Polska wciąż nie chce euro

Euro. Źródło - European Commission

Euro. Źródło - European Commission

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin uważa, że wejście do strefy euro jest obecnie dla Polski niekorzystne, bo – jak argumentował wczoraj – przyniosłoby to gwałtowny wzrost cen.

 

Wcześniej przeciwko wprowadzeniu wspólnej waluty wyraźnie opowiedział się również premier Mateusz Morawiecki.

Sasin: Wzrost gospodarczy albo ideologiczny projekt wprowadzenia euro

“Polska się dzisiaj rozwija dwa razy szybciej niż średnia wzrostu gospodarczego w strefie euro, więc po co mamy dzisiaj, jak wszystko na to wskazuje, rezygnować z wyższego wzrostu gospodarczego po to, żeby zrealizować ideologiczny projekt wejścia do strefy euro?” – pytał w niedzielę (10 marca) Jacek Sasin na antenie TVP Info.

Polska na razie bez nadziei na przystąpienie do strefy euro?

Polska na razie bez nadziei na przystąpienie do strefy euro? Polscy ekonomiści apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie prac przygotowawczych do przyjęcia euro, ale szef jego kancelarii odpowiada, że rząd nie prowadzi obecnie żadnych prac w tej kwestii.

Podkreślił przy tym, że dowodem na gwałtowny wzrost cen są doświadczenia państw, które do strefy euro już weszły. Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów po przyjęciu wspólnej waluty podwyżki nastąpią automatycznie. Uprzedził przy tym, że wzrost cen obejmie wyłącznie ceny, nie wzrosną natomiast ani pensje, ani emerytury. “To są doświadczenia naszych sąsiadów, którzy walutę euro przyjmowali” – podkreślił Sasin.

Premier też przeciwko euro

Również szef polskiego rządu opowiada się przeciwko wejściu Polski do strefy euro Na początku tego miesiąca Mateusz Morawiecki był pytany o perspektywy wprowadzenia euro w Polsce w najbliższej kadencji parlamentarnej. “Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro” – podkreślił. “Wręcz przeciwnie, uważamy, że nasza złotówka lepiej dba o dobrobyt Polaków” – dodał Morawiecki zapewniając, że postulatem rządu jest zrównanie zarobków Polaków z zarobkami ludzi zatrudnionych w Europie Zachodniej. “I do tego dążymy” – oświadczył premier.

Morawiecki: Europie potrzebna jest nowa wizja

Europie potrzebna jest nowa wizja – oświadczył wczoraj (22 marca) w Brukseli premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji “The Brussels Summit: A Future for Europe”, poprzedzającej rozpoczęcie dwudniowych obrad Rady Europejskiej. Podkreślił przy tym, że “ponownego przemyślenia” wymaga strefa euro.

W obronie poziomu życia Polaków

Przywołał też przeprowadzone na Litwie badania dotyczące cen 40. najpotrzebniejszych do życia artykułów (m.in. wyżywienie, ubrania czy sprzęt AGD). “Okazało się, że wśród 40 artykułów w Polsce jest 12 artykułów, które są najtańsze w całej Unii Europejskiej, a litewskie artykuły są nieco nawet powyżej średniej unijnej” – powiedział Mateusz Morawicki. Jak przewiduje, kiedy ludzie to policzą, to „dojdą do wniosku, że nie chcą, żeby w Polsce było drożej”.

Europejski Bank Centralny: obecnie żadne z państw – kandydatów nie spełnia wszystkich wymogów wstąpienia do strefy euro

Żadne z siedmiu państw, które zobowiązały się do przyjęcia wspólnej waluty nie spełnia obecnie wszystkich warunków konwergencji. Do tych państw należą: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Szwecja i Węgry.
 

Według ostatnio przeprowadzonych przez Europejski Bank Centralny (EBC) badań, co prawda wszystkie …