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jego następcy Charlesa Michela oraz do fińskiej prezydencji w Radzie UE.

Amerykańskie cła na produkty z UE już obowiązują

Weszła w życie decyzja władz USA o nałożeniu na produkty z Unii Europejskiej rekordowych ceł karnych o wartości 7,5 mld dolarów rocznie. UE odpowiada, że amerykańskie posunięcie będzie mieć poważne konsekwencje.
 

Cała sprawa to pokłosie ciągnącego się już od ponad dekady na …