Polska: PKB w II kwartale spadło o prawie 9%

Kryzys gospodarczy [Pixabay]

Kryzys gospodarczy [Pixabay]

W drugim kwartale 2020 r. polska gospodarka zmniejszyła się o 8,9 proc. w stosunku do pierwszego kwartału. Jak wypada Polska na tle Europy?

 

W piątek (14 sierpnia) Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny raport dotyczący sytuacji w polskiej gospodarce w drugim kwartale 2020 r. Odnotowano w nim spadek PKB polski o 8,9 proc. w stosunku do pierwszego kwartału oraz 8,2 procentowy spadek w ujęciu rocznym.

Dane częściowo potwierdzają scenariusz zakładany przez PKO BP. Przewidywał on spadek o 8-10 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2020 r. W miesięczniku makroekonomicznym Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformowano z kolei, że „Aktywność gospodarcza w II kwartale w Polsce była lepsza od prognoz, wciąż jednak trudno o optymizm biorąc pod uwagę wyniki innych państw UE”.

Unia Europejska i świat wobec nowych wyzwań – XII Europejski Kongres Gospodarczy

Przedstawiciele biznesu, polscy i europejscy politycy, eksperci i naukowcy spotkają się w dniach 2-4 września br. w Katowicach, podczas 12. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress). Po raz piąty wydarzeniu towarzyszyć będą European Tech and Start-up Days. …

Polska na tle innych państw członkowskich UE

Polska nie wypada najgorzej na tle innych państw Unii Europejskiej. Jak donosi Business Insider mniejszymi spadkami może pochwalić się tylko Finlandia4,9 proc. i Litwa3,8 proc. Jednak prognozy Komisji Europejskiej na temat sytuacji gospodarczej w Polsce nie napawają optymizmem. Więcej o tych prognozach piszemy tutaj.

Taki sam spadek PKB w II kwartale jak Polska zaliczyła Szwecja. Najgorzej w Europie wypada Wielka Brytania (21,7 proc.) Dane z Niemiec wskazują na spadek rzędu 11,7 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast gospodarki Włoch, Francji i Hiszpanii skurczyły się odpowiednio o 19, 19 i 22,1 procent.

Nie wszystkie unijne państwa podały wyniki gospodarcze z II kwartału, ale Eurostat w swoim raporcie z 31 lipca 2020 r. przewidywał spadek w drugim kwartale w stosunku do pierwszego o 12,1 proc. w strefie euro oraz o 11,9 proc. w Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o ujęcie roczne, to Eurostat przewidywał 15 proc. spadek PKB w strefie euro i 14,1 proc. spadek w Unii Europejskiej.