Niemcy gotowe wpompować w gospodarkę miliardy euro na wypadek kryzysu

Olaf Scholz, źródło Flickr

Olaf Scholz, źródło Flickr

Niemiecki minister gospodarki Olaf Scholz zapewnił, że rząd w Berlinie jest gotowy do szybkiego działania na wypadek, gdyby trzeba było szybko przeciwdziałać nagłemu kryzysowi gospodarczemu. Zastrzegł jednak, że na razie nie ma żadnych oznak recesji.

 

Sytuacja niemieckiej gospodarki budzi obawy już od pewnego czasu. Wszystko za sprawą pogarszających się powoli wskaźników. PKB Niemiec skurczył się według wyliczeń federalnego urzędu statystycznego Destatis w II kwartale 2019 r. o 0,1 proc. Mimo to niemiecka gospodarka nadal należy do najbardziej stabilnych na świecie, a oprocentowanie niemieckich obligacji jest rekordowo niskie, choć w ostatnich tygodniach nieco rosło. A jeszcze w pierwszych 3 miesiącach bieżącego roku niemiecka gospodarka rosła o 0,4 proc.

Choć Destatis tłumaczyło to spowolnienie osłabieniem globalnej koniunktury, światowymi konfliktami handlowymi (np. między USA a Chinami) czy rosnącą niepewnością co do brexitu, minister gospodarki w rządzie federalnym Olaf Scholz postanowił wydać uspokajający komunikat. Ponieważ niemiecka gospodarka mocno zależy od eksportu, wszelkie globalne czynniki mają bardzo istotne znaczenie.

Niemcy: 40 mld euro dla landów, które zrezygnują z węgla

Rząd federalny Niemiec zaprezentował projekt ustawy zakładającej przekazanie 40 miliardów euro landom, które czekają zmiany strukturalne związane z wycofywaniem węgla. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, kiedy elektrownie zostaną faktycznie zamknięte.
 

W środę (28 sierpnia), czyli dokładnie 214 dni po tym, …

Minister uspokaja, ale mówi o awaryjnych rozwiązaniach

Scholz poinformował jednak, że rząd w Berlinie nie zawaha wpompować w gospodarkę miliardów euro, jeśli widmo recesji stanie się znaczące. „Z mojego punktu widzenia, mając solidne podstawy finansowe, możemy wieloma miliardami euro przeciwdziałać kryzysowi, o ile faktycznie wybuchnie on w Niemczech i Europie” – powiedział w Bundestagu. „To będzie bardzo ważne, abyśmy jako największa gospodarka w środku Europy, byli w stanie przeciwstawić się negatywnemu trendowi ekonomicznemu. I wtedy naprawdę to zrobimy. To jest właśnie aktywna polityka walki z kryzysem” – dodał.

Minister nie wymieniał przy tej okazji żadnej konkretnej kwoty, ale niemieckie media przypomniały, że jeszcze w sierpniu mówił o 50 mld euro. Słowa Scholza kontrastują z wcześniejszymi wypowiedziami kanclerz Angeli Merkel, która niedawno przekonywała, że nie ma potrzeby sztucznie pobudzać niemieckiej gospodarki. Prosiła też, aby nie oceniać sytuacji pesymistycznie.

Niemcy: Podniesienie podatku od mięsa pomoże chronić klimat?

Niemiecka Partia Zielonych oraz socjaldemokraci (SPD) mają zamiar podnieść podatek na mięso. Ich zdaniem przyczyni się to do skuteczniejsze ochrony środowiska i poprawy dobrostanu zwierząt. Tę propozycję krytykują jednak pozostałe siły polityczne.
 

W Niemczech obecnie obowiązuje 19 proc. VAT na żywność, …

Niemcom grozi recesja?

Tymczasem powiązany ze centralami związków zawodowych think tank – Instytut Badań nad Makroekonomią i Koniunkturą (IMK) – alarmuje, że w kolejnym kwartale nie można się spodziewać poprawy PKB. A dwa kwartały ujemnego wzrostu gospodarczego (choćby minimalnego) z rzędu to już recesja. IMK ocenia takie ryzyko na 43 proc. Jeszcze miesiąc wcześniej szacował zaś to zagrożenie na 36,6 proc.

Podobne analizy publikował niedawno ekonomiczny dziennik „Handelsblatt”. Wskazywał przy tym na spadek produkcji przemysłowej i malejącą liczbę zamówień w niemieckich fabrykach, która może pociągnąć za sobą dalszy spadek produkcji. Wskaźniki te nie były tak złe od 2009 r., czyli od początków ostatniego globalnego kryzysu finansowego.

Sytuacja gospodarcza Niemiec jest kluczowa z punktu widzenia Polski. Niemcy są bowiem dla naszego kraju najważniejszym partnerem gospodarczym.

Niemcy: 2 mln euro kary dla Facebooka

Niemiecki Federalny Urząd Sprawiedliwości (BfJ) poinformował o nałożeniu na amerykański serwis społecznościowy kary finansowej za niedostateczne wywiązanie się z obowiązków związanych z wprowadzoną w 2018 r. ustawą o egzekwowaniu prawa w internecie. To pierwszy przypadek zastosowania tych restrykcyjnych przepisów wobec …