W Rosji zatwierdzono korektę projektów budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Na razie powstanie jedna z dwóch nitek gazociągu.
Pod koniec zeszłego roku Gazprom musiał wstrzymać budowę nowego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, gdyż USA wprowadziły sankcje obejmujące firmy układające ten gazociąg. Spółka Gazpromu odpowiedzialna za bałtycką inwestycję informowała wtedy, że jest ona zaawansowana w ponad 93 proc.
Obecnie okazało się, że są poślizgi także przy budowie lądowego terminalu Nord Streamu 2 na terenie Rosji.
Korekta projektów
W piątek Gławgowekspertiza Rossii, rosyjska rządowa instytucja nadzorująca projekty infrastrukturalne, ogłosiła zatwierdzenie skorygowanego planu budowy Nord Streamu 2 w obwodzie leningradzkim na terytorium Rosji.
Pierwotne projekty tej inwestycji Gławgowekspertiza zatwierdziła w 2018 r., a skorygowane plany mają być podstawą do prowadzenia prac w tym roku.
Na początek jedna rura
Według komunikatu rosyjskiej instytucji skorygowany projekt przewiduje podzielenie budowy rosyjskiej części Nord Streamu 2 na dwa etapy. Pierwszy etap przewiduje budowę urządzeń diagnostycznych oraz instalacji do oczyszczania gazu, a także jednej nitki gazociągu oraz prace przy oddaniu jej do eksploatacji. Drugi etap zakłada budowę kolejnej nitki Nord Streamu 2 oraz prace związane z przekazaniem jej do eksploatacji.
Gławgowekspertiza nie podała harmonogramu tych etapów. Wprowadzenie tego podziału sugeruje jednak, że Gazprom liczy się z uruchomieniem początkowo tylko jednej nitki Nord Streamu 2 – po ukończeniu jej brakującej części w wodach Bałtyku na południe od wyspy Bornholm.
Także w Niemczech na razie zbudowano i oddano do eksploatacji tylko jedną rurę gazociągu Eugal, który stanowi przedłużenie Nord Streamu 2 na terenie Niemiec. Druga nitka gazociągu Eugal, układanego wzdłuż granicy z Polską od Bałtyku do Czech, ma być gotowa na koniec 2020 r.
Nowe gabaryty budynków
W skorygowanym projekcie rosyjskiej części Nord Streamu 2 uściślono także wymiary i lokalizację budynków z instalacjami niezbędnymi do pracy gazociągu, a także zmodyfikowany plan dróg dojazdowych do terminalu gazociągu oraz sieci łączności i systemów sygnalizacyjnych. Z tego wynika, że te budynki, drogi i systemy komunikacyjne nie są jeszcze zbudowane – choć Gazprom wielokrotnie deklarował, że zamierza uruchomić Nord Stream 2 do końca zeszłego roku.