Niemiecka gospodarka hamuje

Zdjęcie via pixabay.com

Największa gospodarka Unii Europejskiej znajduje się w obliczu recesji? Po dekadzie nieprzerwanego wzrostu po raz drugi w ostatnich 12 miesiącach Federalny Urząd Statystyczny opublikował dane o spadku Produktu Krajowego Brutto. Niepokojące dane o kondycji gospodarczej państw strefy euro opublikował także Eurostat.

 

 

Dane opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny dotyczą spadku PKB Niemiec w drugim kwartale br. o 0,1 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2019 r. Niemieccy analitycy potwierdzają tezę o spowolnieniu, określając słabe wyniki gospodarcze „sygnałem ostrzegawczym”. Przyczyn zadyszki jest wiele. To m. in. efekt spowolnienia dynamiki handlu zagranicznego, które jest pokłosiem brexitu czy napięć handlowych między Chinami i Europą a USA. Zaostrzona rywalizacja handlowa między Starym Kontynentem a Stanami Zjednoczonymi odbija się głównie na rynku motoryzacyjnym – jednej z głównych gałęzi niemieckiej gospodarki.

Niemcy: Postkomuniści pierwszy raz współrządzą na zachodzie kraju

W położnej na północnym zachodzie Niemiec Bremie, która jest najmniejszym krajem związkowym, powstała wspólna koalicja rządowa trzech lewicowych ugrupowań – socjaldemokratycznej SPD, Zielonych oraz postkomunistycznej Lewicy (Die Linke). Taka koalicja działa w dwóch landach na wschodzie kraju, po raz pierwszy …

Uniknąć recesji

Szybko na niepokojące dane o gospodarce zareagował cytowany przez niemieckie media minister gospodarki Peter Altmaier z CDU, który skurczenie się PKB uznał za „znak ostrzegawczy”. Polityk zapewnił jednocześnie, że wciąż można uniknąć recesji dzięki „podjęciu odpowiednich środków”.

Według niemieckiego ministra „główną przyczyną obecnej słabości jest spadek popytu zagranicznego”. Altmaier dodał, że niemiecki przemysł zorientowany na eksport jest szczególnie narażony na spory handlowe. Przypomniał jednak, że zewnętrzne zawirowania kontrastują ze stabilną sytuacją gospodarki wewnętrznej.

Zdaniem Altmaiera „rynek pracy jest nadal silny, a konsumpcja krajowa i inwestycje infrastrukturalne na wysokim poziomie”. Niemcy – podobnie jak Polska – notują ponadto w ostatnich miesiącach rekordowo najniższą stopę bezrobocia od zjednoczenia.

Dania: Banki zaczynają oferować produkty z ujemnym oprocentowaniem

Spadające stopy procentowe w Europie przyczyniają się do zmniejszenia kosztów usług bankowych. Duńskie instytucje finansowe oferują w związku z tym produkty o ujemnym lub zerowym oprocentowaniu. Eksperci przestrzegają przed hurraoptymizmem: tanie pożyczanie może spowodować wzrost cen mieszkań. Eksperci ostrzegają, że …

Brak zaskoczenia

Opublikowane liczby nie wywołały jednak nadmiernego zaskoczenia w Niemczech. Politycy i analitycy od miesięcy ostrzegali przed zbliżającym się spowolnieniem. Ostatnie tygodnie to szereg niepokojących danych: spadek eksportu w czerwcu o 8 proc., spadek produkcji przemysłowej o 5,2 proc. (także w czerwcu) – największy od 2009 r. Z ostatnich 40 kwartałów, w 35 niemiecka gospodarka była na plusie, co daje średnio 0,5 proc. nad kreską.

W ostatnich dwóch latach sprawowania urzędu, kanclerz Angeli Merkel stanie przed wyzwaniem opanowania sytuacji w niemieckiej gospodarce. Do niepokojących danych makroekonomicznych dołączają coraz gorsze nastroje wśród krajowych konsumentów. Ich zaufanie do sytuacji na rynku spada od trzech miesięcy.

Jednym z rozwiązań sytuacji może być wprowadzenie działań stymulujących gospodarkę w  takich sektorach, jak infrastruktura, edukacja czy energia odnawialna.

UE wybrała Kristalinę Georgijewę na swoją kandydatkę na dyrektor MFW

Państwa członkowskie Unii Europejskiej ustaliły po trwającej 12 godzin dyskusji, że była bułgarska członkini Komisji Europejskiej Kristalina Georgijewa będzie europejskim kandydatem na nowego dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inne regiony świata przedstawią swoich kandydatów we wrześniu. Nowy szef MFW zostanie wyłoniony …

Stagnacja europejskich gospodarek

W środę dane dotyczące europejskich gospodarek opublikował także Eurostat. Wynika z nich, że w krajach Eurolandu coraz wyraźniej można zaobserwować oznaki stagnacji. I tak, w czerwcu produkcja przemysłowa spadła o 1,6 proc., podczas gdy w ujęciu rocznym to już 2,6 proc. (1,9 proc. dla całej UE). W przypadku PKB odnotowano wzrost na poziomie 0,2 proc w II kwartale i w ujęciu rocznym o 1,1 proc.

W przypadku największych europejskich gospodarek wzrost PKB kształtuje się na podobnym, niskim poziomie: Francja 0,2 proc., Hiszpania 0,5 proc. Włochy wciąż znajdują się w stagnacji, a szykująca się do odejścia ze Wspólnoty Wielka Brytania straciła 0,2 proc.

W przeciwieństwie do pozostałych państw UE, Niemcy i tak znajdują się w relatywnie dobrej kondycji. Wprawdzie możliwe, że w najbliższych miesiącach, Berlin stanie przed konieczności poradzenia sobie z recesją, jednak Angela Merkel ma wciąż kilka asów w rękawie. Niemcy są znacznie mniej zadłużone od europejskich partnerów. Ponadto posiadają spore rezerwy finansowe wypracowane w „lepszych czasach”, które mogą zostać wykorzystane do stymulowania gospodarki. Wśród głównych zagrożeń na najbliższe miesiące wymienia się m. in. przejęcie przez sektor usług problemów sektora przemysłowego. Ziszczenie się takiego scenariusza mogłoby oznaczać poważniejsze problemy dla gospodarek innych państw.

Wspólny budżet strefy euro? Może kiedyś…

W trakcie wielogodzinnych negocjacji dziewiętnaście państw należących do strefy euro nie zdołało wypracować porozumienia na temat źródeł finansowania przyszłego budżetu strefy euro. Ministrowie finansów pozostawili szczegółowe decyzje przywództwom państw.
 

 

Podczas negocjacji ministrowie finansów państw strefy euro mieli uczynić kolejny krok do …