Niemcy wprowadzają emeryturę podstawową. Jakie są szczegóły?

"Nie naruszymy państwa socjalnego, które tak efektywnie prowadzi nas przez ten kryzys, lecz rozbudujemy je", zapewnił podczas debaty federalny minister finansów Olaf Scholz.

"Nie naruszymy państwa socjalnego, które tak efektywnie prowadzi nas przez ten kryzys, lecz rozbudujemy je", zapewnił podczas debaty federalny minister finansów Olaf Scholz. / Foto via flickr @Heinrich-Böll-Stiftung, licencja (CC BY-SA 2.0)

Bundestag przegłosował ustawę, która wprowadzi od przyszłego roku w Niemczech emerytury podstawowe. Jednocześnie izba niższa parlamentu zezwoliła na zaciągnięcie nowych kredytów na sfinansowanie walki ze skutkami ekonomicznymi pandemii.

 

 

Pozostał już tylko jeden krok to zatwierdzenia emerytury podstawowej w Niemczech. W czwartek (2 lipca) jedną ze sztandarowych propozycji wielkiej koalicji chadeków (CDS/CSU) oraz socjaldemokratów (SPD) przegłosował Bundestag. Dziś (3 lipca) propozycją zajmie się Bundesrat – izba wyższa parlamentu.

Bundestag zgodził się ponadto w czwartek na zaciągnięcie w bieżącym roku przez państwo nowych kredytów w rekordowej łącznej kwocie 217,8 mld euro. Środki mają umożliwić rządowi Niemiec sfinansowanie walki z gospodarczymi skutkami spowodowanymi pandemią koronawirusa.

Niemcy: Czas na emerytury podstawowe

Emerytura podstawowa to centralny punkt programu socjalnego wielkiej koalicji. Wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 r. Spory wokół projektu toczyły się przez ostatnich kilka miesięcy. Dzięki ustawie ponad 1,3 mln osób, które pomimo wielu lat pracy otrzymuje niewielką emeryturę, będzie mogło liczyć od przyszłego roku przynajmniej na świadczenie podstawowe. W Niemczech emeryturę pobiera około 26 mln osób. Propozycję poparły ugrupowania wielkiej koalicji. Liberalna FDP oraz skrajnie prawicowa AfD zagłosowały przeciwko, a Zieloni oraz Lewica (Die Linke) wstrzymali się od głosu.

Podwyżkę sfinansuje budżet państwa, a niektóre emerytury mogą wzrosnąć nawet o 400 euro. Wypłaty wyższych emerytur rozpoczną się dokładnie za rok – 1 lipca 2021 r., ale kwota za pierwszą połowę roku zostanie wyrównana.

„Odnawiamy podstawowe przyrzeczenie naszego państwa opiekuńczego: ci, którzy pracowali przez całe życie, są zabezpieczeni”. powiedział federalny minister pracy i spraw socjalnych Hubertus Heil z SPD podczas debaty w Bundestagu. „Emerytura podstawowa jest „decyzją wytyczającą kierunek i umożliwiającą uczynienie naszego kraju lepszym i bardziej sprawiedliwym”, dodał. Hubertus Heil szacuje, że koszty za rok 2021 wyniosą 1,4 mld euro. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z podatków.

Niemcy przejmują prezydencję w Radzie UE. Jaki mają plan na najbliższe pół roku?

Niemcy przejmują 1 lipca rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Czy to dobrze dla Europy, że niemiecka prezydencja wypada akurat teraz?

Niemcy: Wielki kredyt

Jednocześnie Bundestag zgodził się w czwartek na zwiększenie w bieżącym roku przez państwo nowych kredytów w rekordowej łącznej kwocie 217,8 miliarda euro. Środki mają umożliwić rządowi Niemiec sfinansowanie walki z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

„Nie naruszymy państwa socjalnego, które tak efektywnie prowadzi nas przez ten kryzys, lecz rozbudujemy je”, zapewnił podczas debaty federalny minister finansów Olaf Scholz. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na sfinansowanie działań, które w nadchodzących miesiącach mają zwiększyć konsumpcję na rynku wewnętrznym i ożywić gospodarkę.

W rekordowym do tej pory 2010 r., rząd zaciągnął nowe kredyty w wysokości 44 mld euro. Minister finansów Olaf Scholz planuje spłacić większość nowych zobowiązań w ciągu 20 lat, poczynając od 2023 r.

Niemiecka tarcza antykryzysowa obejmuje m.in. czasowe obniżenie stawek podatku VAT – co uszczupli wpływy fiskusa – oraz jednorazowy bon w kwocie 300 euro na każde dziecko, na które przysługuje zasiłek rodzicielski.

Więcej o pakiecie antykryzysowym u naszych zachodnich sąsiadów piszemy tutaj