OECD: Kiedy podatek od dochodów korporacji cyfrowych?

Sekretarz OECD, Angel Gurría oraz francuski minister gospodarki Bruno Le Maire podczas wczorajszego spotkania w Paryżu / Zdjęcie via twitter @BrunoLeMaire

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zapowiada, że być może w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się podatek od dochodu cyfrowych gigantów, takich jak Google. Francja, USA i OECD utworzą grupę roboczą, która zajmie się opracowaniem szczegółów.

 

 

Podczas ostatniego szczytu G7Emmanuel Macron ogłosił osiągnięcie porozumienia w sprawie podatku cyfrowego ze Stanami Zjednoczonymi. Ustalenia zakładają, że Francja wypłaci rekompensatę amerykańskim gigantom technologicznym, aby pokryć różnicę między francuskim podatkiem a planowanym mechanizmem, nad którym będzie pracowała OECD. Sekretarz generalny organizacji Ángel Gurría wyraził wczoraj w Paryżu nadzieję, że już w przyszłym roku uda się podpisać stosowne porozumienie, które „usatysfakcjonuje społeczność międzynarodową”. 

Francja wprowadziła 3-proc. podatek dla cyfrowych gigantów

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która wprowadza tzw. podatek cyfrowy. Nazywany jest on nad Sekwaną GAFA, ponieważ dotyczył będzie najmocniej amerykańskich gigantów – Google, Amazona, Facebooka i Apple.
 

W ten sposób Francja chce rozwiązać problem unikania opodatkowania przez wielkie internetowe koncerny. …

Francja w awangardzie

Wczoraj Ángel Gurría spotkał się w Paryżu z francuskim ministrem gospodarki Bruno Le Maire’em. Francja jest głównym motorem napędowym zmian dążących do opodatkowania cyfrowych gigantów. Podatek znany jest pod nazwą GAFA (od pierwszych liter amerykańskich firm: Google, Apple, Facebook, Amazon). Inicjatywa Francji spotkała się z krytyką Donalda Trumpa, który groził retorsjami w postaci opodatkowania francuskich win.

Ostatecznie oba kraje osiągnęły porozumienie podczas szczytu G7, które zakłada wypracowanie w perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy rozwiązania – by przywołać słowa Gurríi – „zgodnie z potrzebami gospodarki XXI wieku”. „Jesteśmy gotowi, by do końca pierwszej połowy 2020 r. wynegocjować zasady nowego podatku ze wszystkimi członkami OECD” – powiedział Gurría podczas wczorajszej konferencji prasowej. 

Wedle wstępnych założeń, przed końcem 2019 r. zostanie przedstawiona „propozycja”, która zostanie poddana konsultacjom. OECD szacuje, że nawet do 130 państw z całego świata może wziąć udział w procesie dostosowywania prawa do „potrzeb XX wieku”.

Trump grozi cłami na francuskie wino

Donald Trump ostrzega Paryż przed obłożeniem cłami francuskich win w odwecie za 3 proc. podatek, który Francja nałożyła na cyfrowych gigantów. Nowa danina jest wymierzona przeciwko nieuczciwym praktykom gigantów z branży IT, którzy pomimo działania w całej UE, rozliczają podatki …

Podatek cyfrowy

Aby sprostać podanym terminom Francja, USA oraz OECD utworzą „techniczną grupę roboczą”, która zajmie się opracowaniem konkretnych rozwiązań. Francuski minister gospodarki pojedzie w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu, aby kontynuować rozmowy z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem. Głównym przedmiotem sporu będzie wysokość stawki opodatkowania.

Według Gurríi kompromis między Paryżem a Waszyngtonem osiągnięty w Biarritz pozwoli „przyspieszyć pracę nad międzynarodowym rozwiązaniem”. Jednakże wczoraj Le Maire przyznał, że nadal istnieją pewne „trudności techniczne” do rozwiązania. Chodzi m. in. „o definicję fizycznej obecności firm, które nie posiadają budynków ani pracowników [lub niewielu] w państwach, gdzie świadczą usługi” – wyjaśnił francuski minister. 

Jakie mają być kryteria powiązania działalności firm z danym terytorium państwowym, które zdeterminują wysokość ewentualnego podatku? Czy będzie o tym decydowała liczba klientów?  Obroty? A może rozmiar przedsiębiorstwa? Le Maire zaznaczył, że wszystkie szczegóły muszą być zawarte w umowie.

Francja opodatkowuje internetowych gigantów, USA wszczynają śledztwo

Po tym jak francuski Senat zatwierdził przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe ustawę nakładającą 3-proc. podatek na wielkie koncerny internetowe, USA wszczęły śledztwo. Ma ono ustalić czy jest to przypadek dyskryminacji zagranicznych firm. Nowy podatek obejmie bowiem przede wszystkim amerykańskie spółki cyfrowe.
 

Na …

Co z europejskim podatkiem?

Wprowadzony przez Francję podatek cyfrowy zakłada, że każde przedsiębiorstwo z branży cyfrowej z rocznym globalnym dochodem powyżej 750 mln euro (w tym co najmniej 25 mln euro we Francji), zostanie zobligowane do zapłacenia podatku w wysokości 3 proc. od dochodów uzyskanych we Francji. Wedle szacunków Francja skorzystałaby na tym rozwiązaniu 400 mln euro w tym roku oraz przynajmniej 650 mln w 2020 r.

Francja wystąpiła przed szereg, ponieważ prace nad rozwiązaniem na poziomie UE posuwają się zbyt wolno. Na forum Wspólnoty nie ma zgody odnośnie sposobu naliczania podatku. Wprawdzie inicjatywę Paryża popierają Niemcy, ale przeciwne są mniejsze państwa, jak Czechy, Szwecja czy Irlandia. A to właśnie w tym ostatnim kraju swoje europejskie siedziby umieściły amerykański koncerny.

Rozwiązanie dyskutowane na forum Rady Europejskiej jest zbliżone do zasad przyjętych we Francji, z tą różnicą, że 3 proc. podatek byłby pobierany od dochodu wypracowywanego na poziomie całej Wspólnoty i musiałby przekraczać przynajmniej 50 mln euro.

Czy Grupa Wyszehradzka opodatkuje internetowych gigantów?

Choć państwa członkowskie UE nie doszły do porozumienia w sprawie opodatkowania internetowych gigantów, państwa Grupy Wyszehradzkiej intensywnie zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych podatków cyfrowych.
 

W trakcie ostatniego szczytu tatrzańskiego na Słowacji, ministrowie finansów Wyszehradzkiej Czwórki podpisali wspólną deklarację. Wyrazili w …

Jakie stanowisko Polski?

Ministerstwo Finansów potwierdziło pod koniec lipca, że trwają pracę nad wprowadzeniem cyfrowego podatku. Jak informowała „Gazeta Wyborcza”, wpływy z jego tytułu zaksięgowano już w przyszłorocznym budżecie. Punktem wyjścia do prac nad projektem jest unijna dyrektywa zaproponowana przez KE w marcu 2018 r.

Wedle szacunków ministerstwa do budżetu mogłoby trafić dodatkowe 217,5 mln zł z tytułu nowej daniny.

Polska wprowadzi podatek od usług cyfrowych?

Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają prace nad podatkiem od usług cyfrowych. Wpływy z jego tytułu zaksięgowano już w przyszłorocznym planie finansowym. I na razie tyle o nim wiadomo.
 

Do resortu finansów Gazeta Wyborcza wysłała kilka pytań dotyczących nowego podatku z pytaniem …