Większość Polaków źle ocenia pracę rządu, premiera i prezydenta. Nowy Ład pomoże?

Premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, źródło Adam Guz KPRM

Większość Polaków niemal tak samo negatywnie ocenia zarówno pracę premiera, jak i rządu oraz prezydenta – wynika z ostatniego sondażu Kantar Public. Odsetek badanych niezadowolonych z działania premiera wynosi bowiem 56 proc., prezydenta 55 proc., a rządu 57 proc. Badacze zwracają jednak uwagę, że i tak jest lepiej niż miesiąc temu.

 

Notowania rządzących powinny się niebawem wyraźniej poprawić, bo Zjednoczona Prawica przedstawiła w minioną sobotę (15 maja) pełen obietnic program rządu, a premier Mateusz Morawiecki wyruszył w objazd kraju przekonując Polaków do Polskiego Ładu.

Fundamenty tego nowego programu społeczno-gospodarczego na czas po pandemii, to: 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu z 85,5 tys. do 120 tys. zł; likwidacja możliwości odliczania składki zdrowotnej z PIT i uzależnienie jej od wysokości dochodów w przypadku jednoosobowej działalnościach gospodarczej; inwestycje, które mają dać 500 tys. nowych miejsc pracy, a także mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 mkw. bez formalności.

Nowy program rządu: Polski Ład Nowa Nadzieja

Premier Mateusz Morawiecki rusza dziś w objazd kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego w minioną sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy.

Premier: Nie będzie zmian w KRUS-ie

Wtorek był drugim już dniem, który premier Morawiecki poświęcił na kampanię promującą Nowy Ład. Tego dnia odwiedził m.in. producenta chemii budowlanej pod Krakowem, gdzie zapewnił rolników, że nie będzie żadnych zmian w KRUS-ie. „Chcemy dodatkowo wesprzeć bardzo mocno polskie rolnictwo, chcemy, żeby polskie rolnictwo świętowało coraz większe sukcesy na rynkach międzynarodowych” – zapowiedział.

„Wobec dużych partnerów nabywających polskie produkty, różnego rodzaju supermarketów czy dyskontów, polski rolnik musi mieć siłę. Dobrze, żeby się zrzeszał, stąd wsparcie spółdzielczości rolnej i wsparcie grup producenckich” – oświadczył Morawiecki.

Premier Morawiecki po głosowaniu w Sejmie ws. unijnego Funduszu Odbudowy: "Wygrała Polska"

Premier Mateusz Morawiecki uznał za “przełomowe” wczorajsze głosowanie, w wyniku którego Sejm przyjął ustawę ratyfikującą unijną decyzję ws. funduszy własnych UE.

Morawiecki: Polska może stać się hubem wodorowym

„Przed nami dekada zmian, która niewątpliwie ma szansę wzmocnić nasze państwo we wszystkich jego zakątkach i regionach. Taki jest nasz plan dla Rzeszowa i Podkarpacia” – podkreślił natomiast premier podczas wtorkowej wizyty w Jasionce. Przedstawiając plan utworzenia tam Podkarpackiej Doliny Wodorowej oświadczył, że w perspektywie dekady Polska może stać się hubem wodorowym, a Podkarpacka Dolina Wodorowa ma być jedną z pięciu, które mają powstać w naszym kraju.

„Jesteśmy liderem produkcji wodoru. Mamy 5. miejsce na świecie i 3. w Europie. Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy w naszym kraju wypracowane kompetencje”- powiedział Morawiecki. „To wielkie plany, ale chcemy mierzyć wysoko, bo wodór ma szansę być paliwem przyszłości” – podkreślił.

Minister finansów: Koronawirus cofnął polską gospodarkę o dwa lata, ale uda się to nadrobić

Szef resortu finansów przewiduje, że jeszcze w tym roku będzie “zdecydowanie lepiej”.

Morawiecki: Polski Ład, to więcej niż program, to nowa umowa społeczna

W poniedziałek (17 maja), w pierwszym dniu objazdu kraju z Polskim Ładem, szef rządu odwiedził m.in. jedną z firm w miejscowości Stężyca i budowę szlaku Via Carpatia. Ponadto w Rzeszowie spotkał się z seniorami, a także z kandydatką PiS na prezydenta tego miasta Ewą Leniart.

