Niemcy: Sojusznik Scholza, „przyjaciel” Schroedera i pragmatyk wspierający interesy z Rosją ma zostać współprzewodniczącym SPD

niemcy-spd-rosja-Lars Klingbeil-Scholz-Schroeder-zieloni-koalicja-fdp

Na zdjęciu polityk SPD Lars Klingbeil, / Foto via (CC BY 2.0) [SPD Schleswig-Holstein]

Po zwycięskich dla SPD wyborach do Bundestagu czas na zmiany na szczycie partyjnych władz. Współprzewodniczącym ugrupowania zostanie prawdopodobnie Lars Klingbeil, bliski współpracownik przyszłego kanclerza Olafa Scholza oraz zwolennik pragmatycznego podejścia w stosunkach z Rosją.

 

 

Tydzień temu dotychczasowy współprzewodniczący socjaldemokratycznej SPD Norbert Walter-Borjans ogłosił, że nie będzie ubiegać się o odnowienie mandatu. Jego miejsce ma zająć sekretarz generalny SPD i bliski sojusznik Olafa Scholza, Lars Klingbeil. 

Jako pierwszy napisał o tym Konrad Schuller we „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” („FAS”). Według dziennikarza ta nominacja zmieni zdaniem układ sił we władzach partii, które dotychczas zdominowane były przez lewe skrzydło.

Scholz w 2019 r. nie otrzymał poparcia własnego ugrupowania w wyborach na szefa SPD. Współprzewodniczącymi zostali wówczas Walter-Bojans oraz Saskia Esken.

Norbert Walter-Borjans zakończy pełnienie tej funkcji najpóźniej po zjeździe partii, zaplanowanym na 11 grudnia. Esken zapowiedziała, że chce pozostać na stanowisku szefowej partii.

Klingbeil jest uważany za kluczową część zespołu, który poprowadził socjaldemokratów do wyborczego zwycięstwa we wrześniowych wyborach do Bundestagu.

Niemcy: W styczniu nowy szef CDU. Następcę Lascheta wybiorą wszyscy członkowie partii

W chadeckiej CDU po szoku związanym z wyborczą porażką przychodzi czas na rozliczenia.

Kim jest Lars Klingbeil?

Klingbeil należy w SPD do pragmatyków, powiązany jest ze zwolennikami ułożenia stosunków z Rosją, m.in. z byłym kanclerzem Gerhardem Schroederem, który zasiada teraz w radach nadzorczych rosyjskich spółek gazowych czy naftowych, jak Gazprom czy Rosnieft.

Cytowany przez portal DW.com Schuller zwraca uwagę na podejście Klingbeila wobec Rosji, a właściwie interesów z Kremlem. „W SPD są ludzie, którzy podchodzą pragmatycznie do takich interesów nawet wtedy, gdy Władimir Putin prowadzi agresywną wojnę”, pisze autor. Jego zdaniem Klingbeil zabiegał i nadal zabiega o kontakty z takimi towarzyszami.

EURACTIV.de podkreśla, że na początku kariery politycznej Klingbeil pracował dla deputowanego do Bundestagu Heino Wiese, który w późniejszym okresie wspierał działalność rosyjskich oligarchów i został konsulem honorowym Rosji.

Klingbeil utrzymuje kontakt z byłym kanclerzem Gerhardem Schroederem i nazywa go swoim „przyjacielem”. Przez jakiś czas pracował w biurze wyborczym Schroedera. Obaj socjaldemokraci są nadal w bliskim kontakcie.

Podobnie jak Schroeder, Klingbeil postrzega gazociągi Nord Stream 1 i 2 za projekty gospodarcze, służące utrzymaniu niemieckich miejsc pracy, a nie geopolityczną broń Putina w konfrontacji z Ukrainą, napisano w „FAS”.

Jakie będzie główne zadanie nowego współprzewodniczącego?

Zadaniem Klingbeila będzie utrzymanie partii w ryzach, by utorować drogę do drugiej kadencji Olafa Scholza – w przypadku pozytywnego końca trwających negocjacji koalicyjnych z Zielonymi oraz liberałami z FDP – na stanowisku kanclerza.

Według EURACTIV.de Klingbeil miał w planach zostanie ministrem obrony, jest wszakże synem zawodowego żołnierza. Stanowisko to piastuje obecnie Annegret Kramp-Karrenbauer z CDU, ale objęcie funkcji współprzewodniczącego SPD może pokrzyżować te plany.

Oczekuje się, że wybór Klingbeila na współprzewodniczącego ugrupowania zostanie potwierdzony w trakcie grudniowego kongresu socjaldemokratów. Wraz z planami dotyczącymi awansu polityka związanego z Scholzem rozpoczyna się w SPD dyskusja na temat obsadzenia funkcji sekretarza generalnego.

Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się m.in. reprezentującego lewe skrzydło SPD  Kevina Kühnerta. Były szef młodzieżówki SPD, pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego ugrupowania.