Najniższy wzrost gospodarczy w strefie euro od 2013 r.

Zdjęcie via unsplash.com @markusspiske

Problemy największych europejskich gospodarek determinują coraz słabsze wyniki gospodarcze Unii Europejskiej i strefy euro. Wzrost PKB w IV kwartale 2019 r. był najniższy od 2013 r.

 

 

Najnowsze dane Eurostatu dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro i w całej UE nie napawają optymizmem. Ze wstępnych danych opublikowanych w piątek (31 stycznia) za IV kwartał ubiegłego roku wynika, że odczyt Produktu Krajowego Brutto (PKB) jest najniższy od kilku lat. Duży udział w tej sytuacji mają największe unijne gospodarki: francuska i włoska. Wyniki dotyczące Niemiec, które we wcześniejszych miesiącach także znalazły się na granicy recesji, poznamy za dwa tygodnie.

EBC: Niektóre banki strefy euro z problemami

Sześć banków strefy euro nie spełniło wymogów kapitałowych ustalonych przez Europejski Bank Centralny. EBC przekonuje, że europejskie banki są dziś odporniejsze niż jeszcze kilka lat temu, jednak nadal powinny dążyć do naprawy bilansów, np. w kontekście kredytów zagrożonych.

 

 

Europejski Bank Centralny …

Zła sytuacja Francji i Włoch

Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że w IV kwartale 2019 r. PKB strefy euro było zaledwie o 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim kwartale. To najsłabszy rezultat od II kw. 2013 r. Eurostat opublikował dane w piątek, w dniu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Według analityków brexit może pogorszyć stan europejskiej gospodarki, mając na względzie coraz słabszy stan największych unijnych gospodarek: Niemiec, Francji i Włoch. Według Eurostatu dynamika PKB strefy euro w skali roku spowolniła do 1 proc., podczas gdy we wcześniejszym kwartale było to 1,2 proc. To najniższy wzrost od I kw. 2015 r.

Niepokojące dane dotyczą zwłaszcza Francji i Włoch – drugiej i trzeciej co do wielkości gospodarek w Europie. We Francji odnotowano spadek PKB w IV kw. o 0,1 proc. wobec wcześniejszego kwartału. Tymczasem analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. Eksperci szukają wytłumaczenia gorszej sytuacji w trwających od początku grudnia strajkach przeciwko reformie emerytalnej forsowanej przez rząd. Trudno nie wiązać minimalnego spadku PKB w ostatnim kwartale we Francji, w przypadku kilkutygodniowego zblokowania kluczowej infrastruktury w kraju, jak portów, kolei, zakłóceń w komunikacji publicznej czy w dostawie paliw.

Jakie będą unijne rekomendacje ws. budowy sieci 5G?

Debaty wokół Huawei ciąg dalszy. Unia Europejska najprawdopodobniej nie zarekomenduje państwom członkowskim wykluczenia chińskiego koncernu z budowy infrastruktury 5G w Europie.

 

 

Unia Europejska zamierza opublikować rekomendacje dla państw członkowskich do końca stycznia. Z informacji jakie przedostały się do mediów wynika, że Bruksela …

Techniczna recesja na horyzoncie

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, przyznawał w wywiadach prasowych, że spodziewa się odbicia fali strajkowej na wynikach gospodarczych kraju. Jednak jak dodał w cytowanej przez agencje wypowiedzi: „Przejściowe spowolnienie nie podważa solidnych podstaw francuskiego wzrostu”, powiedział.

Francja nie jest jedynym krajem eurolandu z problemami. Włoski PKB skurczył się o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału przy rocznej dynamice wynoszącej 0,0 proc. To najgorsze wyniki włoskiej gospodarki od początku 2013 r. Jeżeli dynamika utrzyma się do końca marca, będzie to oznaczało wejście Włoch w tzw. techniczną recesję (dwa kwartały z rzędu z ujemnym PKB). Z państw strefy euro jedynie Hiszpania odnotowała wzrost PKB w czwartym kwartale. Wzrost rzędu 0,5 proc. Hiszpanie zawdzięczają lepszym wynikom eksportu. Dane dotyczące Niemiec – podobnie jak Wielkiej Brytanii – poznamy 14 lutego. Nasi zachodni sąsiedzi odnotowali w II kw. 2019 r. spadek PKB o 0,2 proc. wobec pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku. W trzecim z kolei zanotowali minimalny wzrost o 0,1 proc.

Po co LOT kupił niemieckiego Condora?

Condor to znana i ceniona w Niemczech firma, ale do jej zakupu nie było kolejki chętnych. Nie wiadomo, jak z jej atutów miałby korzystać LOT.
 
W piątek Rafał Milczarski, szef LOT-u i jej właściciela, czyli Polskiej Grupy Lotniczej, ogłosił, że PGL …

Jaka przyszłość?

Eurostat zastrzegł, że statystyki dotyczą 17 państw UE, które generują 93 proc. PKB strefy euro i 90 proc. PKB Unii. Pierwsza rewizja 14 lutego wraz z danymi dotyczącymi gospodarki Niemiec. Jednocześnie eksperci przypominają, że opuszczająca UE Wielka Brytania może jeszcze bardziej zaszkodzić Wspólnocie, jeżeli Londynowi i Brukseli nie udałoby się dojść do osiągnięcia porozumienia handlowego do końca roku, gdy skończy się okres przejściowy.

Jednocześnie Komisja Europejska tonuje negatywne nastroje, m.in. za sprawą indeksy nastrojów w gospodarce strefy euro. Wyniósł on w styczniu 2020 102,8 pkt, wobec 101,3 pkt w grudniu 2019 r. To najwyższy poziom od sierpnia i jednocześnie najwyższa zwyżka (1,5 pkt) od połowy 2017 r. KE zaznacza przede wszystkim poprawę nastrojów w przemyśle i budownictwie.

Tesla zostawia europejską konkurencję w tyle

Amerykański koncern Tesla stał się największym sprzedawcą samochodów elektrycznych w Europie Zachodniej. Spółka Elona Muska sprzedaje ich na tym rynku więcej niż niemiecki Volkswagen i francuski Renault razem wzięte.

 

Po ostatnich kłopotach – stracie na poziomie 1,1 mld dolarów oraz ubiegłorocznym …

 

 

Komunikat Eurostatu