GUS: Inflacja w Polsce najwyższa od 2000 r.

polska-inflacja-rzad-morawiecki-pis-drozyzna-ceny-paliwa-gaz-energia

Premier Mateusz Morawiecki / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek (7 stycznia) tzw. szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. Jak wylicza, inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. To najwięcej od grudnia 2000 r., kiedy wzrost cen sięgał 8,5 proc.

 

Podwyżki cen gazu, prądu, drożyzna w sklepach i wysoka inflacja. Co nas czeka w 2022 r.?

 

GUS opublikował w piątek (7 stycznia) dane inflacyjne za grudzień. Ceny wzrosły o 8,6 proc., przebijając nawet odważne prognozy analityków.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 8,3 proc. Nawet te najbardziej pesymistyczne prognozy mówiły o inflacji rzędu 8,5 proc.

Odczyt jest absolutnym rekordem od 2000 r. To najwyższy wzrost drożyzny od 22 lat.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie jeszcze rewidowany. Finalne dane o grudniowej inflacji zostaną ogłoszone za tydzień – 14 stycznia.

Podwyżki cen gazu, prądu, drożyzna w sklepach i wysoka inflacja. Co nas czeka w 2022 r.?

Przewidywane są znaczne podwyżki cen energii, części produktów oraz znaczny wzrost inflacji.

Drożyzna na stacjach paliw

Jak wynika z najnowszych danych, wskaźnik ogólny najbardziej winduje do góry wzrost cen paliw.

GUS wyliczył, że inflacja w kategorii paliwa dla prywatnych środków transportu wzrosły rok do roku aż o 32,9 proc, ale w samym grudniu ich ceny się jednak zatrzymały – zanotowały wzrost o 0,2 proc. od listopada.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły ogólnie o 0,9 proc. Żywność podrożała o 8,6 proc. (w całym 2021 r. średnioroczna inflacja osiągnęła 5,1 proc.), energia o 14,3 proc. W miesiąc ceny żywności poszły w górę o 2,1 proc. Prąd podrożał o 0,8 proc., a paliwa o 0,2 proc.

Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty podniosła stopy procentowe

Kilka dni temu, zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem prezesa NBP Adama Glapińskiego po raz czwarty podniosła stopy procentowe. RPP zdecydowała się na przyspieszenie styczniowego posiedzenia i podjęła decyzję, nie znając jeszcze grudniowego wskaźnika inflacji.

Tym razem główna stopa referencyjna została podwyższona o 0,5 punktu procentowego, co oznacza, że wynosi obecnie 2,25 proc. Tym samym  po raz pierwszy od 2014 r. przekroczyła poziom 2 proc.

„Przewidujemy, że w pierwszym kwartale tego roku inflacja przejściowo zmaleje dzięki tarczy antyinflacyjnej, a w drugim kwartale ponownie wzrośnie, aby osiągnąć maksimum w okolicach czerwca, gdzieś powyżej ośmiu procent. Inflacja będzie w tym roku znacząco powyżej celu inflacyjnego. I dopiero ewentualnie w 2023 r. ta inflacja będzie na przyzwoitym poziomie – powiedział we wtorek prezes NBP.

Dodał jednak, że to tylko przewidywania i sytuacja za rok może być zupełnie inna. Po ostatniej podwyżce stopy proc. w Polsce są na najwyższym poziomie od roku 2014. I wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będą jeszcze wyższe.

Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty podniosła stopy procentowe

Główna stopa referencyjna została podwyższona o 0,5 punktu procentowego i wynosi obecnie 2,25 procent. Tym samym po raz pierwszy od 2014 r. przekroczyła poziom 2 procent.

Premier Morawiecki zapowiada kolejna tarczę antyinflacyjną

W piątkowej (7 stycznia) rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki, w odpowiedzi na rosnącą inflację rząd zamierza zaproponować kolejny pakiet osłonowy, w którym ma się znaleźć m.in. obniżka podatków.

„W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł”, zapowiedział szef rządu.

„Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy”, powiedział Morawiecki.

Gospodarka Turcji w opałach: Inflacja przekroczyła 36 proc. W 2021 r. lira straciła niemal połowę wartości

Tymczasem turecki bank centralny – wbrew praktyce ekonomicznej – w warunkach gwałtownie rosnącej inflacji dalej obniża stopy procentowe.