Najsłynniejszy chiński miliarder zniknął ponad dwa miesiące temu. Gdzie jest Jack Ma?

Jack Ma jest jednym z najbogatszych Chińczyków. Od ponad dwóch miesięcy nie pokazał się jednak publicznie, źródło: Flickr/World Economic Forum, fot. Ciaran McCrickard

Jack Ma jest jednym z najbogatszych Chińczyków. Od ponad dwóch miesięcy nie pokazał się jednak publicznie, źródło: Flickr/World Economic Forum, fot. Ciaran McCrickard

Od ponad dwóch miesięcy nie widziano publicznie założyciela wielkiego sklepu internetowego AliExpress. Mnożą się na ten temat różne teorie, ponieważ Jack Ma krytykował ostatnio chiński system regulacji finansowej. Z kolei władze nasilają działania wobec jego przedsiębiorstw.

 

 

Jack Ma ostatni raz widziano publicznie pod koniec października, gdy w Szanghaju podczas biznesowego forum otwarcie skrytykował chińskie instytucje zajmujące się kontrolą podmiotów biznesowych. Negatywnie wyrażał się też o bardzo dużej w Chinach kontroli państwa nad gospodarką.

Tymczasem wobec biznesowego imperium Jacka Ma toczy się szereg działań ze strony chińskich regulatorów finansowych. Wstrzymano m.in. debiut giełdowy jednej z jego spółek – Ant Group, która chciała zaoferować akcje o łącznej wartości 37 mld dolarów. Firmie zablokowano też dostęp do udziału w zamówieniach publicznych.

Kłopoty ma też główna spółka Jacka Ma – Alibaba Group, do której należy m.in. jeden z największych sklepów internetowych – AliExpress. Przeciw tej firmie toczy się obecnie postępowanie antymonopolowe.

Chiny: Dziennikarka, która relacjonowała początki pandemii w Wuhan skazana na karę więzienia

Kobieta w rozprawie uczestniczyła siedząc na wózku inwalidzkim, z powodu złego stanu zdrowia.

Ma nie pojawił się nawet w swoim programie telewizyjnym

Ma zniknął z życia publicznego dość gwałtownie. Nie pojawił się nawet w finałowym odcinku swojego reality show „Africa’s Business Heroes”, gdzie jako najważniejszy z jurorów ocenia biznesowe pomysły afrykańskich przedsiębiorców.

Zamiast Chińczyka w telewizji wystąpił ktoś inny – Li „Lucy” Peng, czyli jedna z najbliższych współpracownic Jacka Ma. Oficjalną przyczyną braku miliardera w programie była „niezgodność terminów wynikających ze służbowego kalendarza”.

Ale Ma wielokrotnie zapowiadał w mediach społecznościowych swój udział w finale reality show oraz pisał jak bardzo się na to cieszy. Dlatego w oficjalnie powody jego niepojawienia się w telewizji mało kto wierzy.

Podejrzewa się, że Jacka Ma w związku z jego wypowiedziami albo zmuszono do zniknięcia z życia publicznego, albo sam postanowił się na jakiś czas usunąć w cień, aby zejść z oczu partyjnym notablom. Pojawiają się jednak także spekulacje na temat tego, czy nie został aresztowany.

Chiny: Ratyfikowano umowę ekstradycyjną z Turcją wymierzoną w Ujgurów

Władze chińskie postrzegają to porozumienie jako istotny element walki z terroryzmem.

Kim jest Jack Ma?

56-letni Jack Ma to jeden z najbogatszych Chińczyków, a według miesięcznika „Forbes” jest on już najbogatszy w Państwie Środka i z posiadanymi aktywami o łącznej wartości 65,6 mld dolarów jest już także 17. najbogatszym człowiekiem na świecie. Ma w ubiegłym roku zdetronizował w chińskim rankingu właściciela cyfrowego koncernu Tencent – Ma Huatenga. I jako pierwszy biznesmen z Chin trafił na okładkę amerykańskiego wydania „Forbesa”.

Jack Ma swój zrzeszający różne internetowe biznesy holding Alibaba założył pod koniec lat 90. XX w. w Hangzhou w południowych Chinach. Dziś jego wartość to 730 mld dolarów, a korzystają z jego usług e-commerce klienci z niemal całego świata. W samej Polsce liczbę osób korzystających choćby od czasu do czasu ze sklepu AliExpress szacuje się na ok. 5 mln.

Ale Bloomberg z kolei ocenia, że ostatnie działania chińskich organów państwowych wobec spółek Jacka Ma zmniejszyły wartość jego majątku o 15 mld dolarów, a pokorniejszy wobec władz w Pekinie Huateng powrócił na czoło rankingu najbogatszych Chińczyków.