OECD: Za rok po pandemii nie będzie śladu w światowej gospodarce?

OECD, gospodarka, świat, pandemia, koronawirus

Z najnowszych szacunków OECD opublikowanych wczoraj (1 grudnia) wynika, że światowe PKB zmniejszy się w 2020 r. o 4,2 proc. O tyle samo wzrośnie w 2021 r. Wzrost gospodarczy dla całego świata w 2022 r. ma wynieść 3,7 proc. / Foto via unsplash [@exdigy]

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że światowa gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa pod koniec 2021 r., jednak proces będzie przebiegał inaczej w poszczególnych krajach.

 

 

Z najnowszych szacunków OECD opublikowanych wczoraj (1 grudnia) wynika, że światowe PKB zmniejszy się w 2020 r. o 4,2 proc. O tyle samo wzrośnie w 2021 r. Wzrost gospodarczy dla całego świata w 2022 r. ma wynieść 3,7 proc.

Organizacja twierdzi, że postęp w rozwoju szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 oraz programy pomocy publicznej sprawiają, że perspektywy rozwoju poprawiły się po raz pierwszy od początku pandemii.

OECD zaznacza, że proces powrotu światowej gospodarki do poziomu sprzed wybuchu kryzysu przebiegnie inaczej w poszczególnych krajach. Ożywienie będzie większe w krajach Azji, które lepiej poradziły sobie z koronawirusem. Duża część światowego wzrostu w 2021 r. przypadnie na Chiny, które pozostawią w tyle kraje Unii Europejskiej, USA i Japonię.

Azja na czele

Najlepiej z krajów OECD czas pandemii przejść mają Chiny. Ich PKB według prognoz urośnie o 1,8 proc. w roku bieżącym i o 8 proc. w przyszłym – łącznie 10 proc. przez dwa lata. Pozostałe kraje zostaną daleko z tyłu. Przynajmniej jeśli chodzi o dynamikę wzrostu.

Na drugiej pozycji jest Norwegia, która w 2021 r. ma wypracować PKB o 2 proc. wyższy niż w 2018 (1,2 proc. spadku w 2020 i 3,2 proc. wzrostu w 2021). Na trzeciej – Korea Południowa z 1,7 proc. dwuletniego wzrostu (1,1 proc. spadku w 2020 i 2,8 proc. wzrostu w 2021).

Najgorzej kryzys znieść mają Argentyna i Grecja. OECD spodziewa się, że ich PKB obniży się o odpowiednio 9,7 i 9,3 proc. w skali dwóch lat. Hiszpania i Wielka Brytania mają stracić po ponad 7 proc., a Portugalia – niecałe 7 proc.

OECD zaleca więc rządom wspieranie najbardziej dotkniętych kryzysem oraz inwestowanie w obszary, które przyniosą długoterminowe korzyści, takie jak opieka zdrowotna, edukacja, zmniejszanie nierówności i walkę ze zmianą klimatu.

Zaostrza się spór chińsko-australijski. Chiny nakładają zaporowe cła na wina z Australii

To najnowsza odsłona coraz poważniejszego sporu między Pekinem a Canberrą.

Jak wypadnie Polska?

Zgodnie z prognozą OECD Polska gospodarka skurczy się o 3,5 proc. w 2020 r., zaś w 2021 r. – urośnie o 2,9 proc.

„Po silnym odbiciu w trzecim kwartale 2020 r., wobec odroczonej konsumpcji i wsparcia ze strony rządu, produkt krajowy ponownie obniży się pod koniec 2020 r. w obliczu nowych ograniczeń wprowadzonych w celu powstrzymania drugiej fali epidemii”, napisano w raporcie. Według OECD, w czwartym kwartale 2020 r. PKB Polski spadnie o 5,9 proc. rok do roku.

„Popyt krajowy będzie się odbudowywał w 2021 i 2022 r., wraz z perspektywą i faktycznym wdrożeniem skutecznej szczepionki przeciw COVID-19”. OECD szacuje się, że bezrobocie osiągnie szczyt w 2021 r., a następnie będzie powoli spadać. Stopa bezrobocia ma wynieść 3,8 proc. w tym roku oraz 5,5 proc. w następnym.