Niemcy inwestują setki mln euro w CureVac – firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że rząd Niemiec chce wzmocnienia sektora biotechnologicznego.

Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że rząd Niemiec chce wzmocnienia sektora biotechnologicznego. / Foto via flickr.com @Heinrich-Böll-Stiftung, licencja (CC BY-SA 2.0)

Dzięki 300 mln euro Niemcy nabędą pakiet akcji firmy biotechnologicznej CureVac, o której zrobiło się głośno w marcu, gdy chciał ją przejąć prezydent USA Donald Trump. Polka, dr Mariola Fotin-Mleczek, stoi na czele międzynarodowego zespołu, który w CureVac pracuje nad wynalezieniem szczepionki przeciwko koronawirusowi.

 

 

Niemiecki rząd zainwestuje w firmę biotechnologiczną CureVac, która pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Dzięki kwocie 300 mln euro rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów.

Niemcy: CureVac – firma, która odmówiła Donaldowi Trumpowi

Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział w poniedziałek (15 czerwca), że rząd Niemiec chce wzmocnienia sektora biotechnologicznego. Zapewnił, że władze nie będą wpływały na strategię spółki. CureVac jest jedną z 42 firm biotechnologicznych z Europy, które biorą udział w pracach nad opracowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Ofertę „wyłącznego dostępu” do szczepionki na COVID-19 złożyła niemieckiej firmie w marcu br. administracja Donalda Trumpa, jednak jej współwłaściciel zdecydowanie ją odrzucił. Do przejęcia CureVac, a więc sprywatyzowania dostępu do szczepionki, nie chciała dopuścić też Unia Europejska. W poniedziałek (17 marca) Komisja poinformowała o udzieleniu firmie wsparcia w wysokości 80 mln euro na prace badawcze.

Współwłaścicielem firmy biotechnologicznej CureVac jest Niemiec Dietmar Hopp. Koncern z Tybingi zapowiada przygotowanie szczepionki na koronawirusa na jesień tego roku. Polka, mikrobiolożka dr Mariola Fotin-Mleczek, stoi na czele międzynarodowego zespołu, który pracuje nad wynalezieniem szczepionki w niemieckiej firmie CureVac.

Niemiec, który odmówił Trumpowi. Kim jest Dietmar Hopp?

Dietmar Hopp w przeszłości rzucił wyzwanie możnym Bundesligi, a teraz odmawia Donaldowi Trumpowi. Gra toczy się o duże pieniądze oraz zdrowie ludzkości.

Niemcy: Wzmacniają firmy biotechnologiczne

Zakup akcji CureVac jest kolejnym krokiem niemieckiego rządu w ostatnich dniach w celu wsparcia badań nad szczepionką na koronawirusa.

W sobotę (13 czerwca) poinformowano o zawarciu umowy przez giganta farmaceutycznego AstraZenecę z European Inclusive Vaccines Alliance na dostarczenie nawet 400 mln dawek eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa.

Porozumienie utworzone przez Francję, Holandię, Niemcy i Włochy ma odebrać do końca 2020 r. szczepionkę testowaną przez Uniwersytet w Oxfordzie. Porozumienie ma na celu udostępnienie szczepionki innym krajom europejskim, które chciałyby wziąć w nim udział. Koszty przedsięwzięcia zostaną zrekompensowane przez finansowanie ze strony rządów.

Nie wszystkie europejski rządy pochwaliły inicjatywę czwórki państw UE. Belgijska minister zdrowia Maggie De Block (Flamandzcy Liberałowie i Demokraci; Open VLD) powiedziała, że ​​uważa za „nieuzasadnione”, że cztery państwa członkowskie UE negocjują zakup około 400 mln dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 poza inicjatywą wspólnych zamówień uruchomioną przez Komisję Europejską.