Jeszcze przed wyjazdem z Warszawy Mateusz Morawiecki podkreślił, że zamierza wszystkim Polakom przedstawić Polski Ład, który jest czymś więcej niż programem, bo nową umową społeczną. Zapewnił, że wiele ustaw zapewniających jej realizację jest już gotowych i w tym tygodniu Rada Ministrów będzie je analizowała.

„Chcemy zapoznać Polaków z tą umową, ale jednocześnie jest coś ważniejszego: chcemy usłyszeć od Polaków, co oni myślą, co Polacy myślą o Polskim Ładzie” – podkreślił szef rządu. W jego ocenie ten program „wyrasta z autentycznego programu solidarności, z głębokiego programu, który niesie też naszą formację, nasz obóz i tworzy konstrukcję, tworzy główne zręby naszego programu”.

Dlatego też – wyjaśniał Morawiecki – w Polskim Ładzie znalazły się propozycje związane ze służbą zdrowia, obniżką podatków dla 18 mln podatników, emeryturą bez podatku do 2,5 tys. zł, a także szeroko zakrojony program mieszkaniowy czy program inwestycyjny. Premier wyraził przy tym nadzieję, że dzięki nowemu programowi „różnego rodzaju stare podziały, różne problemy, które mieliśmy w przeszłości odejdą sobie w niepamięć i razem będziemy mogli skoncentrować się na budowie lepszej przyszłości, lepszej Polski”.

Inflacja w Polsce idzie w górę, ale raport o konsumpcji w pandemii przynosi zaskakujące wnioski

Według Komisji Europejskiej zarówno w tym jak i w przyszłym roku Polska ma być krajem UE o najwyższej inflacji.

Sondaż: Prezydent i premier z 5-procentowym wzrostem ocen pozytywnych

Tymczasem odsetek osób pozytywnie oceniających premiera Morawieckiego już wzrósł w porównaniu z kwietniem o pięć punktów procentowych (do 35 proc.), z czego 7 proc. wystawia mu zdecydowanie pozytywną opinię. Natomiast negatywnie pracę szefa rządu ocenia 56 proc., w tym 29 proc. zdecydowanie. W stosunku do zeszłego miesiąca, odsetek osób negatywnie oceniających pracę premiera spadł o siedem punktów procentowych, a udział osób pozytywnie go oceniających wzrósł o pięć punktów procentowych. Odsetek osób niezdecydowanych wzrósł natomiast o dwa punkty procentowe, a 9 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej kwestii.

Odsetek badanych, którzy pozytywnie oceniają pracę prezydenta Andrzeja Dudy wzrósł w maju identycznie jak w przypadku premiera o pięć punktów procentowych – do 36 proc., z czego 8 proc. wyraża zdecydowanie pozytywną opinię. Również identycznie jak w przypadku premiera – o siedem punktów procentowych – spadł odsetek ocen negatywnych dotyczących pracy głowy państwa (do 55 proc.), choć aż 31 proc. z nich okazała się być zdecydowanie krytyczna. Natomiast o 2 proc (do 9 proc.) wzrósł odsetek tych, którzy nie potrafili ocenić tego jak prezydent wykonuje swoje obowiązki.

Eurobarometr: Polacy bardziej ufają Unii Europejskiej niż rządowi

Okazuje się też, że polscy obywatele martwią się o stan demokracji w kraju.

Rząd oceniany niewiele gorzej

Tymczasem pracę rządu dobrze oceniało w maju 32 proc. ankietowanych (to o cztery punkty procentowe więcej niż w kwietniu), w tym zdecydowanie dobrze 4 proc. Natomiast negatywną ocenę gabinetu Morawieckiego wyraziło w tym miesiącu 57 proc. respondentów (o siedem punktów procentowych mniej niż w zeszłym miesiącu), w tym 25 proc. zdecydowanie negatywnie. Odsetek badanych, którzy nie mieli sprecyzowanej opinii w tej sprawie wyniósł 11 proc. (wzrost o trzy punkty procentowe).

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 7-12 maja 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.