Nowe banknoty 100 i 200 euro

Nowe banknoty o nominałach 100 i 200 euro. / Zdjęcie via twitter @ecb

Do obiegu wchodzą ostatnie banknoty z serii „Europa”. Charakteryzują się zaawansowanymi zabezpieczeniami. Europejski Bank Centralny zapewnia, że będą trudniejsze do podrobienia.

 

Dotychczas w serii „Europa” do obiegu trafiły banknoty 5, 10, 20 i 50 euro. Seria zaczerpnęła nazwę od imienia postaci z mitologii greckiej – Europy – której podobizna widnieje na awersie banknotu. Wizerunek pochodzi ze starożytnej wazy znajdującej się w paryskim Luwrze. Nowe banknoty posiadają ulepszone zabezpieczenia przeciwko fałszerzom, takie jak hologramy czy znaki wodne. Odpowiedzialnym za przygotowanie szaty graficznej jest Niemiec Rainhold Gerstetter.

Euro zaszkodzi Polsce?

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował wczoraj do Koalicji Europejskiej o wyjaśnienia dotyczące wprowadzenia euro w Polsce. Dzień wcześniej zarówno on, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawiali katastroficzne dla naszego kraju konsekwencje ewentualnego przyjęcia wspólnej waluty.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Tak zapewnia EBC i dlatego nowe banknoty powinny – dzięki zastosowanym zabezpieczeniom  – same bronić się przed sfałszowaniem. Te, które weszły wczoraj do użytku zostały „wyposażone” m. in. w innowacyjny hologram z satelitami, umieszczony w rzędzie z innymi zabezpieczeniami. W zależności od kąta padania światła będzie można ujrzeć wizerunek Europy czy motywy architektoniczne. Ta różnorodność zapewni – zdaniem EBC – jego niepodrabialność.

Ponadto zastosowano inne środki, jak znak wodny z portretem Europy, wypukły nadruk czy ulepszoną wersję znajdującej się w lewym dolnym rogu awersu tzw. szmaragdowej liczby. W nowej wersji, poza standardową zmianą koloru podczas oglądania pod światłem ze szmaragdowego na ciemnoniebieski, użytkownik dostrzeże umieszczone na cyfrach symbole euro. Nowe banknoty będą także trwalsze a co za tym idzie bardziej ekologiczne. Dzięki temu znacznie rzadziej będą podlegały wymianie.

Adam Glapiński: Dopóki będę prezesem NBP, Polska nie wejdzie do strefy euro

Adam Glapiński zapowiedział wczoraj, że dopóki będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego, Polska nie wejdzie ani do ERM II, ani do strefy euro. W jego ocenie własna waluta jest olbrzymim atutem polskiej gospodarki.

Kompletna „Europa”

Banknoty z serii „Europa” wprowadzano do obiegu sukcesywnie przez kilka ostatnich lat. Począwszy od 2013 do 2017 rozpowszechniano nominały 5, 10, 20 i 50 euro. 100 i 200 euro uzupełnią więc serię. Na początku roku EBC poinformował o stopniowym wycofaniu banknotów o nominale 500 euro. Powodem odejścia od 500 – eurówek jest chęć zwalczania nielegalnych przepływów finansowych, w tym finansowania terroryzmu.

Banknoty o wysokich nominałach ułatwiają bowiem przewożenie lub ukrywanie dużych sum w gotówce. 500 euro służyło m. in.do przerzutu gotówki do rejonów kontrolowanych przez organizacje paramilitarne czy terrorystyczne. Przykładowo, jeden milion w tych banknotach waży 2,2 kg. W przypadku 50 euro ciężar zwiększa się dziesięciokrotnie.

Znika banknot 500 euro

To początek końca banknotu o nominale 500 euro. Ostatnie dwa kraje strefy euro – Niemcy i Austria – zakończyły drukowanie tych banknotów. Inne państwa członkowskie zrobiły tak pod koniec stycznia. Dotychczas wydrukowane 500 euro nie znikają jednak z rynku, będą …