Paryż i Berlin wspólnie przeciw kryptowalucie Facebooka

źródło: Flickr/Alpari Org (www.alpari.org), CC BY 2.0

Ministrowie finansów Francji i Niemiec wydali wspólne oświadczenie po piątkowym (13 września) spotkaniu wszystkich unijnych szefów resortów finansów w Helsinkach. Obaj politycy zapewnili, że będą zwalczać każdy wysiłek Facebooka, aby „uzyskać monetarną władzę.”

 

Facebook, we współpracy z kilkudziesięcioma innymi firmami z branży cyfrowej (m.in. Uberem, Spotify, eBayem czy PayPalem) chce w przyszłym roku uruchomić własną kryptowalutę o nazwie Libra. Projektem ma zarządzać specjalnie w tym celu zarejestrowana w Szwajcarii fundacja. Wstępne plany tego przedsięwzięcia ujawniono w lipcu.

Od razu jednak wywołał on obawy kilku rządów, a przede wszystkim amerykańskiego. Wysokich rangą managerów Facebooka wezwano nawet do złożenia wyjaśnień w Kongresie. Szybko swoje obawy przedstawiła także Francja. Teraz Paryż znalazł w Europie sojusznika w tej kwestii – Berlin.

Francja i Niemcy jednym głosem

Minister finansów Francji Bruno Le Maire wspólnie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Olafem Scholzem rozmawiali na ten temat na marginesie spotkania unijnych ministrów finansów w Helsinkach. Po spotkaniu wydali wspólne oświadczenie. W dokumencie zapowiedzieli, że będą blokować działania Facebooka, jeśli amerykański koncern postanowi rozwijać swój projekt na rynku finansowym Unii Europejskiej. „Żaden prywatny podmiot nie może domagać się monetarnej władzy, która jest nieodłączną częścią suwerenności narodów” – głosi wspólne oświadczenie ministrów z Francji i Niemiec.

Jeszcze przed helsińskim spotkaniem Le Maire wymieniał swoje zarzuty wobec Libry. „Ta możliwa prywatyzacja rynku pieniężnego wywoła ryzyko wykorzystywania tej uprzywilejowanej pozycji, zagrozi suwerenności państw, a także wywoła szereg zagrożeń dla przedsiębiorstw i konsumentów” – stwierdził. Dodał, że rozmawiał już na ten temat z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim.

Francja chce zablokować wirtualną walutę Facebooka

Francuski minister finansów zapowiedział, że Paryż będzie starał zablokować w Europie rozwój tworzonej przez Facebooka nowej wirtualnej waluty – Libry. Zdaniem Bruno Le Maire’a zagraża ona bowiem walutowej suwerenności państw. Nie ujawnił jednak, w jaki sposób Francja planuje zablokować Librę.
 

Facebook …

Le Maire: Martwi mnie skala tego projektu

Le Maire przekonywał, że największe zagrożenie jakie niesie jego zdaniem ze sobą rozwój Libry, jest możliwa skala tego projektu. Facebook ma bowiem już na świecie ponad 2,5 mld użytkowników. „To jest zagrożenie systemowe. Przy takiej skali każe załamanie się tej waluty, biorąc pod uwagę wielkość potencjalnie zgromadzonych w ten sposób zasobów, może wywołać bardzo poważne zakłócenia na rynku finansowym. To są bardzo poważne obawy. Dlatego chcę bardzo jasno podkreślić: w takich warunkach nie możemy zezwolić na rozwój Libry na europejskiej ziemi” – oświadczył francuski minister. Wskazał też przy tym na możliwość wykorzystania tej wirtualnej waluty przez grupy przestępcze lub terrorystyczne.

Komisja Europejska także zainteresowała się już nowym projektem Facebooka. „To niemal pewne, że kiedy tylko poznamy więcej szczegółów tego projektu, ta wirtualna waluta będzie musiała przejść jakiś proces autoryzacji na obszarze UE. To jednak po stronie zarządzającej Librą fundacji będzie leżeć zadanie skontaktowania się z nami czy też władzami krajów członkowskich, aby uzyskać wszelkie konieczne licencje i zezwolenia, zanim wszystko zacznie działać w Europie” – powiedziała rzecznika KE Vanessa Mock.

UE i USA zainteresują się regulacją kryptowalut – WYWIAD

„Nie wyobrażam sobie, aby państwa abdykowały i nie spróbowały uregulować kryptowalut. UE czy USA zajmą się tym już niebawem. Wejście projektu Libra na rynek zmienia bardzo dużo” – mówi w rozmowie z EURACTIV dr Piotr Bodył-Szymala, ekspert ds. globalnego systemu …