Polska ponownie niżej w rankingu „Doing Business”

Zdjęcie via unsplash.com

Trzeci rok z kolei Polska zanotowała spadek w rankingu „Doing Business” Banku Światowego. Na pocieszenie pozostaje miano najlepszej gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

 

Zajęcie 40. miejsca na 190 światowych gospodarek oznacza kolejny spadek w ciągu ostatnich trzech lat. Przed rokiem Polską gospodarkę uznano za 33. na świecie, a w 2017 r. za 27. Pod jakimi względami nasz kraj wypadł dobrze według autorów raportu, a gdzie należy popracować na polepszeniem wyniku w następnej edycji?

Kraje UE w czołówce… listy rajów podatkowych

Określenie państw o wyjątkowo niskich stawkach podatkowych dla firm jako „rajów podatkowych” wzięło się stąd, że niegdyś były to głównie egzotyczne karaibskie lub afrykańskie wyspy. Ale coraz częściej takiej raje podatkowe znajdują się w Europie i to niekoniecznie tam, gdzie …

Dużo do poprawy

Eksperci Banku Światowego wzięli pod uwagę 10 obszarów wedle, których oceniono poszczególne państwa. W jednej z nich – handlu zagranicznego – Polska uzyskała maksymalną ocenę 100 pkt, co zaowocowało 1. miejscem ex aequo z innymi krajami. Niestety, w pozostałych kategoriach Polską gospodarkę oceniano znaczniej surowo. Najgorzej pod względem łatwości otwierania biznesu (128. miejsce). Przeciętnie oceniono możliwość rejestracji nieruchomości (92.).

Nieco lepiej m.in. łatwość rozwiązywania kwestii niewypłacalności (25. miejsce) czy uzyskiwania kredytu (37.). Łącznie Polsce przyznano 76,4 pkt, co przełożyło się na wspomniane 40. miejsce na świecie.

Wśród plusów autorzy analizy podkreślili, że „Polska przyspieszyła pozyskiwanie energii elektrycznej poprzez wdrożenie nowej platformy obsługi klienta umożliwiającej lepsze śledzenie nowych wniosków”. In minus zauważono trudności z przekazywaniem nieruchomości „ze względu na wydłużony czas potrzebny na złożenie wniosku o rejestrację w księdze wieczystej” – napisali przedstawiciele BŚ.

Amerykańskie cła na produkty z UE już obowiązują

Weszła w życie decyzja władz USA o nałożeniu na produkty z Unii Europejskiej rekordowych ceł karnych o wartości 7,5 mld dolarów rocznie. UE odpowiada, że amerykańskie posunięcie będzie mieć poważne konsekwencje.
 

Cała sprawa to pokłosie ciągnącego się już od ponad dekady na …

Najlepsi w Wyszehradzie

Na czele zestawienia znalazła się Nowa Zelandia, Singapur i Hongkong. Pierwszym krajem europejskim jest Dania – 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze siódma Gruzja, ósma Wielka Brytania, dziewiąta Norwegia i zamykająca pierwszą „10” Szwecja. Autorzy raportu podkreślili, że wszystkie czołowe gospodarki światowe zawdzięczają swoją pozycję łatwości w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym zainwestowaniu w rozwiązania przyjazne przedsiębiorcom, jak rozbudowane systemy elektroniczne służące m.in. rejestracji online.

Polskę wyprzedziło w sumie 14 państw Unii Europejskiej, w tym m.in. jedenasta Litwa, siedemnasta Macedonia Północna, 18. Estonia czy 19. Łotwa. Tuż za Polską, na 41. miejscu sklasyfikowano gospodarkę Czech, Słowacji (45.) i Węgier (52.).

Apple Pay na celowniku Komisji Europejskiej

Komisja Europejska chce sprawdzić, czy koncern Apple stosuje praktyki monopolistyczne poprzez kierowanie użytkowników IPhone’ów tylko do własnej usługi płatności bezstykowej Apple Pay kosztem podobnych usług innych operatorów.
 

Chodzi o aplikację Wallet, jaka standardowo instalowana jest na wszystkich smartfonach wyposażonych w stworzony …

 

 

Więcej informacji: 

Doing Business 2020