MFW: Ostatnia przeszkoda usunięta przed Kristaliną Georgijewą?

Kristalina Georgiejewa Zdjęcie via twitter @KGeorgieva

Przed przyszłą dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgijewą została usunięta formalna przeszkoda. Rada Wykonawcza MFW zaleciła w środę zniesienie górnej granicy wieku dla szefa tej instytucji.

 

 

Rada Wykonawcza zarekomendowała wczoraj zniesienie limitu wieku dla dyrektora zarządzającego. To niezbędny ruch, by stanowisko mogła objąć nominowana przez Unię Europejską Bułgarka Kristalina Georgijewa. Decyzję musi jeszcze zaakceptować Rada Gubernatorów, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich 189 państw członkowskich.

UE wybrała Kristalinę Georgijewę na swoją kandydatkę na dyrektor MFW

Państwa członkowskie Unii Europejskiej ustaliły po trwającej 12 godzin dyskusji, że była bułgarska członkini Komisji Europejskiej Kristalina Georgijewa będzie europejskim kandydatem na nowego dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inne regiony świata przedstawią swoich kandydatów we wrześniu. Nowy szef MFW zostanie wyłoniony …

Limit wieku

Aktualne reguły przewidują, że w chwili objęcia stanowiska dyrektor zarządzający musi mieć mniej niż 65 lat. Ponadto nie może pełnić funkcji dłużej niż do ukończenia 70 lat. Bułgarka skończyła przed dziewięcioma dniami 66 lat. W przypadku braku zmiany przepisu nie mogłaby zatem objąć kierowniczego stanowiska w MFW.

Decyzja Rady Gubernatorów, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich 189 państw członkowskich zapadnie w głosowaniu, które potrwa do 4 września. Wystarczy zwykła większość, aby dokonać zmiany limitu wieku. Rada Wykonawcza uzasadniła swoją decyzję chęcią dostosowania przepisów do tych obowiązujących w innych instytucjach, np. w Banku Światowym, gdzie najważniejsze stanowisko dyrektorskie nie jest związane żadnym ograniczeniem wiekowym.

Czechy dalej od strefy euro?

Praga nie podjęła wprawdzie żadnej oficjalnej decyzji. Jednak brak dorocznego raportu dotyczącego wypełniania kryteriów umożliwiających przyjęcie wspólnotowej waluty jest nad Wełtawą odbierana, jako rezygnacja rządu Andreja Babisza z przyjęcia euro.
 

 

O sprawie informuje tygodnik „Respekt”, który wokół rezygnacji czeskiego rządu z …

Stanowisko dla Europejczyków

Do 6 września jest czas na nadsyłanie kandydatur na stanowisko dyrektora zarządzającego. Tydzień później ze stanowiska ustąpi Francuska Christine Lagarde. Wybór nowego dyrektora zarządzającego MFW dokona 24-osobowa Rada Wykonawcza w terminie nie późniejszym niż do 4 października.

Od czasu ustanowienia w 1944 r. w Bretton Woods MFW zarządzają Europejczycy, natomiast Bankiem Światowym Amerykanie. Obecnym prezesem tej drugiej instytucji jest wybrany w kwietniu tego roku David Malpass.

Niemiecka gospodarka hamuje

Największa gospodarka Unii Europejskiej znajduje się w obliczu recesji? Po dekadzie nieprzerwanego wzrostu po raz drugi w ostatnich 12 miesiącach Federalny Urząd Statystyczny opublikował dane o spadku Produktu Krajowego Brutto. Niepokojące dane o kondycji gospodarczej państw strefy euro opublikował także …

Wybór, który podzielił państwa UE

Georgijewa została nominowana przez państwa Wspólnoty na europejskiego kandydata na stanowisko dyrektora MFW po burzliwej debacie. Kontrkandydatem Bułgarki był były minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem. Do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było kilku głosowań, gdyż żadnemu z pretendentów nie udało się uzyskać w początkowej fazie wymaganego poparcia, odpowiadającego 65 proc. populacji UE.

Holenderską kandydaturę zatopił m. in. brak poparcia państw południa Europy. Grecja, Włochy i Hiszpania żywią urazę do pełniącego w latach 2013-2018 szefa Eurogrupy za jego postawę w trakcie kryzysu finansowego. Holender był przeciwny przekazywaniu pomocy finansowej krajom południa UE.

Dania: Banki zaczynają oferować produkty z ujemnym oprocentowaniem

Spadające stopy procentowe w Europie przyczyniają się do zmniejszenia kosztów usług bankowych. Duńskie instytucje finansowe oferują w związku z tym produkty o ujemnym lub zerowym oprocentowaniu. Eksperci przestrzegają przed hurraoptymizmem: tanie pożyczanie może spowodować wzrost cen mieszkań. Eksperci ostrzegają, że …