Niemcy: Angela Merkel chce rozmawiać o Nord Stream 2 z administracją Bidena. „Nie zrezygnujemy z inwestycji”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: https://kremlin.ru/events/president/news/62565 (CC BY 4.0)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: http://kremlin.ru/events/president/news/62565 (CC BY 4.0)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce rozmawiać o gazociągu Nord Stream 2 z nową administracją Joego Bidena po wejściu w życie w tym tygodniu sankcji wobec firm uczestniczących w projekcie.

 

 

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek (21 stycznia), że nie zamierza porzucić Nord Stream 2, ale jest gotowa do rozmów na jego temat z USA.

PE chce natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 / Europa i świat w skrócie

Wezwanie to znalazło się w rezolucji przyjętej w sprawie aresztowania Aleksieja Nawalnego

Angela Merkel: Niemcy nie zrezygnują z Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec zapewniła, że nie zrezygnuje z niemiecko-rosyjskiego projektu gazociągu nawet pomimo sankcji, które Stany Zjednoczone nałożyły na firmy uczestniczące w realizacji inwestycji i ogólnego napięcia w stosunkach amerykańsko-niemieckich, które powoduje gazociąg Nord Stream 2.

„Co do zasady moje podejście jeszcze nie zmieniło się tak, żebym mogła powiedzieć, że ten projekt nie powinien dojść do skutku”, powiedziała niemiecka kanclerz.

„Będziemy oczywiście rozmawiać z administracją USA. Musimy także rozmawiać o tym, jakie relacje z Rosją w sektorze gazowym są do zaakceptowania, a jakie nie. Nie jest przecież tak, że nie ma żadnych relacji handlowych między USA i Rosją, na przykład w sektorze naftowym”, dodała.

Zdaniem Angeli Merkel należy omówić stan relacji gazowych z Rosją i ocenić jaka skala zależności od niej jest do zaakceptowania. Kanclerz podkreśliła, że nadal sprzeciwia się sankcjom eksterytorialnym USA przeciwko Nord Stream 2.

Amerykanie wprowadzili nowe sankcje przeciwko spornemu gazociągowi Nord Stream 2 stawiając pod znakiem zapytania możliwość jego ukończenia. Zaapelowali o dialog do Niemiec i ostrzegli, że w razie braku porozumienia sięgną po kolejne narzędzia perswazji, które nie zostały dotąd przedstawione.

PE przyjął rezolucję, wzywającą do niezwłocznego wstrzymania budowy Nord Stream 2 i nowych sankcji na Rosję

Sprawa ma związek z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego po jego powrocie z Niemiec.

Parlament Europejski przeciwko NS2

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której nawołuje do natychmiastowego zaprzestania procesu budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz do nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów, prowadzących działalność w UE. Sprawa ma związek z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego po jego powrocie z Niemiec.

W czwartek w Berlinie wicepremier Jarosław Gowin wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że dokończenie budowy Nord Stream 2 zaszkodzi solidarności europejskiej.

„Polska ze zrozumieniem podchodzi do decyzji rządu amerykańskiego, by objąć sankcjami firmy współpracujące przy budowie Nord Stream 2”, powiedział dziennikarzom wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polityk przyznał, że gazociąg Nord Stream 2 i sprawa „współpracy gospodarczej niemiecko-rosyjskiej ponad głowami Polaków, Ukraińców z naruszeniem zasady solidarności europejskiej, to temat, który zawsze pojawia się w rozmowach polityków polskich i niemieckich”.