Sukces klimatycznego sceptyka? Mathias Cormann z Australii nowym sekretarzem generalnym OECD

mathias-cormann-australia-sekretarz-generalny-oecd-klimat-Kurtyka,Gurria-Malmström-gaz-węgiel-Europa-ekologia

Mathias Cormann (na zdj.) nie był na początku faworytem wyboru na funkcję szefa OECD. Zarzucano mu sceptycyzm wobec zmian klimatu, a organizacja, której właśnie został szefem jest jednocześnie twórcą i sponsorem wpływowej Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). / Mathias Cormann [Twitter, @AuSenate]

Mathias Cormann wraz z początkiem czerwca obejmie stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Były australijski minister finansów pokonał w ostatecznej rywalizacji o kierowanie organizacją byłą unijną komisarz Cecilię Malmström ze Szwecji.

 

 

Choć wybory nowego szefa OECD miały miejsce za zamkniętymi drzwiami, to według źródeł zbliżonych do organizacji Cormann pokonał Malmström niewielką liczbą głosów. O stanowisko kandydował też minister klimatu Michał Kurtyka, ale wycofał się przed finałem. Wyniki głosowania muszą zostać formalnie zatwierdzone przed Radę OECD na jej wtorkowym (16 marca) posiedzeniu.

Nowy sekretarz generalny obejmie swój urząd na początku czerwca. Zastąpi on na tym stanowisku Meksykanina Ángela Gurríę, który kierował OECD przez trzy pięcioletnie kadencje.

OECD: Za rok po pandemii nie będzie śladu w światowej gospodarce?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że światowa gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa pod koniec 2021 r,

Kto jeszcze kandydował?

Wyścig o fotel sekretarza generalnego OECD wystartował w listopadzie ubiegłego roku. Na początku kandydatów było dziesięcioro. Część z nich podjęła decyzję o wycofaniu swoich kandydatur.

Oprócz Cormanna i Malmström znaleźli się wśród nich Greczynka, była komisarz UE ds. zatrudnienia Ana Diamandopulu, były czeski minister Vladimír Dlouhý, Szwajcar Philipp Hildebrand, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, były szef duńskiej dyplomacji Ulrik V. Knudsen, polski minister klimatu Michał Kurtyka, biznesmen i współpracownik Donalda Trumpa Christopher Liddell oraz były kanadyjski minister finansów Bill Morneau.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju od ćwierć wieku nie miała sekretarza generalnego pochodzącego z Europy, mimo że aż 25 spośród 37 członków OECD to państwa członkowskie UE lub EOG. Organizacją jak dotąd nigdy nie kierowała też kobieta.

OECD: Jest szansa na globalny podatek cyfrowy przed końcem roku?

Z powodu pandemii i rozbieżności politycznych międzynarodowe rozmowy w sprawie zasad opodatkowania globalnej działalności wielkich spółek internetowych przedłużyły się, oświadczyła w poniedziałek (12 października) Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

 

 

Według komunikatu organizacji udostępnionego w mediach społecznościowych przez szefa OECD …

Nowy szef OECD klimatycznym sceptykiem?

Cormann nie był na początku faworytem wyboru na funkcję szefa OECD. Zarzucano mu sceptycyzm wobec zmian klimatu, a organizacja, której właśnie został szefem jest jednocześnie twórcą i sponsorem wpływowej Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Kilka organizacji na rzecz ochrony środowiska wystosowało wręcz do OECD list, w którym wyraziło „ogromne zaniepokojenie” kandydaturą Australjczyka. Greenpeace potępił „fatalne”, zdaniem organizacji, działania Cormanna w obszarze polityki klimatycznej w czasie, gdy sprawował on funkcję ministra finansów.

Organizacje ekologiczne zwracają uwagę, że podczas swojej kadencji jako minister w australijskim rządzie, Cormann określał cele neutralności klimatycznej jako “ekstremistyczne, lekkomyślne i nieodpowiedzialne”. Zagłosował także przeciwko projektowi określającemu energię węglową jako „brudną” oraz przygotował plany odbudowy gospodarki  Australii po pandemii COVID-19 – oparte na gazie ziemnym.

„Kraje OECD wysłały właśnie niebezpieczny sygnał, mianując osobę z dorobkiem w zakresie demontażu polityki klimatycznej na szefa swojego głównego organu doradczego. Ta nominacja osłabi presję na liderów innych instytucji międzynarodowych, aby podjęli radykalne reformy w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego”, stwierdził Nick Mabey, dyrektor generalny think tanku E3G.

Z krytyką spotkała się jednak również główna kontrkandydatka Australijczyka. Europejczycy zarzucali Malmström zbyt liberalne stanowisko w kwestiach handlu, gdy w latach 2014-2019 była komisarzem UE ds. handlu w Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera.

Raport OECD ws. różnorodności: Polska mało przyjazna dla imigrantów, mniejszości oraz wykluczonych

W raporcie OECD sprawdzono m.in. jak wygląda sytuacja na rynku pracy grup, które mogą być dyskryminowane ze względu na pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność czy wiek.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zrzesza 37 państw członkowskich i reprezentuje obecnie 60 proc. światowego PKB. Została ona utworzona na bazie organizacji powstałej po drugiej wojnie światowej w celu dystrybucji pomocy dla Europy Zachodniej z Planu Marshalla na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w Paryżu przez 20 państw 14 grudnia 1960 r.

Do OECD dołączyły również USA, Kanada, Japonia i Australia, a następnie, po upadku żelaznej kurtyny, także kraje Europy Wschodniej. Do OECD należą też np. Turcja, Korea Południowa i Izrael. Wśród krajów kandydujących są Brazylia i Argentyna.