Merkel w Davos: musimy postawić na wielostronną współpracę

Davos, źrodło: Flickr/swiss-image.ch/Andy Mettler (CC BY-NC-SA 2.0)

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos trwa od 22 stycznia. W tym czasie głos zabrali najważniejsi światowi przywódcy, w tym Angela Merkel, która apelowała o zacieśnianie międzynarodowej współpracy i Shinzo Abe, który zwracał uwagę na znaczenie instytucji promujących rozwój wolnego handlu.

 

W tym roku w Davos zabrakło kilku czołowych polityków. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May została w kraju ze względu na rozmowy związane z Brexitem, zaś prezydent Francji Emmanuel Macron zajęty jest falą protestów tzw. „żółtych kamizelek”. Na forum zabrakło również prezydenta USA Donalda Trumpa, który uzasadnił swoją decyzję przeciagającym się częściowym zawieszeniem prac rządu (tzw. shutdown).

Prezydent Duda jedzie do Davos

Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO i prezydentem Brazylii oraz udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu,  to – jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski – główne elementy wizyty Andrzeja Dudy w Davos, gdzie od …

Merkel: musimy postawić na wielostronną współpracę

Dlatego też do najbardziej oczekiwanych punktów środowego programu należało przemówienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Merkel wykorzystała je, aby zaapelować o przeciwstawianie się ruchom populistycznym i nacjonalistycznym.

„Stoimy przed wyzwaniami związanymi z populizmem. Musimy stawić im czoła. Dlatego chcę podkreślić, że mocno popieram porządek oparty na wielostronnej współpracy, bo tylko w oparciu o przyświecające mu zasady możemy znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi na wyzwania jutra. Unia Europejska dołoży do tego swoją cegiełkę” – mówiła kanclerz Niemiec. „Istnienie instytucji wielostronnych jest niezbędne, jeżeli chcemy efektywnie funkcjonować w świecie przyszłości” – dodała.

W kontrze do niemieckiej kanclerz przemawiał tymczasem amerykański sekretarz stanu Mike’a Pompeo, który zwrócił się do zebranych w Davos za pośrednictwem nagrania wideo.

Pompeo zaznaczył, że na świecie zaczynają wiać „nowe wiatry”. „Kluczowe pytanie brzmi: czy zapowiadają one dobrą pogodę, czy zwiastują burzę. Czy te wszystkie zmiany, które obserwujemy, przyniosą pozytywne rezultaty? Uważam, że tak” – powiedział.

Merkel: W Europie nie ma miejsca na nacjonalizmy

„Powinniśmy pracować nad tym, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię” – mówiła w środę w PE w Strasburgu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej słowa wywołały wiele emocji na sali plenarnej – od oklasków po buczenie.
 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest …

Do Davos przyjechał również premier Japonii Shinzo Abe, aby przekonywać, że najwyższy czas „odbudować zaufanie” do instytucji promujących wielostronny handel międzynarodowy.

„Japonia jest zdeterminowana, aby zachować i umacniać wolny i otwarty ład międzynarodowy oparty na przejrzystych zasadach” – mówił premier. Podkreślił, że system handlu międzynarodowego powinien być „sprawiedliwy, transparentny i efektywny w ochronie własności intelektualnej, a także w takich obszarach jak e-handel i zakupy rządowe”.

Słowa premiera Abe padają w czasie, kiedy Japonii coraz bardziej zależy na przeciwstawieniu się gospodarczej ekspansji Chin. W styczniu ubiegłego roku z Partnerstwa Transpacyficznego, czyli umowy handlowej między 11 krajami Azji i Pacyfiku, wycofały się jednak Stany Zjednoczone, co znacząco wpłynęło na możliwości manewru Japonii. Jednocześnie 1 lutego w życie wejdzie porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu między Japonią a Unią Europejską. Tym samym powstanie największa na świecie strefa tego typu.

Nierówności społeczne

O zagrożeniach i wyzwaniach związanych z postępem technologicznym, gospodarką czy globalizacją mówił z kolei premier Hiszpanii, lider hiszpańskiej partii socjalistycznej (PSOE) Pedro Sanchez.

Sanchez otrzymał nominację na nowego szefa rządu w czerwcu ubiegłego roku po tym, gdy w wyniku przegłosowania wotum nieufności upadł rządzący dotąd konserwatywny gabinet Mariano Rajoya. Od tego czasu wielokrotnie spotykał się m.in. z Emmanuelem Macronem, aby zastanawiać się na kierunkiem, w którym powinna iść Europa.

Swoje wystąpienie w Davos poświęcił więc problemom globalnym i ich konsekwencjom dla Europy. „W naszych krajach wciąż jest dużo osób wykluczonych” – wskazał.  „Powinniśmy zreformować Światową Organizację Handlu, żeby zagwarantować możliwość wolnego handlu i powinniśmy chronić Europę, jeśli chcemy, żeby Europa chroniła naszych obywateli” – dodał.

Hiszpański premier otwarcie mówił też o potrzebie dekarbonizacji, która według niego może  oferować ciekawe możliwości dla biznesu. „Nie powinniśmy się obawiać nowego ładu ekologicznego” – przekonywał.

Pedro Sanchez zaprzysiężony na nowego premiera Hiszpanii

46-letni lider hiszpańskiej Partii Socjalistycznej (PSOE) otrzymał nominację na nowego szefa rządu po tym, gdy w wyniku przegłosowania wotum nieufności upadł rządzący dotąd konserwatywny gabinet. Sanchez zapowiedział już, że chce na stanowisku premiera doczekać do końca kadencji obecnego parlamentu.
 
Pedro Sanchez …

Włochy rozczarowane projektem europejskim

Uczestnicy forum byli również zainteresowani tym, co do powiedzenia miał szef włoskiego rządu Giuseppe Conte. Conte sprawuje władzę w koalicji z Matteo Salvinim, który konsekwentnie sprzeciwia się napływowi migrantów do Włoch, a w czasie niedawnej wizyty w Polsce wyraził nadzieję na zawiązanie eurosceptycznego porozumienia w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Premier Włoch przyznał, że w jego kraju wiara w Europę i porządek „liberalno-demokratyczny” była silna, ale rzeczywistość szybko ją zweryfikowała.

„Historia uczy nas, że wszystko może się zdarzyć, kiedy ludzie czują się zawiedzeni” – wskazał. Ostrzegał jednocześnie, że „doświadczenie Włoch można odczytać jako zapowiedź tego, jak może wyglądać Europa”.

Niemcy i Francja podpisały nowy traktat o współpracy

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji podpisali w Akwizgranie nowy traktat o wzajemnej współpracy. To uzupełnienie obowiązującego od ponad pół wieku Traktatu Elizejskiego, który unormował niemiecko-francuskie stosunki po II wojnie światowej.
 

Uroczystość podpisania nowego traktatu odbyła się w Akwizgranie. To należące obecnie …

Trwające od 22 stycznia obrady Światowego Forum Ekonomicznego upływają pod hasłem przemysłu 4.0 i globalizacji. Ze strony Polski uczestniczą w nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.