Eurostat: Polska trzecim producentem piernika w UE. Tradycja powoli zanika?

piernik, domek, Boże Narodzenie

Według statystyk, w ciągu dekady roczna produkcja piernika w Unii Europejskiej spadła aż o 17 proc. / Fot. Ryan Wallace [Unsplash]

W ubiegłym roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej wypieczono łącznie prawie 193 tony piernika. To o 40 ton mniej niż dekadę temu. Polska odpowiada za 17 proc. unijnej produkcji tego wyrobu, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu w UE.

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia Eurostat przedstawił statystyki dotyczące produkcji piernika w Unii Europejskiej.

„Tradycja wypiekania piernika zanika”, wnioskuje Eurostat. Według statystyk, w ciągu dekady roczna produkcja tego wyrobu w UE spadła aż o 17 proc. W 2009 r. wszystkie państwa UE (27) wyprodukowały łącznie 233 tony piernika. Rok później produkcja była jeszcze większa.

Jednak w ubiegłym roku unijne kraje wyprodukowały już tylko 193 tony, chociaż było ich 28. W międzyczasie do Unii Europejskiej dołączyła bowiem Chorwacja, a dane pochodzą jeszcze sprzed brexitu. W ciągu ostatniej dekady niższą produkcję odnotowano jedynie w 2016 r.

Tydzień w skrócie: Świąteczny prezent od UE / Wybory na Węgrzech / Alternatywne zaprzysiężenie Trumpa

Świąteczna edycja Podcastu Europejskiego, w której omówione zostały najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia.

Niemcy pieką najwięcej. Polska na trzecim miejscu

Według statystyk Eurostatu największym producentem piernika w Unii Europejskiej są Niemcy, które odpowiadają aż za 45 proc. unijnego wypieku tego przysmaku. W ubiegłym roku, jak podano, Niemcy wypiekli 86 ton tradycyjnego świątecznego przysmaku.

Na drugim miejscu znajduje się Holandia, gdzie w ubiegłym roku wypieczono 42 tony. Stanowi to 22 proc. produkcji w UE. Za Holendrami znajduje się Polska, z ubiegłoroczną produkcją wynoszącą 32 t. To 17 proc. unijnej produkcji.

Jeśli zsumujemy ubiegłoroczną produkcję Niemiec, Holandii i Polski, okazuje się, że państwa te odpowiadają razem za 83 proc. unijnej produkcji piernika.

 

Eurostat w swoich badaniach uwzględnił produkcję przedsiębiorstw i organizacji, zatrudniających minimum 20 osób. Szczegóły dostępne TUTAJ.