Serbia zacieśnia współpracę z Niemcami. Jakie są szczegóły?

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić [Facebook, Aleksandar Vučić]

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić [Facebook, Aleksandar Vučić]

We wtorek (25 sierpnia) odbyła się wideokonferencja niemieckiego ministra gospodarki i energii z prezydentem Serbii. Spotkanie zaowocowało podpisaniem tzw. partnerstwa administracyjnego między oboma państwami.

 

 

Spotkanie niemieckiego ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera z prezydentem Serbii Aleksandrem Vučiciem miało być kolejnym krokiem ku integracji Serbii z UE, a także służyć zacieśnieniu współpracy gospodarczej z największym państwem unijnym – Niemcami.

Serbia posiada oficjalny status kandydata do członkostwa w UE od 2012 r. W 2014 r. rozpoczęły się negocjacje akcesyjne, podczas których dotychczas rozpoczęto rozmowy w osiemnastu obszarach, a dwa rozdziały traktatowe są już jako zamknięte.

“Partnerstwo administracyjne Serbii z Niemcami jest solidnym wsparciem na unijnej drodze Serbii”, podkreślił Peter Altmaier. Postanowienia wideokonferencji mają być realizowane w ramach tzw. Procesu Berlińskiego, a więc inicjatywy, której celem jest wsparcie dla współdziałania państw Bałkanów Zachodnich.

Poza Serbią obejmuje on Czarnogórę, Macedonię Północną, Albanię, które są kandydatami do członkostwa w UE, a także Kosowo oraz Bośnię i Hercegowinę, które nie uzyskały jeszcze tego statusu.

Huragan Lara przybiera na sile. Kim Dzong Un przekazał część władzy swojej siostrze / Europa i świat w skrócie

Huragan Lara przybiera na sile. Kim Dzong Un przekazał część władzy siostrze. W USA trwają antyrasistowskie protesty. Europa i świat w skrócie.

Niemcy i Serbia: Co ustalono?

Dla obu stron umowy ważne były aspekty gospodarcze. Vučić podkreślił, że serbska gospodarka jest “istotnym motorem napędowym Zachodnich Bałkanów”, a “relacje z Niemcami rozwijały się prężnie przed pandemią”. 

Minister gospodarki i energii Niemiec spotkał się z prezydentem Serbii także w październiku ubiegłego roku. Spotkanie zakończyło się ceremonią podpisania umów bilateralnych. Obejmowały one obszary edukacji i ekonomii i opiewały na 300 mln euro inwestycji. Niedługo później niemieckie przedsiębiorstwa mechatroniczne Brose i MTU otworzyły w Serbii swoje siedziby. Ich fabryki stały się miejscem pracy dla ponad tysiąca pracowników.

W ciągu ostatnich sześciu lat wymiana handlowa między Belgradem a Berlinem zwiększyła się dwukrotnie i w 2019 r. osiągnęła 5 mld euro. Niemieckie przedsiębiorstwa zainwestowały w Serbii ponad 2,5 mld euro i utworzyły 65 tys. miejsc pracy.

Dla porównania wymiana handlowa Serbii z Rosją na 2019 r. wyniosła ok. 3 mld euro. Handel z Moskwą stanowi mniej niż 10 proc. całkowitej wymiany handlowej Serbii. Europejskie inwestycje w Serbii są tam ponad dziesięciokrotnie wyższe.

Serbia jest także częścią chińskiej inicjatywy “Jeden szlak, jedna droga” (One Belt, One Road). Celem projektu jest ułatwienie transportu chińskich produktów z zarządzanego przez Chiny portu w Pireusie do Europy Zachodniej.

Partnerstwo administracyjne z Niemcami ma za zadanie wzmocnić łańcuchy dostaw serbskich produktów na rynek unijny. Celem jest również modernizacja sektora administracyjnego Serbii. Niemcy zapowiadają gotowość do wymiany doświadczeń swoich urzędników z ich serbskimi kolegami. 

Projekty mają być realizowane zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Planowany jest przede wszystkim zrównoważony rozwój strategii polityki w obszarze serbskiego przemysłu. Jak na razie nie ogłoszono jednak szczegółów. 

Chiny i Węgry zacieśniają współpracę. W planach duże inwestycje

Wizyta węgierskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach była okazją do zacieśnienia dwustronnej współpracy obu państw.

Napięcia na Bałkanach

Obecnie trwają próby normalizacji stosunków na linii Serbia-Kosowo. Na początku czerwca nowy rząd Kosowa pod kierunkiem premiera Avdullaha Hotiego zniósł wszelkie ograniczenia w imporcie serbskich produktów. Władze Serbii odebrały ten krok pozytywnie. 

W połowie lipca miało miejsce pierwsze od 20 miesięcy spotkanie między przywódcami obu państw w Brukseli. Według relacji Vučića “nie należało ono do najłatwiejszych”. Politycy rozmawiali o losach osób zaginionych oraz zadośćuczynieniu dla przesiedlonych w wyniku konfliktu sprzed 20 lat. 

Z kolei 4 września podczas spotkania w Waszyngtonie Serbia i Kosowo mają omówić projekty infrastrukturalne o wartości setek milionów euro. Na spotkaniu obecny będzie również wysłannik USA ds. dialogu między Belgradem i Prisztiną Richard Grenell.

„Porozumienie może być milowym krokiem w kierunku unii gospodarczej, kontynuacją inicjatywy „mini-Schengen”, opartej na idei utworzenia regionalnej strefy ekonomicznej, zgodnie z ustaleniami w ramach procesu berlińskiego”, twierdzi serbski dziennik “Politika”

Jednocześnie Serbia w dalszym ciągu nie uznaje niepodległości Kosowa. “Nie śnijcie o niepodległości Kosowa” powiedział prezydent Serbii przed zaplanowanym na czwartek (27 sierpnia) spotkaniem ekspertów Unii Europejskiej w zakresie relacji tych dwóch państw. Vučić zarzucił także państwom NATO, że udzielają wsparcia militarnego dla Kosowa.