Wspólny budżet strefy euro? Może kiedyś…

EBC. / Zdęcie via unsplash.com @yazbeckistan

W trakcie wielogodzinnych negocjacji dziewiętnaście państw należących do strefy euro nie zdołało wypracować porozumienia na temat źródeł finansowania przyszłego budżetu strefy euro. Ministrowie finansów pozostawili szczegółowe decyzje przywództwom państw.

 

 

Podczas negocjacji ministrowie finansów państw strefy euro mieli uczynić kolejny krok do ściślejszej współpracy w ramach wspólnej waluty. Wciąż jednak nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestiach szczegółowych, w tym wielkości budżetu i źródeł jego finansowania.

Będzie odrębny budżet dla strefy euro

Podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Brukseli europejscy przywódcy postanowili o zainaugurowaniu prac nad odrębnym budżetem dla strefy euro.
 
Pomysł utworzenia osobnego mechanizmu finansowego przeznaczonego tylko dla państw należących do strefy euro przedstawił kilka miesięcy temu prezydent Francji Emmanuel Macron. Latem udało mu …

Spory o pryncypia

Ministrom nie udało się osiągnąć porozumień ze względu na podział na dwie grupy interesów, reprezentowanych z grubsza przez państwa południowe wspierane przez Francję oraz północne, reprezentowane przez Holandię. Haga opowiada się za ustanowieniem wyśrubowanych zasad dostępu do przyszłych wspólnych zasobów, zwłaszcza do utrzymania dyscypliny fiskalnej.

Udało się za to ustalić jedynie, że należy przeprowadzić strukturalne reformy gospodarcze – zgodnie z wytycznymi państw strefy euro – które będą każdego roku poddawane przeglądowi. Na podstawie postępów reformatorskich i szacowanych kosztów realizowanych projektów będą przydzielane fundusze. W przypadku niezadowalających postępów w realizacji np. projektów inwestycyjnych, płatności będą „zawieszane”.

Równoległa waluta sposobem na włoskie zadłużenie?

We Włoszech trwa debata nad wprowadzeniem równoległej waluty, która pozwoliłaby oddalić widmo bankructwa. Kontrowersyjny pomysł stał się zarzewiem kolejnego sporu w rządzącej koalicji.
 

 

Włoski system finansów publicznych znajduje się w bardzo złej sytuacji. Dług publiczny wyniesie w 2020 r. 135 proc. …

Mniejsze finansowanie

Wciąż jednak kwestią otwartą pozostaje wysokość budżetu. Pomysłodawca wspólnej kasy państw strefy euro Emmanuel Macron mówił dwa lata temu o „kilkuset miliardach euro”. Jeszcze w grudniu 2018 r. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wspominał o 50 mld euro rozłożonych na 7 lat (w ramach perspektywy finansowej 2021-2027). Obecnie na stole rokowań leży 17 mld. Cytowany przez francuskie media Bruno Le Maire powiedział, że „nowy budżet może wystartować od mniejszej kwoty, by rozwijać się w przyszłości”.

Ministrowie nie ustalili jednak sposobu finansowania. O tym mają dyskutować szefowie państw podczas przyszłotygodniowego szczytu w Brukseli. Jednak biorąc pod uwagę napięty program (rozmowy na temat podziału stanowisk w PE i KE, decyzja ws. rozmów akcesyjnych z Macedonią  Północną i Albanią) sprawa budżetu może zostać przesunięta na następne tygodnie.

Adam Glapiński: Dopóki będę prezesem NBP, Polska nie wejdzie do strefy euro

Adam Glapiński zapowiedział wczoraj, że dopóki będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego, Polska nie wejdzie ani do ERM II, ani do strefy euro. W jego ocenie własna waluta jest olbrzymim atutem polskiej gospodarki.

Pomysł Macrona

Mechanizm finansowy przeznaczony wyłącznie dla państw strefy euro jest inicjatywą prezydenta Francji, któremu udało przekonać się do tej idei kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Pomimo początkowych wątpliwości, na utworzenie budżetu przystały także państwa spoza Eurolandu, jak Polska czy Węgry. Kompromis osiągnięto na szczycie UE w grudniu ub. roku, gdy zapowiedziano przyspieszenie prac nad tym instrumentem finansowym pod warunkiem umocowania go w wieloletnich ramach finansowych UE.

Macron poprze Merkel na nową szefową Komisji Europejskiej?

Prezydent Francji oświadczył, że widziałby kanclerz Niemiec na stanowisku przewodniczącej KE. Zaznaczył jednak, że nie wie czy Merkel w ogóle ma zamiar się o tę funkcję ubiegać. Niemiecka polityk dotąd mówiła o tym, że ma zamiar dokończyć kadencję kanclerza, która …