Państwa UE masowo eksportują elektrośmieci?

Stare komputery, źródło: Pixabay.com

Organizacja Basel Action Network za pomocą nadajników GPS wyśledziła drogę, którą pokonały 314 zużyte komputery, monitory i drukarki pochodzące z dziesięciu krajów UE. 19 z nich trafiło za granicę, większość do krajów rozwijających się. Zdaniem autorów badania skala problemu jest jednak dużo większa.

 

Badanie opublikowane w lutym tego roku przeprowadzono między kwietniem a wrześniem 2017 r.

Basel Action Network (BAN) monitorowała drogę, którą przebyły elektrośmieci z Austrii (18 sztuk sprzętu), Belgii (29), Danii (20), Niemiec (54), Węgier (17), Irlandii (24), Włoch (48), Polski (20), Hiszpanii (45) oraz Wielkiej Brytanii (39).

Z 314 sztuk sprzętu 19 trafiło poza kraj, w którym zostały wyrzucone, z czego jedenaście – do krajów rozwijających się, a osiem – do innych państw członkowskich UE.

Najwięcej eksportowała Wielka Brytania

Najwięcej śmieci za granicę wywoziła Wielka Brytania. Odpady transportowane były również z Niemiec, Włoch, Irlandii, Hiszpanii, a także Polski. Z badania wynika jednak, że w Polsce dotyczyło to tylko jednej z 20 zbadanych sztuk sprzętu. Trafiła ona na Ukrainę.

Parlament Europejski zamieni plastikowe śmieci w złoto?

Europosłowie poparli 13 września raport doradczy dotyczący przełomowej strategii UE w zakresie tworzyw sztucznych. Wzywa on Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu niektórych rodzajów mikrotworzyw sztucznych do 2020 r.
 

W sprawozdaniu eurodeputowanego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Marka Demesmaekera z dużym …

Polska znalazła się również na liście krajów, do których śmieci wwożono, transportując je z innego państwa członkowskiego Unii. Oprócz niej znalazły się tam Niemcy, Belgia, Rumunia oraz Węgry.

Najwięcej starego sprzętu trafiło jednak do krajów rozwijających się – większość do Afryki. Pierwsza na liście odbiorców jest Nigeria, na następnych miejscach plasują się Ghana i Tanzania. Poza Afryką śmieci trafiały na Ukrainę, Tajlandię oraz do Hong Kongu.

Ponad 10 mln ton elektrośmieci w UE

Organizacja podkreśla, że biorąc pod uwagę niewielką próbkę sprzętu, wyniki mogą nie robić dużego wrażenia. Konfrontuje więc te dane z innymi, dotyczącymi rocznej produkcji elektrośmieci.

Średni unijny odsetek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wysyłanego do krajów rozwijających się wynosi 3,5 proc. Wszystkie kraje Unii Europejskiej produkują łącznie rocznie ponad 10 mln ton elektrośmieci. Prosta ekstrapolacja wyników rapotu pozwoliłaby stwerdzić, że państwa UE wywożą do krajów rozwijających się ponad 350 tys. ton elektrośmieci rocznie. Rzeczywiste liczby nie sa jednak znane.

Polska "mafia śmieciowa" na międzynarodową skalę

W związku z doniesieniami o polskiej mafii zarabiającej na śmieciach Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie monitorować sytuację. Zastrzegła jednak, że egzekwowanie prawa leży w gestii państw członkowskich.

Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że europejski odsetek eksportu takich opadów wynosi 6 proc. i jest nieporównywalnie mniejszy od tego w Stanach Zjednoczonych. Raport tej samej organizacji sprzed dwóch lat wykazał, że za oceanem eksportowanych jest aż 40 proc. elektrośmieci.

Uregulowania prawne

W przeciwieństwie do Europy w USA nie ma żadnego prawa regulującego te kwestie. Najszerszą międzynarodową umową dotyczącą transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych jest konwencja bazylejska z 1989 r. Jednym z krajów, który podpisał, ale nie ratyfikował umowy, są właśnie Stany Zjednoczone.

Przepisy uznano potem za zbyt mało rygorystyczne i sześć lat później powstała poprawka, która zabraniała jakiegokolwiek transportu niebezpiecznych odpadów z krajów rozwiniętych do rozwijających się. Mimo że nie uzyskano większości potrzebnej do jej ratyfikowania, obowiązuje ona w Unii Europejskiej, która znowelizowała swoje przepisy tak, by uwzględnić zasady zawarte w poprawce.

Oprócz uregulowania kwestii eksportu przepisy odnoszą się też do ich cyrkulacji odpadów wewnątrz Unii. Zgodnie z nimi nie wolno bez powiadomienia kraju importującego transportować jakichkolwiek odpadów z jednego kraju członkowskiego do drugiego.

Francja i Niemcy nie rezygnują z planów utworzenia europejskich czempionów

Po odrzuceniu fuzji Alstomu z Siemensem, Francja i Niemcy pracują nad przeglądem unijnych reguł konkurencji, aby umożliwić stworzenie europejskich czempionów zdolnych do konkurowania z amerykańskimi i chińskimi koncernami.
 

Biorąc pod uwagę niechęć kierowanej przez Jean-Claude’a Junckera Komisji Europejskiej do zmian w …