Liczba domen .eu przekroczyła granicę trzech milionów

Unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding podkreśliła, że trzy miliony nazw pod domeną .eu oznaczają, że europejscy internauci mają do niej zaufanie. „Liczba ta, osiągnięta zaledwie kilka miesięcy przed trzecią rocznicą istnienia domeny, wskazuje na wyraźne poparcie społeczeństwa dla .eu: coraz więcej użytkowników korzysta z możliwości wyrażenia w sieci swojego europejskiego charakteru. Cieszę się zwłaszcza z tego, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw przyjęło domenę .eu jako integralną część tożsamości firmy. Mam nadzieję, że w przyszłości skorzysta z niej jeszcze więcej przedsiębiorstw”, stwierdziła Reding.

Adresy internetowe w domenie .eu rejestrują międzynarodowe firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i zespoły ekspertów oraz indywidualni Europejczycy pragnący zaznaczyć swoją obecność w sieci. Jak podkreśliła Komisja Europejska w komunikacie, poprzez promowanie wyraźnie europejskiej tożsamości domena .eu pomaga obywatelom i przedsiębiorstwom czerpać pełne korzyści ze wspólnego rynku.

Domeny .eu cieszą się dobrą reputacją. Niedawne badania przeprowadzone przez EURid, niezależną niekomercyjną organizację zarządzającą rejestrem domen .eu, wykazało, że użytkownicy nie tylko postrzegają .eu jako wyraz prawdziwie europejskiej tożsamości w internecie, ale uważają domeny z .eu w nazwie za innowacyjne i nowoczesne.

Większość domen .eu zarejestrowano w państwach UE o największej liczbie ludności i najwyższym rozpowszechnieniu internetu. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy (30 proc.), następnie Holandia (14 proc.), Wielka Brytania (12 proc.), Francja (8 proc.). 6 proc. adresów w domenie .eu zarejestrowano w Polsce (dokładnie 172.376 adresów).

Domena .eu została otwarta w 7 grudnia 2005 r. i początkowo dostępna była tylko dla posiadaczy praw pierwszeństwa. Od początku kwietnia 2006 r. adresy mogą w niej rejestrować wszyscy mieszkańcy UE i organizacje posiadające siedzibę na terytorium Unii. W ciągu pierwszego roku istnienia domeny zarejestrowano w niej 2,5 mln, a w 2007 r. dodano następne 300 tys. (tmw)